Niemcy. Dom aukcyjny sprzedaje nazistowskie pamiątki, w tym cylinder Adolfa Hitlera. Żydzi protestują

Niemiecki dom aukcyjny Hermann Historica organizuje aukcję, na której będzie można kupić przedmioty należące niegdyś do prominentnych nazistów. Pod młotek trafią m.in. cylinder Adolfa Hitlera i suknia koktajlowa Evy Braun. Organizacje żydowskie apelują o odwołanie aukcji.

Aukcja, podczas której licytowane będą przedmioty należące do nazistów takich jak Adolf Hitler, Hermann Göring czy Joseph Goebbels, odbędzie się w środę 20 listopada w domu aukcyjnym Hermann Historica w Monachium. Wydarzenie to wzbudza sprzeciw środowisk żydowskich. 

Kontrowersyjna aukcja w Niemczech. Czy pamiątki z III Rzeszy mogą trafić w ręce neonazistów?

Rabin Menachem Margolin, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydowskiego, napisał do domu aukcyjnego z prośbą o wycofanie przedmiotów ze sprzedaży.

"Uważamy, że sprzedaż takich pamiątek ma niewielką wartość historyczną. Zamiast tego będą one kupowane przez tych, którzy wychwalają i usiłują usprawiedliwić działania największego zła, jakie dotknęło Europę. Dlatego handel takimi przedmiotami po prostu nie powinien mieć miejsca" - napisał Menachem Margolin w liście cytowanym przez RTL Today. Duchowny dodał, że aukcja nie jest nielegalna, ale zła. 

>>> Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać

Bernhard Pacher, dyrektor Hermann Historica, odpiera te zarzuty, tłumacząc, że osoby, które kupują przedmioty należące niegdyś do nazistów, podchodzą do nich z "poważnym historycznym zainteresowaniem". - Zdecydowanie największa część klientów, którzy robią u nas zakupy, to muzea, kolekcje państwowe i prywatni kolekcjonerzy, którzy są bardzo skrupulatni w tym temacie - skomentował sprawę w rozmowie z portalem welt.de

Hermann Historica zapewnia, że dba o to, aby przedmioty wystawiane na aukcjach nie dostały się w niepowołane ręce. Żeby zobaczyć 147 przedmiotów, które trafią na aukcję, a które należały niegdyś do nazistów, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej domu aukcyjnego. Licytować będą mogły także tylko te osoby, które dokonają rejestracji.

Podczas licytacji będzie można nabyć m.in. cylinder Adolfa Hitlera, suknię jego żony Evy Braun, luksusowe wydanie "Mein Kampf" należące do Hermanna Göringa, jego etui na cygara, czy okulary przeciwsłoneczne, które nosili oskarżeni podczas procesów norymberskich, aby uniknąć oślepienia blaskiem reflektorów. To nie pierwsza taka licytacja w domu aukcyjnym Hermann Historica. W 2016 roku sprzedano tam kurtkę wojskową Adolfa Hitlera. Nabywca zapłacił za nią 275 tys. euro (prawie 1,2 mln złotych).

Więcej o:
Komentarze (140)
Niemcy. Dom aukcyjny sprzedaje nazistowskie pamiątki, w tym cylinder Adolfa Hitlera. Żydzi protestują
Zaloguj się
 • j-ugo

  Oceniono 20 razy 16

  Przedmioty wystawione na aukcji są prywatną własnością. Nie można ot tak zabrać je właścicielom i zniszczyć. Ale oburzone organizacje żydowskie mogą je wylicytować i poddać utylizacji.

 • hi2per

  Oceniono 20 razy 12

  Nie jestem nazistą i bardzo mi daleko do prawicowych poglądów, ale ze względów historycznych, gdybym miał kasę, to sam bym ten cylinder oraz etui na cygara Goering'a kupił.
  Jak na aukcjach są sprzedawane pamiątki po Stalinie (był większym zbrodniarzem od Hitlera - cyfry mówią same za siebie), to nie słychać takiego sprzeciw.

 • muchitek

  Oceniono 14 razy 12

  Przecież Żydzi mogą sami te rzeczy kupić i zutylizować.

 • ivangorki

  Oceniono 23 razy 9

  Niech wielebny rabbi kupi ten cylinder i uczyni z niego nocnik, kto mu przeszkadza? Aaa..zdanuem rabbiego wszystko im się za darmoche należy, bo "holokalst"?

 • zz1026

  Oceniono 21 razy 9

  jak zydom tak to przeszkadza to niech kupia te rzeczy i je np spala
  stac ich

 • gorzowskiszlachcic

  Oceniono 25 razy 9

  a to jakiś żyd określa co ma jaką wartość historyczną?....jest aukcja i nic żydom do tego jak któryś chce może sobie coś kupić...po co komentować....nie podoba się to won do siebie aukcje żydowskie robić

 • bling.bling

  Oceniono 21 razy 9

  Przecież mogą sami wziąć udział w licytacji? Kupić a potem zniszczyć. Jak już komuś ten kapelusz czy suknia nie pasuje

 • yaspiman

  Oceniono 10 razy 8

  "Żydzi protestują". niech nie protestują tylko kupią wszystko i spalą.

 • genocidezionism

  Oceniono 18 razy 8

  Pamiątki historyczne nie moga być sprzedawane bo żydzi protestują! HAAAAAAHHAAAAAA.
  Zydzi nam będą mówić co robić mamy . Niedawno pan Syjonista Lauder z międzynarodowej organizacji syjonistycznej pouczał demokratyczne Niemcy kogo Niemcy obywatele niemiec mają wybierć do Parlamentu Niemiec!!!.
  To jest tzw. demokracja i swobody po syjonistycznemu.
  wystarczy popatrzeć w Palestynie co z tego wyszło.
  Boże broń nas od syjonistów. Wszyscy syjoniści do Ziemi Obiecanej tam sobie po swojemu żyć z dala od innych. Zobaczymy jak ta nacja odcięta od dorobku innych narodów przeżyje na pustyni bez ropy.
  Już Israel na masową skalę kradnie ropę syryjską przy współudziale USA !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX