Syria. Rakiety uderzył w obóz uchodźców. Nawet kilkanaście ofiar, wśród nich dzieci

Płonące namioty i ciała zabitych dzieci - takie zdjęcia z północnej Syrii pojawiły się w środę wieczorem w mediach społecznościowych. Według niepotwierdzonych doniesień obóz uchodźców wewnętrznych trafiła rakieta lub rakiety. Zginąć mogło od kilku do kilkunastu osób.

Jak informują w mediach społecznościowych lokalni dziennikarze, w środę wieczorem pociski trafił w obóz uchodźców wewnętrznych w prowincji Idlib, blisko pogranicza Syrii i Turcji. To tereny kontrolowane przez zbrojną opozycję i radykalne milicje. Poza lokalną społecznością żyją tam setki tysięcy przesiedleńców z innych części Syrii. 

Syryjska Obrona Cywilna "Białe Hełmy" poinformowała na Twitterze, że w obóz uderzyła "rakieta z głowicą kasetową". Organizacja nie podała, ile dokładnie jest ofiar i rannych. Lokalni i zagraniczni dziennikarze piszą o liczbie od dziewięciu do kilkunastu ofiar, w tym dzieci. Na Twitterze zamieszczono liczne zdjęcia ciał dzieci oraz nagrania z akcji ratunkowej. Wśród ofiar są najprawdopodobniej uchodźcy, którzy uciekli z innych części kraju przed walkami.

Uwaga, drastyczne zdjęcia.

Na razie nie podano informacji o liczbie osób rannych. Na nagraniach widać, że spłonęła część namiotów w obozie. To dodatkowo utrudni życie mieszkającym tam Syryjczykom przed zimą. Pomimo raczej ciepłego klimatu w tym okresie temperatura spada do kilku stopni, a ulewy zamieniają obozowe drogi w błoto. 

Rakieta miała zostać wystrzelona z terytorium kontrolowanego przez reżim w Damaszku i wspierające go irańskie milicje. Idlib jest ostatnim dużym regionem Syrii, który pozostaje całkowicie pod kontrolą zbrojnej opozycji. Wojska Baszara Al-Asada już wcześniej podejmowały próby ataku na ten region, jednak na razie nie doszło do inwazji na pełną skalę. Organizacje międzynarodowe stale ostrzegają, że takie oblężenie regionu oznaczałoby katastrofę humanitarną i kryzys uchodźczy na wielką skalę. 

Polskie organizacje pomagają mieszkańcom Syrii i uchodźcom poza granicami kraju. Możesz wesprzeć działania Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej,Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Polskiej Misji Medycznej przez strony organizacji. Zobacz, jak Polacy pomagają uchodźcom:

Wojna w Syrii zbliża się do dziewięciu lat

Za kilka miesięcy minie dziewiąta rocznica wybuchu wojny w Syrii. Konflikt co jakiś czas nabiera nowej postaci, a już dawno przeistoczył się z wojny domowej w rozgrywkę obcych sił i mocarstw.

W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone wycofały się z niektórych terytoriów na północy Syrii, co zmieniło dynamikę sił w tym rejonie. Turcja dokonała inwazji na tamtejszych Kurdów, zaś ci o pomoc zwrócili się do reżimu w Damaszku i Rosji. 

Od początku wojny wg różnych szacunków zginęło 400 tys. do ponad pół miliona ludzi. Pięć milionów uciekło z kraju, a kolejne 7,6 tys. porzuciło domy i stało się uchodźcami wewnętrznymi. 

Więcej o:
Komentarze (56)
Syria. Rakiety uderzył w obóz uchodźców. Nawet kilkanaście ofiar, wśród nich dzieci
Zaloguj się
 • arius9

  Oceniono 38 razy 16

  Wiedzialem z gory, ze rakieta albo ruska, albo reżimowa.

  A tak na marginesie, to teraz legalny rzad nazywa sie reżimem ? Czyli ze mamy w Polsce reżim Morawieckiego, a w USA reżim Trumpa ?

 • hegemon123

  Oceniono 23 razy 15

  Prowadzicie już tak żałosną propagandę... oczywiście będziecie teraz szukać broni chemicznej w tym "strasznym reżymie"!??

 • vader2010

  Oceniono 16 razy 10

  Na bank rosyjskie. Amerykańskie i izraelskie trafiają tylko w "terrorystów".

 • mate29

  Oceniono 15 razy 7

  W nocy z wtorku na środę Izrael wystrzelił kilkadziesiąt rakiet na Damaszek. Zginęły dzieci i kobiety i "Gazeta" nic o tym nie pisze ?

 • baby1

  Oceniono 13 razy 7

  Ktoś przedwcześnie wystrzelił z Izraela?

 • doni72

  Oceniono 15 razy 7

  "Biale helmy"to organizacja terrorystyczna stworzona przez sluzby brytyjskie.Na zachodzie pisze sie o tym oficjalnie,choc niewiele.Z tego powodu niektore kraje przestaly do tego "bialego"terroru doplacac.W Polsce sie o tym nie mowi i nie pisze,ale to nie dziwi.

 • zgred151

  Oceniono 14 razy 6

  W Gazecie zauwaza sie coraz gorszy poziom polszczyzny " Rakiety uderzył w obóz uchodźców" Widocznie juz coraz trudniej o dobrze wyksztalconych dziennikarzy

 • lubat

  Oceniono 7 razy 5

  Informacja "Białych Kasków"? Spuścić to do sedesu!

 • gadolinn

  Oceniono 15 razy 5

  izrael czy usa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX