Tusk po pięciu latach żegna się z Radą Europejską. Gromkie brawa. "Przestańcie, bo zacznę płakać"

Donald Tusk  po pięciu latach urzędowania przekazał stery nad Radą Europejską swojemu następcy, Charlesowi Michelowi. - Kiedy obejmowałem szefostwo w Radzie Europejskiej nie spodziewałem się, że scenariusz mojej kadencji będzie napisany przez samego Alfreda Hitchcocka - mówił, dodając, że gdyby nie jego najbliżsi współpracownicy, "nie przetrwałby nawet tygodnia". Po jego wystąpieniu rozległy się gromkie brawa. - Przestańcie, bo zacznę płakać - mówił Tusk, nie kryjąc wzruszenia.

W piątek o godzinie 11 w Brukseli odbyła się ceremonia przekazania sterów w Radzie Europejskiej. Dotychczasowy przewodniczący, Donald Tusk, przekazał funkcję przewodniczącego rady byłemu premierowi Belgii, Charlesowi Michelowi. Oficjalnie Belg rozpocznie urzędowanie w sobotę 30 listopada. 

Tusk żegna się z Radą Europejską. "Gdyby nie wy, nie przerwałbym nawet tygodnia"

Donald Tusk wygłosił przemówienie, w którym podziękował za pięć lat prezydentury w RE.

Kiedy obejmowałem przewodnictwo w Radzie Europejskiej, nie spodziewałem się, że scenariusz mojej kadencji będzie napisany przez samego Alfreda Hitchcocka. Najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie już tylko rośnie

- mówił. Jak dodał, podczas jego urzędowania Europa stanęła przed wieloma wyzwaniami i problemami. Wymienił m.in. kryzys migracyjny, wojnę na Ukrainie, a także brexit. 

- Jestem bardzo dumny, że przez ostatnie pięć mogłem służyć Europie. To najlepsze miejsce na ziemi - zaznaczył Tusk, a następnie zwrócił się do swoich współpracowników słowami. - Dzisiaj żegnam się z Radą Europejską, ale zostaję z wami, co jest najlepszą informacją. Dziękuję. Gdyby nie wy, nie przetrwałbym nawet tygodnia - dodał. 

Gdy Tusk skończył mówić, na sali rozległy się gromkie brawa. - Przestańcie, bo zacznę płakać - powiedział ustępujący przewodniczący RE, nie kryjąc wzruszenia

 "Gromka owacja, co nie zdarza się często w Brukseli, dla Donalda Tuska podczas ceremonii przekazania stanowiska prezydenta Rady Europejskiej jego następcy" - napisała Joanna Sopińska, korespondentka MLEx z Bruxeli.

Kadencja przewodniczącego Rady trwa dwa i pół roku z możliwością przedłużenia. Po raz pierwszy stanowisko przewodniczącego Rady, ustanowione w traktacie lizbońskim, objął Herman Van Rompuy w 2009 roku i sprawował jej, podobnie jak Donald Tusk, przez 5 lat.

"To był całkiem niezły bieg"

Wcześniej, Donald Tusk podsumował swoją pięcioletnią kadencję filmem wideo. W niespełna minutowym wideo, który zamieszczono w mediach społecznościowych,Tusk biegnie ulicami Brukseli do budynku unijnej rady. W trakcie biegu pojawiają się ujęcia z jego 5-letniej kadencji. - To był całkiem niezły bieg - mówi Tusk na nagraniu. W filmie znalazła się informacja, że Donald Tusk w trakcie swojej kadencji zorganizował 48 unijnych szczytów, starał się wzmocnić pozycję Unii w świecie i zadbać o jej dobre relacje z sąsiadami. Film kończy się słowami "Będzie nam ciebie brakowało" wypowiedzianymi po polsku przez premiera Irlandii Leo Varadkara.

Więcej o:
Komentarze (252)
Tusk po pięciu latach żegna się z Radą Europejską. Gromkie brawa. "Przestańcie, bo zacznę płakać"
Zaloguj się
 • jan.ma

  Oceniono 95 razy 79

  To była dlugotrwała i gromka owacja, którą próbowali skroić Tusk i jego nastepca Michael. Uważam, że wbrew oponentom i niewybrednym atakom z prawicy, Tusk odniósł największy powojenny międzynarodowy sukces polityczny wśród polskich polityków i nie tylko. Ta długotrwała owacja po ostatnim przemówieniu była jednym z dowodów.

 • krynolinka

  Oceniono 77 razy 55

  I teraz wyobraźmy sobie na tym stanowisku humorzastego i mściwego Kaczyńskiego.

 • samuel_winchester

  Oceniono 60 razy 48

  A Jarosław K. ciągle kombinuje jak wsadzić na to stanowisko Mazurek albo broszkę!

 • elenem

  Oceniono 49 razy 41

  Z odejściem Tuska skończy się taryfa ulgowa w Unii dla Polski i PISu.
  Wszystkiego Dobrego Panie Tusk. Powodzenia na nowym stanowisku. Trzeba iść tam gdzie człowieka szanują.

 • antymemo

  Oceniono 44 razy 38

  27:1 ... i ten jeden probuje gnoic Tuska na wszelkie sposoby.
  To jest własnie skala upadku rządu PiS w Europie.
  Tylko w Polsce znajdują się głupcy omamieni perspektywą 500+.

 • pronti75

  Oceniono 40 razy 34

  No pisie trolle; odpalać kompy, oblizać utłuszczone paluchy i do dzieła- artykuł w końcu dotyczy Tuska. A tak na marginesie, do pięt mu pissdzielcy nie dorastacie :-)

 • race444

  Oceniono 26 razy 24

  Pan Donald Tusk pracuje tam gdzie jest doceniany i wszyscy zadowoleni po co on ma sie denerwowac w polskim grajdolku. Polskiemu grajdolkowi wystarczy JK + PiS to odpowiednia partia dla nierobow, patologii, KK, moherow i reszty obibokow, ktorym leci manna z nieba i marzy sie emerytra w wieku 50 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX