Benjamin Netanjahu postawiony w stan oskarżenia. To pierwszy taki przypadek w historii Izraela

Prokurator Generalny Izraela postawił premiera Benjamina Netanjahu w stan oskarżenia. Zarzuca mu korupcję, oszustwo, nadużycie urzędu i nadużycie zaufania

Premier IzraelaBenjamin Netanjahu został postawiony w stan oskarżenia. Prokurator Generalny Awichaj Mandelblit zarzuca politykowi korupcję, oszustwo, nadużycie urzędu i nadużycie zaufania. To pierwszy przypadek w historii Izraela, że takiej wagi zarzuty stawiane są urzędującemu premierowi.

Teraz prokurator skieruje do Knesetu wniosek o uchylenie premierowi immunitetu. Parlament będzie miał 30 dni na rozważenie wniosku.

Zobacz także: Dlaczego wszyscy chcą kontrolować Jerozolimę?  

Benjamin Netanjahu w stanie oskarżenia

Izraelscy śledczy już w grudniu ubiegłego roku zarekomendowali postawienie Benjaminowi Netanjahu zarzutów korupcyjnych. Najpoważniejszy ze stawianych mu zarzutów dotyczy giganta telekomunikacyjnego Bezeq. Netanjahu, w zamian za przychylne dla firmy i warte setki milionów dolarów zmiany w prawie, miał być pozytywnie przedstawiany w należącym do Bezeq internetowym serwisie informacyjnym Walla.

Netanjahu podejrzany jest również o przyjmowanie od miliarderów prezentów, takich jak cygara, alkohole i biżuteria, oraz współpracę z wydawcą gazety "Jedi’ot Acharonot", która dzięki korzystnym dla polityka publikacjom miała otrzymać od niego pomoc w walce z konkurencją.

Sam Benjamin Netanjahu zaprzecza zarzutom, twierdząc, że są politycznie umotywowane i mają na celu pozbawienie go urzędu. Już wcześniej zapowiadał, że w przypadku postawienia zarzutów nie zrzeknie się urzędu.

W środę szef centrolewicowego sojuszu Benny Gantz poinformował, że nie zdołał uformować rządu. Jego ugrupowanie wygrało wrześniowe wybory bardzo niewielką różnicą głosów. Partia Ganza zdobyła 33 miejsca w parlamencie, a Likud Benjamina Netanjahu - 31 miejsc. Do sprawowania władzy potrzebnych jest 61 głosów. 

Izrael najprawdopodobniej czekają trzecie - na przestrzeni roku - wybory parlamentarne. Jak pisaliśmy we wrześniu, dla Benjamina Netanjahu pozostanie na stanowisku premiera to polityczne "być albo nie być" w związku z oskarżeniami prokuratorskimi, które były zapowiadane już na początku roku.

Więcej o:
Komentarze (134)
Benjamin Netanjahu postawiony w stan oskarżenia. To pierwszy taki przypadek w historii Izraela
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 12 razy 10

  Oj, Beni, Beni... Było się uczyć od mądrzejszych od siebie: jak się obejmuje władzę, to pierwsze co się robi, to się prokuraturę i sądy obstawia swoimi ludźmi, na których są haki... Taki Prezes - niby goj, a na to wpadł...

 • jael53

  Oceniono 9 razy 9

  Jak widać, można.

 • zakrzyczny

  Oceniono 13 razy 9

  W prawdziwie demokratyczno-narodowym państwie to byłoby niemożliwe :)

 • yyyggg13

  Oceniono 29 razy 9

  Mam ogromny szacunek do państwa Izrael, tam nie ma "świętych krów"., nawet premier dostaje zarzuty. Jak to wyglada u nas? W pisim "państwie prawa" rządzącej buraczanej elicie giną z policyjnych depozytów nagrania z pedofilskimi igraszkami, szef NIK ma kontakty z bandytami a jego podwładni działają w zorganizowanej grupie przestępczej, prezesi zatrudniają "sekretarki" za ponad 50tys miesięcznie, tworzy się kolejne ministerstwa dla kumpli, pełen przepych, urwa Bizancjum. Nawet nie wspomnę o sponsorowaniu naczelnika z Torunia czy przyznawanie sobie nagród.

 • true_lysander

  Oceniono 10 razy 8

  A jak tam pan Kac, specjalista od wysysania antysemityzmu z mlekiem matki przez różne narody świata? Ale szczególnie przez te, od których należy się jeszcze jakaś należność?

 • allium_ursinum

  Oceniono 8 razy 6

  Ha, tak działa wymiar sprawiedliwości nie sparaliżowany posądzeniem o antysemityzm.

 • piebiak

  Oceniono 22 razy 6

  Pod wieloma względami nie dorastamy żydostwu nawet do pięt. Wyobrażacie sobie żeby prokuratorzyna Ziobrzyna ścigał w zasrąnej Polandii Mateusza za przewały na parcelowanej ziemi kościelnej? Kartofla za łapówkarstwo przy Dwóch Wieżach? No, skoro jego samego jako "zadowolonego szefa" można by za niejedno ścigać...Beknąć to może co najwyżej agent Tomek za złodziejstwo kilkudziesięciu milionów...Kurła, co za kraj, dziki kraj skorumpowanego bydła u władzy i bezzębnego suwerena dostającego 500+.

 • ahoj12

  Oceniono 7 razy 5

  To i w Izraelu są antysemici?
  Ten pan miał w d....E Polaków podczas wizyty u nas .Do Moskwy lata regularnie prosić prezydenta Putina na klęczkach aby nie sprzedawał nowoczesnych systemów Syrii i Iranowi

 • wilq9

  Oceniono 11 razy 5

  Izrael to jednak poważne państwo. Wyobrażacie sobie cos takiego u nas? Że minister sprawiedliwośc, bo niestety on jest prokuratorem gen., stawia swojego premiera w stan oskarżenia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX