USA zmienia stanowisko z 1978 r. ws. żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu: Nie są nielegalne

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił w poniedziałek, że według amerykańskiej administracji utworzenie osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu "nie jest samo w sobie niezgodne z prawem międzynarodowym". Jednocześnie podkreślił, że osadnictwo nie sprzyja pokojowi izraelsko-palestyńskiemu.

Stany Zjednoczone zmieniają stanowisko dotyczące osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Jak podaje CNN, sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że "ustanowienie izraelskich osad cywilnych na Zachodnim Brzegu nie jest samo w sobie niezgodne z prawem międzynarodowym". Opinia ta została poprzedzona "uważnym przestudiowaniem wszystkich stron debaty prawnej".

Stany Zjednoczone zmieniają stanowisko ws. osiedli żydowskich

W 1978 r. Departament Stanu uznał utworzenie osad za nielegalne. Prezydent Ronald Reagan w 1981 r. przedstawił jednak odmienne stanowisko, do którego w tym roku przychyla się administracja obecnego prezydenta Donalda Trumpa.

Zobacz także: Czym jest Strefa Gazy?

Pompeo podkreślił jednocześnie, że Stany Zjednoczone "nie wyrażają opinii na temat statusu prawnego jakiejkolwiek osady". Zaznaczył, że dalsza rozbudowa osad nie sprzyja pokojowi izraelsko-palestyńskiemu.

Osiedla żydowskie to społeczności, które powstały na zajętych przez Izrael po wojnie sześciodniowej terenach arabskich. Większość członków Organizacji Narodów Zjednoczonych uznaje je za nielegalne. Szacuje się, że liczba osadników na Zachodnim Brzegu wynosi ponad 600 tys. osób.

Więcej o:
Komentarze (153)
USA zmienia stanowisko ws. żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu: Nie są nielegalne
Zaloguj się
 • antobojar1

  Oceniono 27 razy 21

  Gangster popiera bandziora... co w tym dziwnego..?

 • bezidei

  Oceniono 36 razy 18

  Daliście możliwość hejtowania Petza, skądinąd pedofila ale zmarłego a komentarze o Najsztubie zabblokowane. Najbardziej inteligentni nie lubią obludy zatem odwrócą się kiedyś od was.

 • Jan Kot

  Oceniono 20 razy 16

  W Ameryce rządzą żydzi. Dlatego USA i sojusznicy udają że nie widzą ekspansji Izraela, mordowania cywilnej ludności Palestyny itd, itd. Moim zdaniem jest to przyczyną terroryzmu na świecie.

 • cim_cum

  Oceniono 20 razy 14

  Trump musi trochę udobruchać swoich wspaniałych przyjaciół w Izraelu po tym jak wystraszył się Iranu i Turcji.

 • zuuuraw

  Oceniono 18 razy 12

  Czyli rząd USA oficjalnie uznał za legalne wypędzenie przez Izrael ze swych wiosek dziesiątek tysięcy Palestyńczyków, zrównanie ich domów z ziemią i zasiedlenie ziem przez żydowskich okupantów !?! Oj słabo widzę przyszłe zachowanie "naszego strategicznego sojusznika" w naszym nieuchronnym konflikcie z Izraelem i organizacjami żydowskimi z USA, gdy dojdzie do realizacji roszczeń żydowskich w myśl ustawy 447 amerykańskiego kongresu.

 • kangur_01

  Oceniono 22 razy 12

  pewnego dnia polacy obudza sie w Izraelu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX