USA: Rozpoczęły się publiczne przesłuchania ws. impeachmentu Donalda Trumpa

W Izbie Reprezentantów USA rozpoczęła się jawna część procedury potencjalnego impeachmentu Donalda Trumpa. Dwaj amerykańscy dyplomaci zeznali, że prezydent Stanów Zjednoczonych uzależniał pomoc wojskową dla Ukrainy od politycznego śledztwa w sprawie Joe Bidena i jego syna. Biały Dom kwestionuje te zeznania.

Przed komisją do spraw wywiadu Izby Reprezentantów zdominowanej przez Demokratów stanęli, zastępca podsekretarza stanu George Kent oraz pełniący obowiązki ambasadora na Ukrainie William Taylor. Obaj zeznali, że Donald Trump i jego współpracownicy domagali się od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego publicznego ogłoszenia śledztwa w sprawie działalności na Ukrainie Joe Bidena i jego syna. Władze USA miały uzależniać od rozpoczęcia wspomnianego śledztwa od udzielenia pomocy wojskowej Ukrainie. 

>>> Boi się go każdy prezydent USA. Czym jest impeachment?

Impeachment Donalda Trumpa. Nowe zeznania w sprawie wymuszania dochodzenia na Ukrainie

- Pomoc wojskowa była kluczowa dla Ukrainy i dla interesu bezpieczeństwa naszego kraju - mówił William Tylor, tłumacząc, że wsparcie ze strony USA było dla Ukrainy istotne ze względu na konflikt z Rosją. Republikanie argumentują z kolei, że amerykańska dyplomacja często uzależnia pomoc dla innych krajów od spełnienia różnego rodzaju warunków.

William Taylor zeznał także, że 26 lipca doszło do rozmowy telefoniczne między Donaldem Trumpem a Gordonem Sondlandem, ambasadorem USA w Unii Europejskiej, w którym prezydent miał zapytać o "dochodzenia" w sprawie swoich politycznych rywali - informuje "The Washington Post"

- Ambasador Sondland powiedział prezydentowi Trumpowi, że Ukraińcy są gotowi iść naprzód - zeznał Taylor.  Pełniący obowiązki ambasadora na Ukrainie powiedział również, ze po zakończeniu rozmowy jego doradca zapytał Sondlanda, co Trump myśli o Ukrainie. Sondland miał odpowiedzieć, że "prezydentowi Trumpowi bardziej zależy na dochodzeniach w sprawie Bidena".

Donald Trump powiedział na konferencji prasowej, że nie wie nic na temat takiej rozmowy. Procedurę prowadzoną przez Izbę Reprezentantów nazwał z kolei polityczną próbą podważenia jego przywództwa. Prezydent USA wskazał także na stenogram rozmowy telefonicznej z prezydentem Zełenskim, która - jego zdaniem - nie zawierała jakiegokolwiek elementu szantażu politycznego.

Więcej o:
Komentarze (74)
USA: Rozpoczęły się publiczne przesłuchania ws. impeachmentu Donalda Trumpa
Zaloguj się
 • samuel_winchester

  Oceniono 18 razy 12

  Człowiek z dziwną fryzurą wymuszał ale się nie zaciągał!

 • wujekdolf

  Oceniono 19 razy 9

  to jest największy szkodnik stanów zjednoczonych... nie dość że amerykanie się go wstydzą to reszta normalnego świata się z nich śmieje.

 • 6drabin

  Oceniono 5 razy 3

  Teraz wystarczy tylko pudełko popcornu, jakaś cola i wygodny fotel.
  Można oglądać spektakl.

 • robercik50

  Oceniono 3 razy 1

  Wielcy obrońcy Ukrainy!? Większość z nich nawet nie ma pojęcia, gdzie leży Ukraina.

 • zdziwiony6

  Oceniono 9 razy 1

  Demokraci są zdesperowani, bo nie maja kandydata, który mógłby pokonac Trumpa więc szukają na niego haka. Nic z tego nie wyjdzie, bo gospodarka USA kwitnie, bezrobocie najniższe od 50 lat, giełda w Nowym Jorku szczytuje, nielegalni imigranci nie czują sie już tak pewnie.

 • senioryta13

  Oceniono 7 razy 1

  acha, Tatus twierdzi, ze nie wiedzial gdzie synus, Hunter pracuje, tak powiedzial w wywiadzie, w zeszlym tygodniu.

 • jrb11

  Oceniono 2 razy 0

  Amerykanski cyrk trwa-gowna wyplywaja na powierzchnie.
  Jakos popierajacy prez Trumpa nie reaguja zbyt silno na idiotyzmy/globalistow/demokratow I innych patalachow. A powinno.
  Imperium w koncowym stadium upadku. Ida duze zmiany.

 • metenburg

  Oceniono 8 razy 0

  Swoja droga ciekawe co syn Bidena robil w ukrainskiej spolce naftowej ? Biedaczysko nie mogl znalezc roboty we wlasnym kraju ? Tyle ogloszen jest, fast food industry is hiring, kopalnie w North Carolina tez przyjmuja, firmy transportowe oferuja $ 2000 bonusa na rozpoczecie roboty dla kierowcow z CDL. Ani to amerykanskie ani patriotyczne. A fuj Hunter Biden !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX