Nagły zwrot polskiej prokuratury ws. ukraińskiego weterana walk w Donbasie. Został zwolniony z aresztu

Zatrzymany w sobotę przez polską Straż Graniczną na wniosek Rosji, współpracownik Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy Ihor Mazur został zwolniony z aresztu - donosi "Onet". Informację potwierdziła Prokuratura Okręgowa w Lublinie oraz ambasada Ukrainy.

Informację o zwolnieniu Mazura potwierdziła też w swoim wpisie na Facebooku ukraińska rzecznika praw obywatelskich Ludmyła Denisowa. 

W niedzielę w Sądzie Okręgowym w Lublinie miało odbyć się posiedzenie dotyczące zatrzymania Ihora Mazura. Zostało jednak odwołane. – Posiedzenie zostało odwołane, ponieważ prokuratura cofnęła wniosek o zastosowanie wobec Ihora M. aresztu na siedem dni. To do niej trzeba kierować pytania – powiedziała "Onetowi" rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Barbara Markowska. 

 Ihor Mazur ma przebywać w Polsce

Jak podaje serwis, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka powiedziała, że wniosek o aresztowanie nie został formalnie złożony, ponieważ ukraiński konsul zapewnił prokuraturę, że "ścigany będzie przebywał na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej". Doniesienia o zwolnieniu Mazura zostały potwierdzone przez ukraińska ambasadę. 

W sobotę w rozmowie z IAR rzecznika MSZ Ewa Suwara podkreśliła, że zgodnie z obowiązującym prawem, polskie służby miały obowiązek zatrzymania mężczyzny. "Jego zatrzymanie było spowodowane tym, że figuruje w bazie Interpolu, którego to porozumienia zarówno Ukraina, jak i Rosja są sygnatariuszami" - tłumaczyła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zaznaczyła, że "to nie Polska jest wnioskodawcą, a Rosja i w sprawie zatrzymanego zdecyduje niezawisły sąd na podstawie przepisów prawa i po dokładnym przeanalizowaniu sprawy". Suwara dodała, że Polska ma świadomość, iż może dochodzić do nadużywania procedury wpisywania na listę Interpolu.

Zatrzymanie Ihora Mazura na podstawie Interpolu

W sobotę Ihor Mazur został zatrzymany na podstawie listu Interpolu na wniosek Rosji przez polskie służby  na przejściu granicznym w Dorohusku. W sprawie tej pierwsza głos zabrała Ludmyła Denisowa, ukraińska rzecznik praw obywatelskich. Apelowała do ukraińskiego MSZ o podjęcie działań na rzecz uwolnienia Mazura. Później do sprawy - która wywołała protesty w Kijowie - odniósł się ukraiński konsulat i polskie MZS.

Ihor Mazur, którego Denisowa określiła jako "współpracownika biura ukraińskiego rzecznika praw obywatelskich, działacza społecznego oraz weterana rosyjsko-ukraińskich walk w Donbasie", jest również działaczem nacjonalistycznej organizacji UNA-UNSO o pseudonimie "Topola".

Więcej o:
Komentarze (314)
Prokuratura się wycofuje. Ukraiński weteran walk w Donbasie zwolniony z polskiego aresztu
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 49 razy 29

  Beata Mazur-ek z PiS zaprasza Ihora Mazura.

  Tego na granicy zwijają pogranicznicy zarządzani przez PiS.

  I teraz go wypuszczają.

  Niezby burdel macie w tym Archeo, siostry...

 • inz100

  Oceniono 34 razy 22

  Z Facebooka. Małgorzata Gosiewska Wicemarszałek Sejmu RP "ja ze swej strony służę pomocą i poręczeniem niewinnosci Ihora Mazura wobec rosyjskich oskarżeń" To z Facebooka. Gosiewska. I po cho..rę nam sądy, jak mamy Gosiewską.

 • norton2

  Oceniono 40 razy 20

  To może by poprosić Rosję aby wydała Europejski nakaz aresztowania np.Kaczyńskiego , maciarewicza i innych dewastatorów a wtedy trafią do pierdla ku chwale i radości
  30 000 000 obywateli Polski !!!

 • rozterka47

  Oceniono 28 razy 14

  Małgorzata Gosiewska Wicemarszałek Sejmu RP "ja ze swej strony służę pomocą i poręczeniem niewinności Ihora Mazura wobec rosyjskich oskarżeń"

  A na jakiej to podstawie ?
  W jakim celu Pani Gosiewska miesza się w sprawy , w które polski parlament mieszać się nie powinien ?
  Ile rozumu ma Pani marszałek w skali suskiej ?

 • menel13

  Oceniono 23 razy 13

  O co ten raban? Facet był wpisany na listę Interpolu to go zatrzymali.

 • drdr2

  Oceniono 30 razy 12

  Polsce też się zdarza nadużywać międzynarodowych procedur, jak z Ludmiłą Kozłowską

 • shtalman

  Oceniono 15 razy 11

  A dlaczego nie wydalą wszystkich zboczonych i pazernych panów w czarnych sukienkach którzy stanowią realne zagrożenie dla niepodległości i majątku państwa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX