Rosja: poborowy Ramił Szamsutdinow zabił ośmiu żołnierzy, bo powiedzieli, że go zgwałcą

Ramił Szamsutdinow zabił ośmiu żołnierzy, aby uniknąć gwałtu - wynika z jego zeznań. Poborowy zastrzelił swoich kolegów w bazie wojskowej na Syberii pod koniec października.

25 października w mieście Gornyj w Kraju Zabajkalskim rosyjski poborowy Ramił Szamsutdinow zastrzelił 6 żołnierzy i 2 oficerów, raniąc przy tym kolejne dwie osoby. Rosyjskie media opublikowały fragmenty jego zeznań, z których wynika, że zabijając osiem osób, próbował obronić się przed gwałtem.

- Tego dnia zapowiedzieli, że mnie poniżą. Ostrzegli, że zgwałcą. Porucznik powiedział mi tego dnia, że stanie się to podczas warty. Wiedziałem, że wszyscy młodzi żołnierze zostali już poniżeni. I tego wieczoru była moja kolej. Nie miałem do kogo pójść, bo oficerowie sami mnie bili. Nie wiedziałem, co mam robić, uciekać nie mogłem, bo wszystko było zamknięte - cytuje poborowego kanał Baza w komunikatorze Telegram.

>>> Andrzej Smirnow o węglu sprowadzanym z Rosji: „Błaszczak ma rację, pomagamy zdobywać pieniądze na zbrojenia”

Szamsutdinow chciał bronić się przed falą? Jednym z zabitych jest żołnierz, który znęcał się nad podwładnymi

Komisja śledcza, która bada sprawę Ramiła Szamsutdinowa stwierdziła, że był on skonfliktowany z jednym z oficerów, ale nie potwierdziła, że inni żołnierze stosowali wobec niego przemoc. Jak informuje belsat.eu, komisja rosyjskiego Ministerstwa Obrony stwierdziła, że żołnierze tej jednostki nie byli prześladowani. Szamsutdinow uznał jednak, że zabójstwo było dla niego jedyną możliwością ucieczki przed tzw. falą.

O tym, że w jednostce, w której służył Szamsutdinow, dochodziło wcześniej do przemocy i upokarzania poborowych, mówił w rozmowie z portalem 72.ru żołnierz, który służył tam kilka lat wcześniej. Mężczyzna potwierdził, że jednym z zabitych przez Szamsutdinowa żołnierzy był starszy sierżant, który przez lata bił żołnierzy i domagał się od nich, by za swoje pieniądze robili mu zakupy.

Ramił Szamsutdinow ma 20 lat. Do wojska wstąpił dobrowolnie kilka miesięcy przed zabójstwem ośmiu żołnierzy. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności. 

Więcej o:
Komentarze (325)
Rosja: poborowy Ramił Szamsutdinow zabił ośmiu żołnierzy, bo powiedzieli, że go zgwałcą
Zaloguj się
 • dobromir.wesoly

  Oceniono 78 razy 68

  Słusznie zrobił. Obrona konieczna. Może ktoś w dowództwie w końcu puknie się w łeb - tylko dlaczego musiało dojść do tej tragedii...?

 • 174pit

  Oceniono 51 razy 45

  Karać go? Wstąpił na ochotnika, pokazał, że zapędzony w pułapkę jest groźny jak rosomak. Powinni mu dać awans i przenieść do specnazu. Każdy dowódca, który nie jest zupakiem, chcialby mieć takiego wojaka u siebie.

 • june-of-44

  Oceniono 38 razy 36

  Wypłacił sk****synom ich należność. Ciekawe jakie mieli miny towarzysze gwalciciele gdy leciały w ich kierunku kule...?

 • june-of-44

  Oceniono 37 razy 27

  w niemieckim wojsku w czasie IIWŚ i przed wojną fala byłą nie do pomyślenia. Za falę była czapa. Starszy żołnierz pomagał młodszemu co potem przedkładało się na kameradenschaft w okopach podczas walk. Każdy każdemu był bratem, splatała ich niewidzialna nić żołnierskiej przyjaźni i zaufania co przedkładało się na jakość i wysoki stopień wojskowego rzemiosła.

 • bydlejaki

  Oceniono 29 razy 25

  W amerykańskich akademiach żołnierze przysięgają nie tylko na stosowanie się do regulaminu ale i obowiązkowe informowanie o naruszeniach, jeśli się z nimi spotkają u innych. Nie ma przebacz. Jęsli wiedział i nie doniósł automatycznie wylatuje. Logiczna i prosta zasada.

 • Artur Cybulski

  Oceniono 29 razy 23

  To że czegoś nie potwierdzono to nie znaczy że tego nie było. Gdyby to chodziło tylko o konflikt z oficerem to zabiłby tylko tego oficera a nie jeszcze 7 ludzi oprócz niego. Miał rację że ich zabił bo żaden zdrowy i normalny facet nie da się dobrowolnie przecwelić i to jest akurat ponadnarodowe, taka jest ludzka natura.
  A teraz mam pytanie do oszołomów którym marzy się powrót obowiązkowego poboru do wojska w Polsce rodem z prlu. Czy naprawdę aż tak nienawidzicie swoich synów i wnuków że chcecie im zgotować piekło na ziemi i nosić im kwiaty i znicze na cmentarz. Przecież u nas też były zabójstwa i morderstwa. Oficjalnie to były nieszczęśliwe wypadki ale każdy wiedział jak było naprawdę. Więc pytam się jeszcze raz naprawdę tego chcecie dla swoich synów i wnuków bo jeśli chodzi o patologię i zwyrodnialców to wcale nie jesteśmy w tym lepsi.

 • tonz2

  Oceniono 22 razy 20

  Bardzo dobry żołnierz. Zabić 8 doświadczonych żołnierzy to nie lada wyczyn.

 • poppers68

  Oceniono 26 razy 20

  No cóż.....
  Wiele lat temu, w Polskim Wojsku Ludowym, w niedużej jednosce w dużym mieście, żołnierze młodego rocznika usłyszeli, że teraz będzie fala specjalna. Będzie " wypłacanie karczycha, kręcenie wora i usługi seksualne na żądanie". Drużyna młodych żołnierzy pochodziła z miasta, w którym ta jednostka była - stare, zdegenerowane wojsko nie. Młodzi zapowiedzieli, że akceptują falę w postaci sprzątania rejonów, braku możliwości położenia się na koju i będą pracować jak małe samochodziki. Ale jeśli któremukolwiek z młodych coś się stanie. Jeśli coś będzie zahaczać o więzienne procedury - ŻADNE ZE STARYCH CAŁE Z PRZEPUSTKI NA MIASTO NIE WRÓCI.
  Poskutkowało.
  Zatem, nie tylko Rosja i nie tylko współczenie........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX