Podczas wykopalisk w Smoleńsku znaleziono szkielet. Miał należeć do jednego z generałów Napoleona

Podczas wykopalisk w Smoleńsku archeolodzy znaleźli szkielet. Testy DNA potwierdzają, że mógł on należeć do jednego z generałów Napoleona.

W lipcu grupa francuskich archeologów natrafiła na 200-letni szkielet. Pierre Malinowski, który prowadził wykopaliska w Smoleńsku ukrył fragmenty szczątków (zęby oraz kość udową) w walizce i przewiózł je z Moskwy do Marsylii, aby porównać je z DNA najbliższych jednego z generałów Napoleona Charles'a-Etienne'a Gudina. W rozmowie z CNN powiedział, że był zdenerwowany całą sytuacją, ponieważ nie miał pozwolenia na przewóz kości.

Badania DNA potwierdziły, że to Gudin

Malinowski jest zafascynowany postacią Napoleona i inwazją jego wojsk na Rosję w 1812 roku. Chciał odkryć, jak mówi, coś, co "dotyka wspólną część historii" Francji i Rosji. Charles-Etienne Gudin zmarł na gangrenę, która była skutkiem urwania nogi w trakcie inwazji. Generała pochowano w Smoleńsku, a płakać miał za nim sam Napoleon. Malinowski postanowił znaleźć jego szczątki.

Badacz otrzymał pozwolenie z Kremla i rozpoczął wykopaliska. Po miesiącu znaleziono szkielet bez nogi. Malinowski był pewny, że to Gudin. Rozszerzone testy we Francji potwierdziły to - wykazały 100 procent zgodności szkieletu z DNA jego bliskich. Historyk ma nadzieję, że Gudin zostanie pochowany w Les Invalides w Paryżu, gdzie spoczywają prochy Napoleona.

Do sprawy odniósł się rzecznik Kremla

- Ta historia jest dobrze znana. Rosyjscy i francuscy archeolodzy wykonali fantastyczną pracę, studiując dokumenty i prowadząc wykopaliska - powiedział w rozmowie z CNN Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. Stwierdził również, że Władimir Putin jest świadomy, że wszystko wskazuje na to, że to naprawdę szkielet Gudina i jeśli strona francuska wykaże zainteresowanie, Rosja jest gotowa ułatwić jej transport szczątków.

Więcej o:
Komentarze (151)
Smoleńsk. Znaleziono szkielet. Miał należeć do jednego z generałów Napoleona
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 33 razy 27

  Jedno jest pewne :-)
  Maciorenko i tak oskarży Francję o udział w zamachu :-)

 • wujekdolf

  Oceniono 33 razy 25

  a co z tymi co przeżyli? putin ich przetrzymuje w lochach pod Kremlem?

 • jurek4491

  Oceniono 20 razy 20

  To może być jedna z trzech ofiar które przeżyły ( o których wspominał Antek ) i schowały się w kukurydzy , ponoć Ruskie dobijali rannych .

 • ochujek

  Oceniono 21 razy 19

  A totalna gardłowała że podkomisja Antoniego nie ma wyników. I co, łyso wam?

 • jxl82

  Oceniono 27 razy 17

  200-letni. Co tam dla Antosia. Udowodni że 10.04 był i poległ w "zamachu". Na szkielecie wciąż są ślady puszek, parówek i sztucznej mgły helu.

 • stalowy_jez

  Oceniono 21 razy 15

  Pędził na rumaku, ciemno było, yyebnàł w brzoze...

 • swru

  Oceniono 19 razy 15

  A ja myślałem, że znaleźli kałasznikowa z którego rzekomo Tusk dobijał rannych pod Smoleńskiem. Po wytypowaniu takich "tuzów" - Macierewicz, Piotrowicz, pawłowska, Banaś już mnie nic nie zdziwi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX