Rosja zwróci Ukrainie trzy okręty zajęte w Cieśninie Kerczeńskiej. Czekają już w umówionym miejscu

Rosja zwróci w poniedziałek Ukrainie trzy zajęte przez nią okręty. Jednostki przetransportowano już do miejsca uzgodnionego z Kijowem - poinformowały rosyjskie media, powołując się na straż przybrzeżną na Krymie. Dwa opancerzone kutry i holownik trafiły w ręce Rosji w listopadzie ubiegłego roku. Ukraina nazwała wówczas ich zajęcie "aktem agresji".

W listopadzie 2018 roku w Cieśninie Kerczeńskiej, oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego, rosyjskie siły specjalne ostrzelały, a następnie przejęły trzy ukraińskie okręty należące do marynarki wojennej. Były to dwa opancerzone kutry i holownik. Strona ukraińska informowała o trzech rannych żołnierzach.

Rosja zwróci Ukrainie trzy okręty zajęte w Cieśninie Kerczeńskiej

Rosja zatrzymała wtedy 24 członków załóg ukraińskich okrętów, których ostatecznie zwolniła we wrześniu w ramach wymiany więźniów.

 

Władze ukraińskie nazwały te wydarzenia "aktem agresji Rosji". Rosjanie utrzymywali natomiast, że ukraińskie okręty wtargnęły na obce wody terytorialne, łamiąc przy tym konwencje ONZ. Incydent nazywali "ukraińską prowokacją".

Zobacz także: Nie wjedziesz tu bez pozwolenia. Zamknięte miasta w Rosji

Niemal po roku od tych wydarzeń okręty mają wrócić do Ukrainy. Reporter agencji Reuters widział trzy jednostki holowane przez Cieśninę Kerczeńską w stronę Morza Czarnego, gdzie prawdopodobnie zostaną przekazane Ukrainie.

Krymska straż przybrzeżna poinformowała, że miejsce przekazania okrętów zostało wcześniej ustalone ze stroną ukraińską. Jak podają rosyjskie media, okręty nie będą zawierać amunicji i dokumentów.

Więcej o:
Komentarze (59)
Rosja zwróci Ukrainie trzy okręty zajęte w Cieśninie Kerczeńskiej. Czekają już w umówionym miejscu
Zaloguj się
 • dupa_pod_sad

  Oceniono 14 razy 8

  W '90 Ukraina była najbogatszą z republik które wybrały wolność....Mieli wyższe PKB na głowę niż my.

 • 31.februarius

  Oceniono 40 razy 6

  "Rosjanie utrzymywali natomiast, że ukraińskie okręty wtargnęły na obce wody terytorialne, łamiąc przy tym konwencje ONZ. Incydent nazywali "ukraińską prowokacją".

  Może warto przypomnieć, że po zatrzymaniu przez Rosjan tych łajb, Petroś Poroszenko wprowadził na Ukrainie stan wojenny z lekkim, cztero i półrocznym opóźnieniem, na cały długi miesiąc!

  To był jeden z najlepszych numerów kijowskiego MONTY PONTONA!

 • zueoko

  Oceniono 7 razy 5

  Zacznie się sezon połowów na ryby.

 • dupa_pod_sad

  Oceniono 21 razy 5

  To pozwoli odbudować morskie siły Ukrainy...

 • ozidar

  Oceniono 20 razy 4

  To chyba oznacza krok w stronę normalizacji stosunków. Myślę, że to dobrze. Oczywiście nie dla Polaków, którzy żyją fobiami:)

 • tenare

  Oceniono 7 razy 3

  Gdyby to byli Amerykanie, a nie Rosjanie, to po takiej prowokacji Ukraińcy by szukali swoich łupinek na dnie.

 • qawsedrftg

  Oceniono 19 razy 3

  Najbardziej mi się podobała historia z okrętem podwodnym "Zaporoże". Został zajęty przez Rosję wraz z Krymem.

  Po dokonaniu oceny stanu technicznego okrętu, Rosja ogłosiła decyzję o zwróceniu go marynarce ukraińskiej. Miał on być przeholowany do Odessy, gdyż nie jest zdolny do własnego ruchu, ale mimo że w końcu nie został zwrócony stronie ukraińskiej nie wszedł w skład rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i władze rosyjskie w marcu 2016. ogłosiły zamiar przekształcenia okrętu w muzeum.

  Https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaporiżżia

 • lubat

  Oceniono 4 razy 2

  To teraz siła bojowa ukraińskiej marynarki się podwoi;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX