Teksas. Sąd wstrzymał wykonanie kary śmierci. Sprawa o zabójstwo 19-latki do ponownego rozpatrzenia

Sąd apelacyjny w Teksasie podjął w piątek decyzję o wstrzymaniu egzekucji Rodneya Reeda, który został skazany na karę śmierci za morderstwo swojej 19-letniej kochanki w 1996 roku. Ta miała zostać wykonana w środę. Pojawiły się nowe poszlaki i dowody, które podważają jego winę.

Jak informuje agencja Reutera, sąd apelacyjny w Teksasie wstrzymał egzekucję Reeda i orzekł, że jego prawnicy spełnili wymogi prawne dotyczące ponownego rozpatrzenia przez sąd niższej instancji pod kątem tego, czy oskarżyciele przedstawili fałszywe zeznania i ukryli dowody przemawiające na korzyść mężczyzny. Reed od początku twierdzi, że jest niewinny.

51-letni Rodney Reed został skazany na karę śmierci w 1998 roku za morderstwo Stacey Stites, 19-latki, z którą utrzymywał kontakty intymne. Kobieta została znaleziona martwa na skraju drogi. Śledczy ustalili, że została zgwałcona, a później uduszona.

Mogło dojść do wielu błędów

Jak podaje Reuters, eksperci medycyny sądowej, którzy zeznawali przeciwko Reedowi, przyznali później, że popełniali błędy. Śledczy nie zbadali dokładnie, czy morderstwa nie popełnił Jimmy Fennell, miejscowy policjant i narzeczony ofiar. Przez jakiś czas był on głównym podejrzanym, jednak został kilka razy przesłuchany, przeszedł testy wykrywające kłamstwa i badania krwi i nigdy nie został oskarżony.

Wątpliwości budzi również fakt, iż czarnoskórego mężczyznę winnym zabójstwa uznała ława przysięgłych złożona z białoskórych osób. Niewykluczone, że w grę mógł wchodzić również aspekt rasowy.

Sprawa Rodneya Reeda relacjonowana jest przez media i emocjonuje opinię publiczną. Petycję o uwolnienie mężczyzny, którą zamieszczono w internecie, podpisały niemal trzy miliony osób.

Więcej o:
Komentarze (131)
Teksas. Sąd wstrzymał wykonanie kary śmierci. Sprawa o zabójstwo 19-latki trafiła do ponownego rozpatrzenia
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 58 razy 34

  Tak ogólnie rzecz biorąc, to nikt tego nie policzy, ilu niewinnych powieszono, albo zjarano na krześle elektrycznym, na podstawie naciąganych "dowodów".

  No ale sama wizja takiej egzekucji - albo i brania w niej aktywnego udziału :) przyprawia wielu debili (patrz: konfederacja) o erekcję. Zwłaszcza ten z kucykiem, co się zamiast do Tworek dostał do Sejmu, ma na gębie i w oczkach wypisane tego rodzaju pragnienia.

 • baby1

  Oceniono 25 razy 25

  Skazanie kogoś na karę śmierci jak nie ma twardych dowodów, to podważa cały system prawny.

 • ndiz

  Oceniono 20 razy 20

  W artykule pominięto kilka istotnych nowych faktów, które maja teraz znaczenie w sprawie. M.in. to ze ten byly (bialy) policjant siedział w wiezieniu za inne przestępstwo, i wygadał sie koledze z celi, ze udusił swoje dziewczynę. Dodatkowo kilka osób słyszało, jak ten policjant mówił przed dokonaniem zbrodni, ze udusiłby swoja dziewczynę gdyby sie dowiedział, ze jest mu niewierna.

  Kolejnym faktem jest to, ze w aucie gdzie zabito dziewczynę, ani na pasku którym ja uduszono, nie było żadnego odcisku odcisku palców jej kochanka niesłusznie oskarżonego o morderstwo.

 • krynolinka

  Oceniono 34 razy 16

  Z automatu nasuwa się sprawa Tomasza Komendy. Jak to winny ma się znaleźć natychmiast bo sukces jest władzy potrzebny.

 • lia.13

  Oceniono 19 razy 13

  Przecież to oczywiste, że zabił zdradzony narzeczony, z którym pewnie dziewczyna chciała zerwać, a nie kochanek, z którym dziewczyna chciała być. No ale jak to, policjant miałby zabić? Nasz kolega? Nieeee, to niemożliwe.

 • stray

  Oceniono 53 razy 13

  Założenie, że "biała" ława przysięgłych może być rasistowska jest rasistowska.

 • bandogxxx

  Oceniono 6 razy 6

  Dziewczyna Rodneya była biała, co też paru teksańskim redneckom mogło się nie podobać i chcieli dać nauczkę Murzynowi, żeby następni wiedzieli, że trzeba trzymać łapska, jak najdalej od białych kobiet.

 • com4tee

  Oceniono 5 razy 3

  Trzeba mieć zaburzony instynkt żeby pukać narzeczoną szeryfa będąc czarnuchem na południu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX