Irak. Ponad 20 zabitych w nowej fali protestów. Zablokowane drogi, spalony konsulat Iranu

Co najmniej 24 osoby zginęły w wyniku pacyfikacji antyrządowych protestów w Iraku przez wojsko - informuje BBC. Protesty, w wyniku których zginęło już około 350 osób, to największe manifestacje od upadku dyktatury Saddama Husajna w 2003 roku. W środę protestujący spalili irański konsulat.

Antyrządowe demonstracje, które trwają od października, przybierają na sile i zbierają krwawe żniwo. Sytuacja w kraju stała się na tyle niestabilna, że rząd zdecydował się utworzyć "komórki kryzysowe", w ramach których lokalne władze i miejscowe będą współpracować w celu stłumienia narastających niepokojów społecznych.

Irak. Wojsko brutalnie tłumi protesty

Jak podaje BBC, demonstranci przejęli kontrolę nad Nasiriją - położonym na południu miastem, w którym urodził się premier Adil Abdel Mahdi. Na ulicach miasta zobaczyć można było policjantów uciekających przed protestującymi. W celu "przywrócenia porządku" w mieście rząd wysłał tam dodatkowe jednostki wojskowe. Żołnierze użyli ostrej amunicji i gazu łzawiącego. Zabitych zostało co najmniej 20 demonstrantów, którzy blokowali mosty w mieście. W odpowiedzi protestujący podpalili posterunek policji.

W Bagdadzie wojsko użyło ostrej amunicji wobec osób, które próbowały wedrzeć się do tzw. "zielonej strefy" - administracyjnego centrum stolicy, w którym mieszczą się m.in. parlament oraz ambasady wielu krajów. Zabito co najmniej 4 osoby.

>>> Czym jest "zielona strefa" w Bagdadzie? Dowiesz się więcej:

Irański konsulat w Nadżafie w płomieniach

W środę protestujący Irakijczycy podpalili irański konsulat w Nadżafie. Miasto to jest ośrodkiem kultu religijnego i celem pielgrzymek szyitów. Znajduje się tam meczet, w którym pochowany jest szczególnie ważny dla szyitów zięć Mahometa Ali ibn Abi Talib. Gdy płomienie zajmowały budynek, protestujący skandowali "Iran, won!”. 

Personelowi konsulatu udało się ewakuować tuż przed wdarciem się tłumu do budynku. Iran od razu potępił atak i zadeklarował, że odpowiedzialny za ochronę konsulatu odpowiedzialny jest iracki rząd. W mieście wprowadzono godzinę policyjną, a rząd wysłał dodatkowe siły wojskowe do wielu miast na południu kraju.

Dlaczego Irakijczycy protestują?

Masowe demonstracje antyrządowe trwają w Bagdadzie i w południowej części Iraku od początku października. Protestujący żądają odsunięcia od władzy klasy politycznej, która jest oskarżana o korupcję i realizację interesów obcych państw, przede wszystkim Iranu. Szczególnie aktywni w protestach są młodzi Irakijczycy, którzy mierzyć muszą się z wysokim bezrobociem.

Po pierwszej sześciodniowej fali protestów, w wyniku której zginęło 149 osób, premier Adil Abdel Mahdi obiecał zmiany personalne w rządzie, obniżkę pensji urzędników wysokiego szczebla oraz ogłosił plany zmniejszenia bezrobocia wśród młodzieży. Protestujący uznali, że ich postulaty nie zostały spełnione i wrócili na ulice. Prezydent Irkau Barham Salih zadeklarował, że premier poda się do dymisji, jeśli partie polityczne porozumieją się w sprawie tego, kto miałby go zastąpić. 

W trakcie protestów zginęło już około 350 osób, kilkanaście tysięcy zostało rannych. To największe manifestacje w Iraku od upadku dyktatury Saddama Husajna w 2003 roku. Niepokoje zniszczyły względną stabilizację, który zapanowała w państwie od klęski Państwa Islamskiego z 2017 roku.

Więcej o:
Komentarze (67)
Irak. Ponad 20 zabitych w nowej fali protestów. Zablokowane drogi, spalony konsulat Iranu
Zaloguj się
 • js08836

  Oceniono 23 razy 11

  Komu przeszkadzał Saddam Hussein ? Zamordowali wodza, który dzicz trzymał krótko za pysk. Jaki był cel wprowadzenie chaosu w Egipcie, Libii , Iraku czy Syrii ? Chyba chodziło o zalanie Europy przez uchodźców. I to się psom wojny udało.

 • baby1

  Oceniono 21 razy 7

  Niemożliwe. Przecież po wyzwoleniu Iraku od Saddama powstała tam demokracji i lud opływa w dostaku.

 • claudiusz

  Oceniono 14 razy 6

  to samo czeka Polske...poleje sie krew i to szybko...BANASIOWA REPUBLIKA stanie sie dla wiekszosci Polakow nie do wytrzymania...

 • szeptun919

  Oceniono 18 razy 4

  Towarzysze amerykanofile - z zaciętością godną lepszej sprawy powtarzacie niczym mantrę, że amerykańska okupacja (w przeciwieństwie do rosyjskiej) przynosi okupowanym państwom cudowne życie - spokój i dobrobyt. No to to właśnie jest owo cudowne życie, spokój i dobrobyt, jaki amerykańska okupacja przyniosła Irakowi. A może jeszcze popatrzcie na spokój i dobrobyt, jaki zapanował w wyniku amerykańskiej okupacji w Afganistanie...

 • ryjaroslawa

  Oceniono 16 razy 4

  Podróżując po krajach arabskich i rozmawiając ze zwykłymi ludźmi można usłyszeć jedno:
  Na chu-j nam był ten przewrót?!
  Od Maroka do Egiptu to zdanie się przewija.

 • cob22

  Oceniono 2 razy 2

  Irak, czy to ten kraj w ktorym USA zlikwidowaly rezim i wprowadzily demokracje ?
  Brawo USA.

 • krunghtep01

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczeg podpisy pod zdjeciami 'manifestacje antyrzadowe w Iranie ??

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 1

  Co tu tyle zojów kosmodemiańskich, onuc, stuptutek i owijaczy (puttees)?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX