Wybory w Hiszpanii. Zwyciężyli socjaliści, ale kraj jest skrajnie podzielony

Partia socjalistyczna wygrała wybory parlamentarne w Hiszpanii - wskazują wyniki exit polls. Socjaliści znowu nie będą mieli samodzielnej większości. Najwięcej zyskała skrajna prawica.

Z wyników sondażowych wynika, że drugie miejsce zajęła konserwatywna Partia Ludowa, a trzecie skrajnie prawicowe ugrupowanie Vox, które podwoiło liczbę deputowanych. Na czwartym miejscu znalazł się lewicowy blok Unidas Podemos. Oficjalne wyniki wyborów mają być znane przed północą.

Hiszpania nie ma stabilnej większości w parlamencie

Były to drugie wybory parlamentarne w Hiszpanii w tym roku, a czwarte w ostatnich czterech latach. Żadne z głosowań nie wyłoniło stabilnej większości rządowej. Ostatnie wybory w kwietniu bieżącego roku wygrała partia socjalistyczna, ale uzyskała za mało mandatów, aby utworzyć rząd. Rozmowy prowadzone na ten temat z ugrupowaniem Podemos zakończyły się fiaskiem.

Nowy parlament będzie najbardziej rozdrobniony ze wszystkich dotychczasowych. Do Kongresu Deputowanych weszło 16 ugrupowań.

Więcej o:
Komentarze (62)
Wybory w Hiszpanii. Zwyciężyli socjaliści, ale kraj jest skrajnie podzielony
Zaloguj się
 • dupajasi0

  Oceniono 22 razy 10

  Zawsze mogą spróbować sprawdzonej kulsonowej metody pisowej. Czyli przekupstwa. ;-)

 • asperamanka

  Oceniono 14 razy 8

  ‚Partia socjalistyczna wygrała wybory parlamentarne w Hiszpanii - wskazują wyniki exit polls. Socjaliści znowu nie będą mieli samodzielnej większości.’
  ==========================

  To, co piszecie, to lekkie niedopowiedzenie. Socjaliści w poprzednich, kwietniowych wyborach, uzyskali 123 mandaty a teraz exit polls dają im 120. Podemos miały 42 mandaty, a mieć będą 35. To oznacza że socjaliści + Podemos, którzy po kwietniowych wyborach próbowali się dogadać w sprawie utworzenia rzadu, razem już nie mają większości. Natomiast partia Popular zwiększyła stan posiadania z 65 do 88 mandatów, a Vox z 24 na 53. Ciudadanos spadli z 57 o 10 mandatów.

  W sumie te wybory to klęska ugrupowań lewicowych, a głównym powodem ich kiepskiego wyniku jest próba prowadzenia polityki otwartych granic dla nielegalnej migracji.

 • bendzik

  Oceniono 7 razy 5

  Wyniki exit pools? Wyjściowych basenów? Czytajcie, zanim opublikujecie :/

 • aja_88

  Oceniono 9 razy 3

  Jeszcze trochę "uchodźców"z Afryki i prawicę przejmie władzę

 • kornel-1

  Oceniono 5 razy 3

  Ten sympatyczny pan ze zdjęcia nie powinien głosować. Żółtą kartę wrzuca do urny z białymi kartami i odwrotnie. Może i niedowidział przy skreślaniu głosów.

 • representation1

  Oceniono 2 razy 0

  Skrajna lewica wygrała wybory w Hispzanii
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Boże uchroń Polskę przed podobną zarazą. Czerwonych faszystów nie potrzebujemy.

 • lukki69

  Oceniono 4 razy 0

  "Zwyciężyli socjaliści, ale kraj jest skrajnie podzielony"

  Po co to "ale"? :)

 • zdzisiek66

  Oceniono 1 raz -1

  Vox SKRAJNIE prawicowy, a Unidas Podemos lewicowy, bez przymiotników :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX