Niemcy: Szczepienie dzieci przeciw odrze będzie obowiązkowe. Rodzice, którzy odmówią, zapłacą karę

Niemiecki parlament zagłosował za wprowadzeniem obowiązku szczepień przeciw odrze u dzieci. Rodzice, których potomstwo nie zostanie zaszczepione, będą musieli się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Ustawa dotycząca obowiązkowych szczepień przeciw odrze jest odpowiedzią na globalny wzrost liczby zachorowań na tę chorobę.

Ustawa o obowiązkowych szczepieniach przeciw odrze wejdzie w życie w marcu 2020 roku. Nowe prawo mówi, że rodzice, którzy nie zaszczepią swoich dzieci, zostaną ukarani grzywną w wysokości 2500 euro. Niezaszczepione dzieci będą mogły także zostać wydalone ze żłobka, przedszkola czy szkoły.

Zgodnie z ustawą nowe przepisy będą dotyczyć zarówno dzieci, jak i personelu placówek opieki nad nimi, w tym przedszkoli, szpitali, domów dla osób ubiegających się o azyl i obozów wakacyjnych. Osoby pracujące w takich miejscach będą musiały zostać zaszczepione i przedstawić na to dowód.

>>> Czy szczepionki wywołują autyzm?

Niemiecki minister zdrowia: "Wolność to pytanie, czy narażam innych na niepotrzebne ryzyko"

Projekt ustawy o obowiązkowości szczepień przeciw odrze od początku wspierali chadecy z CDU oraz socjaldemokraci z SPD. Najzacieklejszymi krytykami nowego prawa byli Zieloni, którzy - choć popierają szczepienia - chcieli, aby Niemców zachęcano do szczepienia dzieci za pomocą kampanii edukacyjnych, a nie zmuszano ich do tego na drodze prawnej - relacjonuje "The Guardian". W wystąpieniu przed Bundestagiem, które odbyło się przed głosowaniem nad ustawą o obowiązkowych szczepieniach przeciw odrze, niemiecki minister zdrowia Jens Spah nazwał tę chorobę „niepotrzebnym ryzykiem” i odparł argumenty dotyczące ograniczania wolności jednostki.

- Moje rozumienie wolności nie kończy się na moim poziomie jako jednostki. To także pytaniem o to, czy narażam innych na niepotrzebne ryzyko. (...) Wolność oznacza również, że nie będę niepotrzebnie narażony na ryzyko i właśnie dlatego, z punktu widzenia ochrony wolności, to prawo jest dobrym prawem, ponieważ chroni wolność i zdrowie - powiedział Spah, którego słowa cytuje "The New York Times"

Zachorowalność na odrę w Europie wzrasta z roku na rok

Niemcy zdecydowały się na wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw odrze m.in. dlatego, że liczba zachorowań na tę chorobę zaczęła wzrastać. W 2016 roku na odrę zachorowało 5 270 mieszkańców Europy. Rok później takich przypadków było blisko 24 000. W zeszłym roku zachorowalność na odrę w Europie wzrosła o kolejne 350 proc. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że aby zapobiec epidemiom odry, należy zaszczepić 95 proc. populacji. 

Więcej o:
Komentarze (52)
Niemcy: Szczepienie dzieci przeciw odrze będzie obowiązkowe. Rodzice, którzy odmówią, zapłacą karę
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 20 razy 10

  Czy europoseł Jaki stanie teraz w obronie niemieckich antyszczepionkowcow tak samo jak stawał w obronie polskich?

 • mineteman

  Oceniono 24 razy 6

  W koncu sie wzieli za ten ciemnogrod. A najlepiej przez portfel. Nie moze byc tak, ze cala reszta bedzie zagrozona przez kilku "myslacych inaczej".

 • antropoid

  Oceniono 20 razy 4

  Co wy Europejczycy - nie szczepcie się i nie edukujcie. Zostawcie wszystko opaCZności - jak wolacy, a zobaczycie, jaki raj na ziemi was czeka :)

 • kzet69

  Oceniono 3 razy 3

  Brawo!

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  Jednak dobrowolnosc szczepien nie dziala gdy rodzicom brakuje rozumu dajac sie zmanipulowac kampanii o szczerstw i histerii antymedycznej 😕😐....

 • js08836

  Oceniono 18 razy 2

  Można ? Można. Kary karmi ale, gdy dzieciak zachoruje i zarazi inne dzieci, to za leczenie powinni płacić walnięci rodzice. Bardzo dobra decyzja Niemców. Nie ma zmiłuj się. W tym wszystkim to, tyko dzieci szkoda.

 • wie wod

  Oceniono 1 raz 1

  W tej smutnej sprawie pocieszające jest to, że głupota nie zna granic

 • Les Jam

  Oceniono 7 razy 1

  A może wprowadzić to i u nas a także dla wiezdzajacych do Polski Ukraińców którzy to przywlekli do nas.

 • yaspiman

  Oceniono 5 razy 1

  "Szczepienie dzieci przeciw odrze będzie obowiązkowe. Rodzice, którzy odmówią, zapłacą karę". to zupełnie niepotrzebne. wszyscy katolicy wiedzą, że najskuteczniejsza jest woda święcona, a jeszcze skuteczniejsza, gdy sie klepie pacieże bez opamiętania. ci niemcy to jacyś mało wierzący są chyba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX