Atak zimy w Europie. W Portugalii, Hiszpanii, Francji i we Włoszech spadł śnieg

Podczas gdy w Polsce wciąż obserwujemy jesienną pogodę, na południowym zachodzie Europy zaczęła się zima. Śnieg spadł m.in. w Hiszpanii i Francji. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne zamknięto wiele dróg, a w niektórych miastach wystąpiły awarie prądu.

Od kilku dni opady śniegu występują na północy Hiszpanii. Atak zimy odczuwalny jest najbardziej w prowincjach Asturia i Leon, gdzie w czwartek 14 listopada obowiązywało ostrzeżenie meteorologiczne najwyższego stopnia. Synoptycy przewidują, że w ciągu dwóch dni spadnie tam 80 cm śniegu - pisze "El Pais". Wydano także liczne ostrzeżenia hydrologiczne. Z uwagi na wysokie fale w czwartek zamknięto czasowo wszystkie porty w Galicji. W całej Hiszpanii nieprzejezdnych było w sumie 50 dróg szybkiego ruchu i autostrad, a na ulicach pojawiło się ok. 800 pługów i pojazdów rozsypujących sól.

Atak zimy w Europie. Zasypane drogi w Portugalii, brak prądu na południu Francji

Zimowo zrobiło się także w Portugalii. Najwięcej śniegu spadło w dystryktach Viseu, Guarda oraz Castelo Branco, gdzie zamknięto ok. 20 dróg. Największe utrudnienia występowały w masywie górskim Serra da Estrela, przy wschodniej granicy z Hiszpanią, gdzie temperatura w ciągu dnia spadła poniżej zera.

>>> Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

W czwartek śnieg spadł także we Włoszech. Największe utrudnienia odnotowano w Piemoncie, Ligurii i Lombardii. W miejscowości Feisoglio spadło aż 40 cm śniegu, w Priero - 25 cm, a w Boves - 7 cm. W niektórych miastach odcięto dostawy prądu - pisze TVN Meteo

Z brakiem elektryczności zmagali się dzisiaj mieszkańcy południowej i południowo-wschodniej Francji. O poranku odciętych od prądu było ok. 320 tysięcy gospodarstw domowych w departamentach Drome, Ardeche, Isere i Rodan. Firma energetyczna Enedis poinformowała w social mediach, że warunki atmosferyczne utrudniają technikom naprawę usterek, ale w terenie jest 2000 osób, które starają się o to, aby prąd wrócił do odciętych od elektryczności domostw. 

Więcej o:
Komentarze (71)
Atak zimy w Europie. W Portugalii, Hiszpanii, Francji i we Włoszech spadł śnieg
Zaloguj się
 • antybandzior

  Oceniono 22 razy 14

  Czy to jest takie dziwne że w Alpach czy Pirenejach pada śnieg w połowie listopada????

 • menel13

  Oceniono 10 razy 6

  Piątek dla klimatu?

 • snowbird1

  Oceniono 6 razy 4

  Maksimum ocieplenia klimatu (jest, a jakze, bo wystepuje naturalnie, regularnie co tysiac lat) mamy juz za soba. Teraz bedzie coraz zimniej i (co za tym) coraz bardziej sucho - w strefie klimatu umiarkowanego klimat cieply to jednoczesnie klimat wilgotny a klimat chlodny to zarazem klimat suchy. Alterglobalisci i grinpisy tej klimatycznej zaleznosci nie kumaja. W konsekwencji, ochlodzenie klimatu w naszej szerokosci geograficznej bedzie skutkowac znacznie gorszymi zbiorami z hektara i wszystkimi konsekwencjami z tego wynikajacymi. Tak na marginesie; jest przerazajace, jak niewielka jest znajomosc istoty zjawisk klimatycznych w gremiach, ktore sa niby nimi (z deklaracji) zainteresowane. Ignorancja jest przerazajaca. Szczegolnie dotyczy to historii klimatu. Kompletny brak wiedzy w tym temacie. Dla tych ludzi jest tak jakby klimat byl wiecznie ten sam a jacys wredni 30 lat temu uparli sie by go zmienic.

 • o_kulson_nac

  Oceniono 20 razy 4

  Zawsze mnie ciekawi, że ten naród piś trolli to taki głupi jest. Naprawdę głupi do bólu.

 • gadolinn

  Oceniono 5 razy 3

  Sprawa jest prosta - zimowe opady w Europie zaleza od rozkladu cisnienia atmosferycznego nad Atlantykiem. Jest to opisane za pomoca indeksu NAO (NAO = North Atlantic Oscillation, Oscylacje Polnoscnoatlantyckie). Gdy indeks NAO jest pozytywny opady przesuwaja sie na polnoc, nad wyspy brytyjskie, Norwegie, Niemcy i Polske. W przypadku przeciwnym, ujemny indeks NAO, wiecej opadow jest na poludniu Europy i nad strefa srodziemnomorska. W tym roku mamy rekodowy ujemny indeks NAO (okolo -2.5, dotychczasowy rekord to -2) - stad te opady na poludniu.

 • maslanka_anna

  Oceniono 9 razy 3

  hahah, to tak jakby napisać że w Zakopanym spadł śnieg. To chyba normalne..

 • gazalalshaqab

  Oceniono 7 razy 1

  Straszne to globalne ocieplenie! P…dzi jak cholera!

  Kiedyś to chociaż była dziura w ozonie, ale Chińczycy chyba zaszyli…

 • porque

  Oceniono 15 razy 1

  Jeżeli gorące dni w lecie są przedstawiane jako „dowód” na globalne ocieplenie to obfite opady śniegu W cieplejszym klimacie powinny świadczyć o globalnym oziębieniu. Racja?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX