Władze: 200 tys. osób uczestniczyło w protestach w Iranie. 7 tys. zatrzymano, ponad 100 ofiar

Władze Iranu twierdzą, że w manifestacjach antyrządowych w ostatnich tygodniach wzięło udział 200 tys. osób. Nawet, jeśli liczba nie jest zaniżona, byłby to jeden z największych takich protestów w historii Islamskiej Republiki. Przyznano, że zatrzymano ponad siedem tysięcy osób.

Spalone budynki, ofiary śmiertelne, masowe zatrzymania - i mało informacji przez odcięty internet. Tak wyglądały trwające przez ostatnie kilka tygodni protesty w Iranie. Dopiero teraz władze przyznają, jak duża była ich skala. 

Jak podaje Reuters, władze w Teheranie poinformowały, że wzięło w nich udział 200 tys. osób. Agencja zwraca uwagę, że byłoby to jedne z największych demonstracji w 40-letniej historii Islamskiej Republiki. Parlamentarzysta Hossein Naghavi Hosseini przyznał, że w związku z demonstracjami zatrzymano ponad siedem tysięcy osób. Bezpośrednim powodem demonstracji, które wybuchły 15 listopada, był wzrost cen paliwa. Iran jest w coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej m.in. ze względu na sankcje międzynarodowe i korupcję.  

W tym roku minęło 40 lat od Rewolucji Islamskiej w Iranie:

 Amnesty Internationa szacuje, że w starciach z siłami bezpieczeństwa w czasie protestów zginęły 143 osoby. Oznaczałoby to więcej ofiar niż w czasie protestów po wyborach prezydenckich w 2009 roku, a być może najwięcej od samej Rewolucji Islamskiej. 

Do świata zewnętrznego docierało bardzo niewiele informacji na temat wydarzeń w kraju, ponieważ władze niemal całkowicie odcięły internet na ponad tydzień.  

Więcej o:
Komentarze (43)
Władze: 200 tys. osób uczestniczyło w protestach w Iranie. 7 tys. zatrzymano, ponad 100 ofiar
Zaloguj się
 • fafik.laciaty

  Oceniono 9 razy 7

  Drodzy Irańczycy - chcę Wam przekazać jedną wiadomość - albo islam, albo dobrobyt i normalne życie. Inaczej się po prostu nie da.

 • aron2004

  Oceniono 6 razy 4

  Trzeba wprowadzić w Iranie liberalną demokrację w miejsce dyktatury islamskiej.

 • byrcyn11

  Oceniono 5 razy 3

  Mordujemy innych ludzi w imię Allacha - o co chodzi ?

 • brunet78

  Oceniono 7 razy 3

  PiS też tak chce.

 • cadima1946

  Oceniono 7 razy 3

  Fajny kraj.

 • 174pit

  Oceniono 4 razy 2

  Ależ tu speców od zatrzymań! "Nie ma gdzie zatrzymać 7 tysięcy osób". Wiedzą lepiej, niż same irańskie władze, które tę liczbę podały.

 • grr-5

  Oceniono 5 razy 1

  Gdzie tylko zjawią się Irańczycy tam jest syf:Syria,Liban,Jemen i Irak.Nawet u siebie mordują cywilów na potęgę

 • maciek_klimczak

  Oceniono 5 razy 1

  A co jeśli to wstęp do konieczności przeprowadzenia braterskiej interwencji stabilizacyjnej ?

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 15 razy 1

  Piękny kraj, zrujnowany przez amerykańskie manipulacje i religijne oszołomstwo u władzy. I to mimo laicyzacji społeczeństwa pewnie większej niż w Polsce, zwłaszcza w stolicy. I mają łuk triumfalny podobny do planowanego w Warszawie. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX