Kto powinien być kandydatem opozycji na prezydenta? Sondaż: Najlepsze nazwisko już wypadło z gry

Żaden z potencjalnych kandydatów opozycji na prezydenta nie wysuwa się na prowadzenie - wynika z sondażu przeprowadzonego dla rp.pl. Z głosów oddanych przez respondentów wynika, że największe szanse w starciu z Andrzejem Dudą miałby Donald Tusk, który z kandydowania już zrezygnował.

Najbliższe wybory prezydenckie odbędą się w maju 2020 roku. Dotychczas kandydowanie w nich ogłosił oficjalnie jedynie lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Koalicja Obywatelska zapowiedziała przeprowadzenie wewnętrznych wyborów, w których ma zostać wyłonione nazwisko osoby ubiegającej się o fotel prezydenta. Podobnie ma zostać wybrane nazwisko kandydata Lewicy i Konfederacji. Choć PiS nie ogłosiło jeszcze swojej decyzji, bardzo prawdopodobne jest, że o reelekcję będzie ubiegał się Andrzej Duda, który zapowiadał niedawno, że "nie wybiera się na emeryturę".

Wybory prezydenckie. Sondaż ws. kandydata opozycji nie daje nikomu dużej przewagi

Z sondażu przeprowadzonego dla rp.pl przez SW Research wynika, że gdyby opozycja wystawiała w wyborach jednego kandydata na prezydenta, to żaden z nich nie uzyskałby zdecydowanej przewagi nad innymi. Badanie przeprowadzono w dniach 5-6 listopada - tuż przed tym oraz tuż po tym, jak Donald Tusk ogłosił, że nie będzie kandydował.

Sondaż pokazuje, że to właśnie Tusk, który "wypadł" już z politycznej gry o fotel prezydenta, cieszyłby się największym poparciem -  uzyskał 15,1 proc. głosów respondentów. Na drugim miejscu znalazła się Małgorzata Kidawa-Błońska, na której nazwisko wskazało 13,7 proc. badanych, a na trzecim - Władysław Kosiniak-Kamysz (12,4 procent). 12 procent wskazało, że chciałoby głosować na innego kandydata, niż ten, którego nazwisko znalazło się w sondażu, a 11,6 procent widziałoby w roli wspólnego kandydata opozycji na prezydenta Roberta Biedronia. 5,5 procent poparcia respondentów uzyskał Adrian Zandberg. 

Najwięcej, bo aż 29,6 procent ankietowanych, na zadane w sondażu pytanie odpowiedziało "Nie mam zdania" - podaje rp.pl. 

>>> Michał Kamiński: Władysław Kosiniak-Kamysz ma największe szanse realnie zagrozić Andrzejowi Dudzie

Więcej o:
Komentarze (288)
Kto powinien być kandydatem opozycji na prezydenta? Sondaż: Najlepsze nazwisko już wypadło z gry
Zaloguj się
 • a.s.101

  Oceniono 35 razy 21

  Ciekawe dlaczego prezes wystawia Andrzeja Dudę a nie np. Piotrowicza lub Suskiego. Chyba tylko dlatego, że w tym drugim przypadku musiałby więcej zainwestować w promocję kandydata. Ale szanse byłyby równe. Suweren z uwielbieniem i bezrefleksyjnie popiera tych, których popiera prezes

 • magda_breslau

  Oceniono 45 razy 21

  Pytanie do Braci i Siostr z PiS:

  Czy te dwa lata, kiedy zwierzchnikiem Polskich Sil Zbrojnych byl Misiewicz a nie Duda liczà sie do prezydentury tego ostatniego?

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 24 razy 14

  Tak bełkotliwej mowy z okazji Święta Niepodległości,nie wygłosił żaden Prezydent. Jak na obozie harcerskim przy ognisku.

 • kreciarobota59

  Oceniono 25 razy 11

  Powstanie Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego (mienie pożydowskie) oraz Ministerstwo Zarządzania Funduszami (kasa Polaków). Nowym Ministrem Finansów będzie Tadeusz Kościnski, który zasłynął ze stwierdzenia, że Polacy chowają 190 mld zł w skarpetach i jakby im to zabrać na rynek to budżet by zyskiwał 19 mld zł rocznie, więc trzeba naciskać na obrót bezgotówkowy.
  Ten człowiek interesuje się skarpetami Polaków, a po polsku mówi gorzej niż ambasador Izraela. Ale to kolega Morawieckiego, więc międzynarodowa banksterka jest zadowolona z tej nominacji.
  I tak dumny naród w środku Europy, który podbił Moskwę, pobił Turków, Szwedów i bolszewików został znowu rozebrany, tym razem do skarpetek, w których jeszcze coś chowa... ale już niedługo. Został upodlony do tego stopnia, że chwali urzędników, którzy z pensji po cichu zabierają mu prawie 2000 zł, a potem z fanfarami oddają 500.
  11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - POLACY ŚWIĘTUJĄ COŚ CZEGO NIE MAJĄ!!!

 • bigslav007

  Oceniono 11 razy 9

  Polacy niestety znowu szukają patosu i Piłsudskiego . Proponuje popatrzeć z innej strony. Kto jest do pokonania? Oferma, sprzedawczyk, plastus na telefon - gotowy do podpisywania, III liga, po angielsku baka rozmówkami , na spotkaniach międzynarodowych zawsze w kacie bo ani be ani me.....nawet Reksio albo Koziołek Matołek ma więcej charyzmy! 🤣🤣🤣

 • wikin

  Oceniono 13 razy 9

  Frasyniuk!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX