Papież ostro skrytykował wypowiedzi niektórych polityków. "Przychodzą mi na myśl wystąpienia Hitlera"

Papież podczas Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego, który trwa w Watykanie, nie szczędził słów krytyki pod adresem polityków. Franciszek ponownie zapowiedział też możliwość wprowadzenia "grzechu ekologicznego".

Papież Franciszek przemawiał na temat zagrożeń dla demokracji oraz praworządności. Wśród nich duchowny wymienił m.in. interesy globalnego rynku, którego nazwał "bożkiem".

- Światowy kapitał finansowy stoi u podstaw poważnych przestępstw nie tylko przeciw własności, ale również przeciw osobom i środowisku. Chodzi tu o przestępczość zorganizowaną, odpowiedzialną między innymi za nadmierne zadłużenie państw i ograbianie naszej planety z zasobów naturalnych - cytuje słowa Franciszka Vatican News, rozgłośnia radiowa Stolicy Apostolskiej.

Franciszek zapowiedział też, że w Watykanie brane jest pod uwagę wprowadzenie nowego nowego rodzaju grzechu - "grzechu ekologicznego". Ta propozycja pojawiła się także pod koniec października podczas synodu amazońskiego, zaś Franciszek już w 2016 roku mówił o "grzechu wobec przyrody" i "wyzysku środowiska naturalnego".

Papież Franciszek o wypowiedziach niektórych polityków: Przychodzą mi na myśl wystąpienia Hitlera

Najmocniejszym punktem piątkowego wystąpienia papieża były jednak słowa dotyczące kultury nienawiści, która coraz bardziej rozwija się na świecie, często przez polityków.

Nie przypadkiem pojawiają na nowo emblematy i działania typowe dla nazizmu. Przyznam się wam, że kiedy słyszę niektóre przemówienia stróżów porządku czy rządzących, to przychodzą mi na myśl przemówienia Hitlera w 1934 i 1936 r. Dzieje się to dzisiaj. Są to działania typowe, które, wraz z prześladowaniem Żydów, Cyganów i osób o orientacji homoseksualnej, stanowią negatywny par excellence wzorzec kultury odrzucenia i nienawiści. Tak robiono wtedy i dziś się to odradza. Trzeba czuwać zarówno w środowisku obywatelskim, jak i kościelnym, by uniknąć wszelkich kompromisów - oczywiście niezamierzonych - z tymi zwyrodnieniami

- powiedział.

Więcej o:
Komentarze (237)
Papież skrytykował wypowiedzi niektórych polityków. "Przychodzą mi na myśl wystąpienia Hitlera"
Zaloguj się
 • 500nakrowe

  Oceniono 87 razy 75

  Papież Wolaków mieszka w Toruniu. Ten w Watykanie to dla nich lewak😀

 • munaciello

  Oceniono 56 razy 50

  A Jędraszewski wciąż martwi się wyginięciem białej rasy i istnieniem tęczowej zarazy.
  Bo przecież papież mówił o politykach.
  No i nie jest nieomylny.
  Jak prezes.

 • munaciello

  Oceniono 46 razy 42

  A Jędraszewski po usłyszeniu tych słów myśli: Nie mam z tym nic wspólnego. On mówił to o politykach.

 • kadykianus

  Oceniono 29 razy 25

  Czy durny Jedraszewski i jego kumple to słyszą? Albo cytując "Misia" Bareji: Czy konie mnie słyszą?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX