Hongkong. Policja zablokowała wyjścia z kampusu politechniki. Studenci proszą o pomoc medyczną

Od rana w okolicach politechniki w Hongkongu dochodzi do starć demonstrujących z policją. Służby porządkowe zaostrzyły operację usuwania demonstrujących z kampusu po tym, jak podczas jednego ze starć trafiony strzałą w nogę został oficer policji. Policja wydała wobec protestujących ultimatum nakazujące im opuszczenie terenu uniwersytetu. Wobec tych, którzy nie zastosowali się do poleceń, użyto armat wodnych i gazowych.

Jak podaje CBS News w niedzielę wieczorem protestujący na terenie kampusu politechniki zaczęli strzelać z łuków do policjantów. Jedna ze strzał zraniła oficera policji. Po tym incydencje władze Hongkongu postanowiły zaostrzyć operację dążącą do wyrzucenia protestujących, którzy okupują kampus uczelni od około tygodnia.

Protesty na kampusie politechniki w Hongkongu. Policja zaostrzyła działania po tym, jak funkcjonariusz został raniony strzałą z łuku

Demonstranci poza zakłóceniem pracy kampusu, doprowadzili także do podpalenia mostu i zablokowania dróg dojazdowych na politechnikę. W poniedziałek rano część protestujących podjęła próbę ucieczki z kampusu. Największa grupa składająca się z 1345 osób próbowała wydostać się przez jedną z głównych ulic znajdujących się w okolicy politechniki. Wobec nich policja zastosowała gaz łzawiący oraz gumowe kule.

Rektor uniwersytetu Jun-Guang Teng wezwał protestujących do odejścia, mówiąc o porozumieniu z policją, która zgodziła się na zawieszenie broni. Na razie jednak demonstranci nie posłuchali apelu, a na terenie uczelni przebywa nadal około 300-400 osób. Studenci z kolei za pośrednictwem Facebooka wydali oświadczenie, zarzucające policji zablokowanie wszystkich wejść, przez co zostali uwięzieni na kampusie. Przewodniczący związku studentów politechniki zaapelowali o pomoc medyczną dla poszkodowanych protestujących. Trzy osoby mają urazy oczu, a około 40 ma objawy hipotermii. 

Protesty na uniwersytecie rozpoczęły się po tym, jak 11 listopada jeden z demonstrantów został postrzelony przez policjanta. 21-letni protestujący nie był uzbrojony. Najpoważniejszy od dziesięcioleci kryzys polityczny w Hongkongu wywołany został próbą przeforsowania przez rząd kontrowersyjnego projektu ustawy, która miała zezwalać na wysyłanie do Chin kontynentalnych osób podejrzewanych o złamanie prawa. Mieszkańcy Hongkongu przyjęli to jako krok w kierunku rozszerzenia kontroli Pekinu nad miastem. 

Więcej o:
Komentarze (9)
Hongkong. Policja zablokowała wyjścia z kampusu politechniki. Studenci proszą o pomoc medyczną
Zaloguj się
 • karl.franc

  Oceniono 5 razy 5

  swiat sie dowiedzial, nic nie powiedzial...

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 1 raz 1

  Nie grupa 1345 prostestujacycj, ale o godzinie „1345”. :D Tak się zapisuje godziny, np. w wojsku, lotnictwie i żegludze. :)

 • sselrats

  Oceniono 1 raz -1

  A Politechnika Warszawska ma kampus?

 • 174pit

  Oceniono 4 razy -2

  W końcu wszystkich wyaresztują i wyekspediują w głąb Chin kontynentalnych, aby podczas wyrębu lasu mogli podziwiać piękno ojczyzny.
  I nikgdzie na świecie pies z kulawą nogą się o nich nie upomni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX