Francja. "Żółte kamizelki" na ulicach w rocznicę pierwszej manifestacji. Ambasada RP ostrzega turystów

We Francji w pierwszą rocznicę manifestacji "żółtych kamizelek" trwają kolejne antyrządowe protesty. Odbywają się nie tylko w Paryżu, ale też w innych miastach kraju. Polska Ambasada w Paryżu ostrzega turystów z Polski.

W Paryżu do południa zostało zatrzymanych 41 osób w czasie manifestacji "żółtych kamizelek". Po południu liczba ta wzrosła do 100 osób. Policja dokonała ponad tysiąc sto prewencyjnych kontroli. Na żądanie paryskiej prefektury Zakłady Komunikacji Miejskiej zamknęły dwadzieścia trzy stacje metra. To dotkliwy cios dla turystów, bo najczęściej dotyczy to stacji położonych w pobliżu najbardziej znanych miejsc - na przykład Pól Elizejskich, Placu Zgody, Luwru i Opery, a także wieży Eiffla. W tych okolicach obowiązuje także zakaz manifestowania.

Najbardziej napięta sytuacja panuje w rejonie placu Italie. Demonstranci obrzucili interweniujących policjantów kamieniami. Prefekt Paryża Didier Lollement, zapewnia, że w pozostałych częściach Paryża sytuacja jest pod kontrolą. W rejonie placu Italie dochodzi do starć policji, nie tylko z „żółtymi kamizelkami”, ale przede wszystkim z tak zwanymi "black blokcs” - międzynarodowymi bojówkami, których jedynym celem jest robienie zamieszek. „Żółte kamizelki” w związku z rocznicą protestów zapowiadają w ten weekend około dwustu akcji w całym kraju.

Francja. Protesty "żółtych kamizelek" w rocznicę pierwszej manifestacji

Przed południem "żółte kamizelki" usiłowały zablokować obwodnicę miasta, ale zostały wyparte przez policję. Potem doszło do starć w okolicach Placu Italie w pobliżu Ogrodu Luksemburskiego. Policjantów obrzucano ciężkimi przedmiotami, ostatecznie funkcjonariuszom udało się odzyskać kontrolę nad tym rejonem.

Akcje protestacyjne organizowane są i w innych częściach kraju. W okolicach Lorientu, w Bretanii ciężarówki posuwając się w żółwim tempie hamowały ruch na drodze krajowej. Żółte kamizelki zapowiadają mobilizację w związku z pierwszą rocznicą ruchu. Domagają się od rządu podjęcia kroków wzmacniających siłę nabywczą pieniądza.

Polska Ambasada w Paryżu ostrzega turystów

Od soboty rano Polska Ambasada w Paryżu ostrzega przed manifestacjami "żółtych kamizelek". Zaleca, by unikać miejsc protestów i stosować się do poleceń miejscowych władz. "Możliwe są również utrudnienia na drogach i autostradach w całym kraju i blokada obwodnicy Paryża" - informuje na stronie internetowej Ambasada RP w tym mieście. Zalecane jest też odpowiednie planowanie podróży i śledzenie komunikatów i informacji w mediach.

Rocznica manifestacji "żółtych kamizelek"

Tym razem, w rocznicę pierwszego protestu, manifestacje zaplanowano na sobotę i niedzielę. Już w piątek akcję rozpoczęło kilku najbardziej zagorzałych zwolenników ruchu, blokując przez kilka godzin wstęp do jednego z zakładów w stoczniowym mieście Saint-Nazaire. Przed rokiem, w pierwszej manifestacji, udział wzięło ponad dwieście osiemdziesiąt tysięcy osób. W późniejszych protestach uczestniczyło już znaczniej mniej "żółtych kamizelek".

W Paryżu zabroniono demonstracji na Polach Elizejskich, w okolicach Łuku Triumfalnego, w pobliżu Senatu w Pałacu Luksemburskim oraz Zgromadzenia Narodowego, a także w dwóch największych laskach przylegających do stolicy - Bulońskim i w Vincennes. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie chciało precyzować ilu policjantów i żandarmów zmobilizowano dla zapewnienia porządku - według mediów około dwóch tysięcy osób.

Więcej o:
Komentarze (86)
Francja. "Żółte kamizelki" na ulicach w rocznicę pierwszej manifestacji. Ambasada RP ostrzega turystów
Zaloguj się
 • kilinski_1977

  Oceniono 23 razy 11

  Francuzi walczą o demokrację w Polsce, wszak przecież nigdy by nie protestowali przeciw Macronowi. Tej ostoi demokracji liberalnej

 • farcry3

  Oceniono 24 razy 10

  Francuzi są świadomi efektów działania neoliberalizmu. Mordowanie ekonomiczne klasy średniej i utrzymywanie tabunów arabów nie pracujących całymi pokoleniami i rodzinami. Francja ma tradycje we wzniecaniu rewolucji.

 • polakpl

  Oceniono 34 razy 8

  Phill Cassey, na łamach Nature, sugeruje aby biali mężczyźni na uczelniach technicznych nie ubiegali się o awans. Dzięki temu kobiety będą mogły awansować i zostanie zażegnany kryzys różnorodności (diversity crisis). Artukuł w nature.com Phill Cassey outlines one proactive step to support diversity in his workplace. To jest właśnie LEWICA czyli rak umysłu.

 • badenhose

  Oceniono 27 razy 7

  Jakie jest stanowisko Franca Timmermansa? Dalej uważa, że jest spokojnie i demokratycznie policja wali pałami francuskiego suwerena ?

 • mmgazeta

  Oceniono 23 razy 7

  W krajach pierwszej prędkości daje się zauważyć dalsze przyspieszenie! A my? Na peryferiach.

  I chwała Bogu (albo materialistycznemu rozsądkowi naszych wyborców)!

 • warszawiak67

  Oceniono 22 razy 6

  Ciekawe, czy francuska ambasada ostrzegała swoich rodaków przed demonstracjami w Polsce z okazji 11 listopada...

 • envol

  Oceniono 9 razy 5

  Z całym szacunkiem dla protestujących ludzi, ale nasza ambasada przesadza i to ostro. Żółte kamizelki są tylko "dodatkową atrakcją" turystyczną w Paryżu. A poza tym turyści nawet jakby chcieli bliżej poobserwować żółte kamizelki w akcji na miejscu to i tak nie mają takiej możliwości, ponieważ policja paryska, za każdym razem skutecznie odgradza te niewielkie kwartały ulic, gdzie zbierają się protestujący. Zatem nie straszcie ludzi. Owszem, w niektórych stacjach metra turyści mogą jedynie poczuć resztki gazu łzawiącego użytego na powierzchni przez policję i na tym kończą się atrakcje i zagrożenia dla odwiedzających Paryż. W telewizji wygląda to zupełnie inaczej, a szczególnie w rządowej TVP. Dla tej ostatniej, w Paryżu trwa co najmniej wojna domowa. Za każdym razem, gdy oglądam relację z Paryża w wydaniu TVP, to tak jakbym oglądał jakiś kabaret z Polski.

 • djenn

  Oceniono 10 razy 4

  A w Pradze w przededniu 30 rocznicy tak zwanej Aksamitnej Rewoluc, ponad 200 000 osób demonstrowało przeciwko rządowi premiera Andreia Babiša i domagało się jego dymisji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX