Turcja blokuje plan NATO dla Polski i krajów bałtyckich. "Wzięli Europę Wschodnią jako zakładnika"

Turcja odmawia poparcia planu obrony NATO dla krajów bałtyckich i Polski, dopóki Sojusz nie zaoferuje Ankarze większego wsparcia politycznego w walce z kurdyjską milicją YPG w północnej Syrii - podaje we wtorek Reuters, powołując się na czterech wysokiej rangi przedstawicieli NATO.

Według Reutersa, Ankara miała powiedzieć swojemu przedstawicielowi w NATO, aby nie podpisywał się pod planem obrony dla krajów bałtyckich i Polski, a na spotkaniach i w prywatnych rozmowach twardo domagał się od Sojuszu formalnego uznania YPG (kurdyjskiej milicji) za terrorystów. Turecka delegacja do NATO, jak również tureckie resorty obrony i spraw zagranicznych nie odpowiadają na prośby o komentarz w tej sprawie.

>>> Chcesz wiedzieć co Turcja robi w Syrii? Zobacz wideo:

Ankara naciska na Waszyngton

Problematyczne stanowisko Turcji przed 70. szczytem NATO, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Londynie, jest wynikiem głębokiego podziału między Ankarą i Waszyngtonem w sprawie tureckiej ofensywy w północno-wschodniej Syrii przeciw kurdyjskim milicjom - ocenia Reuters.

Delegacje NATO starają się o formalną zgodę wszystkich 29 państw członkowskich na plan militarny obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w przypadku rosyjskiego ataku. Bez zgody Turcji,  szybkie wzmocnienie mechanizmów obronnych w krajach bałtyckich i w Polsce będzie trudne dla NATO.

Turcy "wzięli Europę Wschodnią jako zakładnika i blokują zatwierdzenie planów wojskowych, dopóki nie uzyskają ustępstw" - powiedział Reuterowi jeden z dyplomatów komentując sprawę.

Więcej o:
Komentarze (197)
Turcja blokuje plan NATO dla Polski i krajów bałtyckich. "Wzięli Europę Wschodnią jako zakładnika"
Zaloguj się
 • antipatico

  Oceniono 65 razy 43

  Pamiętamy, że to idol prezesa tysiąclecia, który stawiał Turcję za wzór Wolsce. Kolejny raz widać, że obaj siedzą w kieszeni Putina.

 • polakadam

  Oceniono 38 razy 26

  Erdogan powiedział że nie będzie sojusznikiem Polski i państw bałtyckich w ramach nato dopóki mu nie pozwolą wytłuc Kurdów.
  Wydaje mi się że gdyby mu pozwolili to też nie byłby naszym sojusznikiem.
  Po co sojusze z takim hitlerkiem? Wywalić czubka z nato bo menda olewa zasady w nim obowiazujące.

 • blumkwist

  Oceniono 29 razy 21

  Turcja staje się zakładnikiem Rosji. NATO powinno w odpowiedzi stwierdzić że rozważy wydalenie Turcji z tej organizacji...Niech się połączą z Putinem w jeden blok...np. PAT ( Putin & Turcja)

 • glean

  Oceniono 31 razy 19

  Pachołek Putina, robi to co Botoksowicz mu każe....

 • urian

  Oceniono 31 razy 15

  Jakoś to się komponuje z tym co robi PiS z naszym wojskiem, z zamiarem wyprowadzenia Polski z UE i strategicznymi celami Putina. Wracamy do PRL i pojałtańskiego podziału wpływów w Europie.

 • state77

  Oceniono 18 razy 14

  Jeszcze 5 lat temu Turcja była już jedną nogą w Unii, a tu proszę blok wschodni zmartwychwstaje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX