Australia: Sąd Najwyższy zgodził się rozpatrzeć odwołanie kardynała Pella skazanego za pedofilię

Sąd Najwyższy w Australii zgodził się rozpatrzeć odwołanie kardynała George'a Pella, który w tym roku został skazany na sześć lat pozbawienia wolności w związku z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Będzie to ostatnia szansa duchownego na obalenie argumentów, które przesądziły o jego skazaniu.

Jak podaje "The Guardian" termin rozprawy odwoławczej nie został jeszcze ustalony, ale najprawdopodobniej jednak nastąpi to już na początku 2020 roku. W sprawie kardynała orzekać będzie sąd w pełnym składzie siedmiu sędziów. Według obrońców George'a Pella sędziowie orzekali na podstawie dowodów "budzących wątpliwość", które w głównej mierze opierały się na zeznaniach jednej z ofiar. Drugi z molestowanych mężczyzn kilka lat wcześniej zmarł w wyniku przedawkowania narkotyków.

Australia. George Pell odwołuje się do Sądu Najwyższego. W marcu został skazany za molestowanie dwóch nieletnich chłopców

W marcu kardynał George Pell został skazany na sześć lat więzienia za molestowanie seksualne dwóch trzynastoletnich chórzystów, które miało mieć miejsce w 1996 roku w Australii. Jest to do tej pory najwyższy dostojnik Kościoła skazany za pedofilię. Po usłyszeniu wyroku papież Franciszek nałożył na niego zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi. Watykan był później krytykowany za to, że te "środki zapobiegawcze" wprowadził dopiero po wydaniu wyroku.

W sierpniu sąd w Wiktorii odrzucił apelację kardynała Pella, podtrzymując marcowy wyrok większością dwóch do jednego głosu. Sędziowie Anne Ferguson i Chris Maxwell uznali, że zeznania świadka są prawdziwe. Innego zdania był sędzia Mark Weinberg, który przyznał, że rozbieżności budzą pewne wątpliwości. Decyzja o ponownym rozpatrzeniu sprawy duchownego przedłuży czteroletnią batalię sądową, która rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy ofiara złożyła zawiadomienie na komisariat policji w stanie Wiktoria. - Zaryzykowałem swoją prywatność, zdrowie, dobre samopoczucie, moją rodzinę. Tu nie chodzi o pieniądze i nigdy nie chodziło. Czułem, że powinienem powiedzieć to, co zobaczyłem i co mi się przydarzyło. Jako dziecko doświadczyłem czegoś okropnego, co oznaczyło mnie na całe życie. Chciałem przynajmniej by wniknęło z tego coś dobrego dla innych - napisał w oświadczeniu jeden z mężczyzn molestowanych przez kardynała.

Będzie to ostatnia instancja odwoławcza, z której może skorzystać George Pell. Kardynał obecnie przebywa w więzieniu w Melbourne. Może ubiegać się o zwolnienie warunkowe po odbyciu trzech lat i ośmiu miesięcy kary, czyli w 2022 roku.

Więcej o:
Komentarze (55)
Australia: Sąd Najwyższy zgodził się rozpatrzeć odwołanie kardynała Pella skazanego za pedofilię
Zaloguj się
 • Misue Tanaka

  Oceniono 20 razy 14

  A taki wielki przyjaciel był tego od kremówek!. Sześć lat to i tak sąd ma jakąś demencję.Do końca żywota to bydlę zamknąć i po sprawie.

 • 11krzych

  Oceniono 15 razy 9

  Kiedy w Polsce ruszą procesy przeciwko biskupom pomagającym w przestępczości pedofilskiej za pomocą przenoszenia wykrytych łowców dzieci na dziewicze tereny łowieckie, tj. do nowej parafii gdzie ich jeszcze nie znają?
  Czy wierni wiedzą, że uczestnicząc we mszach w sposób bierny popierają tych biskupów?

 • pan.szklanka

  Oceniono 14 razy 8

  15%
  Tylu katolickich duchownych to aktywni pedofile. Niezależnie od szerokości geograficznej.
  Warto zdawać sobie z tego sprawę posyłając dziecko do tzw. Pierwszej komunii.

 • zgred151

  Oceniono 13 razy 7

  Wiezienie to dobre miejsce dla zbokow w sutannach

 • Swat Przemysław

  Oceniono 14 razy 6

  Odpowiednik naszego Paetza.Też ma taki goowniany charakter bezczelny arogancki ,lubiący pomiatać podwładnymi.
  Takie Watykańskie pedofilskie dno.
  Jedna różnica,poszedł bezwzględnie bez żadnej taryfy ulgowej do pierdla.

 • taroudant

  Oceniono 13 razy 5

  Niewinny męczennik za wiarę, bohaterski kapłan wyklęty. Prawdziwa twarz kościoła katolickiego. 100% kandydat na świętego, natomiast jego oprawcy - dzieci - będą się smażyć w piekle. Dobrze mówię, panie Flaszka ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX