Franco pozostawił swojej rodzinie spory majątek. Hiszpański dziennik ujawnił testament generała

Hiszpański dziennik "El Mundo" ujawnił testament Francisca Franco, zmarłego w 1975 r. dyktatora wojskowego i szefa państwa Hiszpanii. Z dokumentów wynika, że generał Franco pozostawił swojej rodzinie majątek, który obecnie miałby wartość niemal 1,8 mln euro.

Zmarły w 1975 r. generał Francisco Franco sporządził testament 7 lat przed swoją śmiercią. Szczegóły dokumentu ujawnił w poniedziałek hiszpański dziennik "El Mundo".

Okazuje się, że dyktator wojskowy pozostawił swojej żonie i córce majątek wart ok. 28,5 mln peset, co obecnie wyniosłoby niemal 1,8 mln euro. Na ów majątek składała się m.in. posiadłość Pazo de Meirás (warta wówczas ok. 14 mln peset), inne nieruchomości i papiery wartościowe. Na kilku kontach bankowych Franco wraz z żoną zgromadził ponad 1 mln peset, co dziś dałoby ok. 62,6 tys. euro.

Przeniesienie szczątków Francisca Franco

W październiku trumna ze szczątkami generała Francisco Franco została przetransportowana na madrycki cmentarz w Mingorrubio. Mimo protestów rodziny hiszpańskiego przywódcy taką decyzję podjął socjalistyczny rząd Pedro Sancheza.

Zobacz także: Sekretarz Hongkongu oprotestowana w Londynie. Trafiła do szpitala

Wcześniej, w podziemnej bazylice Krzyża Świętego w Dolinie Poległych, położonej 50 kilometrów od Madrytu, odbyła się ceremonia ekshumacji szczątków generała.

Przeniesienie szczątków hiszpańskiego generała było jedną z obietnic rządu, który sprzeciwia się polityce prowadzonej w ubiegłym wieku przez Francisco Franco. Sąd Najwyższy przyznał rządowi prawo do "szybkiego przeniesienia" prochów generała.

Rodzina dostała zakaz nałożenia flagi narodowej na przenoszonej trumnie. W Dolinie Poległych, gdzie dotychczas spoczywał generał Franco, znajduje się ponad 30 tysięcy grobów ofiar wojny domowej z lat 1936-39. Wtedy siły Francisco Franco odebrały władzę rządowi republikańskiemu.

Decyzję o przeniesieniu szczątków rząd Pedro Sancheza argumentował tym, że Dolina Poległych ma być "miejscem upamiętnienia, pamięci i hołdu ofiarom wojny". Uznał, że obecność w tym miejscu szczątków generała to "obraza dojrzałej demokracji". Rządzący nie chcieli ponadto, by szczątki Francisco Franco zostały złożone w miejscu, w którym ludzie mogliby go gloryfikować.

Więcej o:
Komentarze (73)
Hiszpański dziennik ujawnił testament Francisca Franco. Majątek w wysokości 28,5 mln peset
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 36 razy 34

  Dyktator, który rządził Hiszpanią przez prawie 40 lat zostawił tylko 1,8 mln euro majątku? Obawiam się, że taki Banaś ma znacznie więcej i nie on jeden wśród polityków.

 • kondziu70

  Oceniono 26 razy 18

  Ciekawe kiedy w Wolsce demokracja dojrzeje na tyle że z Wawelu zostanie usunięte truchło prezydenta tysiąclecia...

 • junk92508

  Oceniono 24 razy 16

  Daj Bóg za jakiś czas też posprzątamy na Wawelu...

 • envol

  Oceniono 22 razy 14

  Pięknie, kiedyś i Polacy dojrzeją, zmądrzeją i również zrobią porządek w wawelskich kryptach.

 • vito3

  Oceniono 19 razy 11

  jeszcze pare lat i u nas beda wykopki z wawelu

 • szczurzec1

  Oceniono 12 razy 6

  Niecałe dwa miliony euro??? Jak widać Franco nie był szczególnie pazerny... To już Clintonowie biorą więcej za wykłady 😁

 • narcystycznykanibal

  Oceniono 16 razy 6

  pod dyktatorem można komentować a pod Najsztubem już nie...fajnie, co ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX