Wenecji grozi dziś kolejne zalanie, nawet 160 cm. Burmistrz: Będzie ciężko

Wenecja dopiero zaczęła podnosić się po rekordowej "acqua alta" ze środy, a już grozi jej kolejne zalanie. Według prognoz w niedzielę miasto zmierzy się z 160-centymetrową falą. Burmistrz miasta powołał specjalnego komisarza, który zajmie się sytuacją.

W sobotę woda w Lagunie Weneckiej znów zaczęła się podnosić i wg prognoz w niedzielę około południa ma osiągnąć poziom 160 cm. Do zalania dojdzie zaledwie kilka dni po rekordowej powodzi. W nocy z wtorku na środę poziom wody w Wenecji podniósł się o 187 cm, niewiele poniżej poziomu rekordowej powodzi z 1966 roku.

To oznacza, że zalane zostanie co najmniej 70 procent powierzchni miasta. "Corriere della Sera" podaje, że burmistrz Luigi Brugnaro spodziewa się, że "będzie ciężko". Jednak poinformował też, że prognoza pogody wskazuje na mniejszą siłę wiatru i sytuacja powinna być "łatwiejsza do opanowania" niż w nocy z wtorku na środę. 

W kolejnych dniach poziom przypływu ma się obniżać. W poniedziałek w nocy nie powinien przekroczyć 105 cm. 

Miliardy euro potrzebne na naprawy

Władze lokalne i centralne podjęły szereg działań, by radzić sobie ze skutkami powodzi. W mieście na rok zawieszono kredyty hipoteczne dla osób poszkodowanych, na pierwsze naprawy przeznaczono 20 mln euro, a burmistrz powołał specjalnego komisarza. Osoby prywatne mogą liczyć na 5 tys. euro zapomogi, a przedsiębiorcy - na 20 tys. 

Wysoki poziom wody paraliżuje życie w mieście, bo uniemożliwia zaopatrywanie supermarketów, sklepów i hoteli. Łodzie dostawcze nie mieszczą się pod mostami. Brugnaro potwierdził, że naprawa szkód będzie kosztować co najmniej miliard euro.

Więcej o:
Komentarze (60)
Wenecji grozi dziś kolejne zalanie, nawet 160 cm. Burmistrz: Będzie ciężko
Zaloguj się
 • wikal

  Oceniono 19 razy 17

  Tak mszczą się lata zaniedbań oraz rozkradania pomocy krajowej i międzynarodowej. Lata przejadania ogromnych zysków z turystyki. Szkoda bo to magiczne miasto.

 • darcys44

  Oceniono 19 razy 15

  Mści się niestety rozkradanie funduszy na system ratujący Wenecję przed powodziami. Wydaje się że mafia finansowa ma się w tym kraju wyśmienicie. Przestroga dla wszystkich naszych włodarzy że korupcja zawsze kroczy przed upadkiem ...

 • ciastkozaur

  Oceniono 32 razy 14

  Sracqua sralta. Lata zaniedbań i dojenia turystów bez przeznaczania zysku choć w części na inwestycję teraz się zemszczą na tej śmierdzącej ściekiem „romantycznej” mieścinie.

 • Jerzy

  Oceniono 14 razy 10

  To kara za bezlitosne dojenie turystów na każdym kroku.

 • kawa79

  Oceniono 10 razy 8

  Pali się katedra Notre Dame - hurrr durrr, na pewno atak muzułmanów! Nie? Tak czy siak - czy chrześcijańska Europa się obudzi?

  Z powodu wzrostu poziomu morza powódź zalewa Wenecję, woda wdziera się do bazyliki św. Marka, zagrożona jest jej konstrukcja, historycy sztuki mówią o stratach większych, niż w Notre Dame - nic się nie dzieje, to tylko katastrofa klimatyczna, proszę się rozejść.

 • duda2016

  Oceniono 8 razy 6

  "Brugnaro potwierdził, że naprawa szkód będzie kosztować co najmniej miliard euro" to znaczy że będzie kosztować 200mln a resztę przytuli mafia wspierana przez kościółek katolicki i sam burmistrz.

 • magda_breslau

  Oceniono 14 razy 4

  Polska empatia az bije po oczach.

  Plakac z wlasnych krzywd, smiac sie z cudzych. Idealnie odwrornie niz powinno byc.

 • potp

  Oceniono 3 razy 3

  Holandia dała radę i żyje w depresji. Z Wenecji też można stworzyć polder i otoczyć kilkunastokilometrowym wałem 3 m.n.p.m.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX