"NYT": Tajna formacja najemników z Rosji wysłana na wojnę w Libii

Moskwa jest coraz bardziej zaangażowana w wojnę na terenie Libii. W ciągu ostatnich sześciu tygodni do tego bogatego w ropę naftową kraju miało przybyć około 200 rosyjskich najemników, wśród których znajdują się snajperzy z tzw. grupy Wagnera.

Jak podaje amerykański dziennik "The New York Times" przybycie rosyjskich "bojowników" do Libii ma być jedną z form kampanii Kremla, który stara się wzmocnić swoje wpływy na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Na ten teren Rosja wysłała kilka zaawansowanych odrzutowców Suchoj, oraz skoordynowane pociski i artylerię precyzyjnego rażenia. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Libii przeprowadzonych zostało ponad 900 misji dronów bojowych.

Rosyjskich "nas tam nie ma" wysłano do Libii

Dziennikarze powołując się na rozmowy z pięcioma zachodnimi dyplomatami oraz trzema przedstawicielami libijskich władz poinformowali, że część ze snajperów należy do tak zwanej grupy Wagnera. Jest to tajna formacja najemników powstała po to, by Rosja mogła ingerować tam, gdzie oficjalnie nie podejmuje żadnych działań zbrojnych. Żołnierze ci wysyłani są m.in. do Syrii, ale też Wenezueli. "Nastamniety" ("nas tam nie ma") mieli, według agencji Reuters, chronić wspieranego przez Moskwę prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

W Libii, grupa Wagnera ma działać po stronie generała Chalify Haftara, który walczy z uznawanymi przez społeczność międzynarodową władzami Libii. Według "NYT", Moskwa działa na tej samej zasadzie co w Syrii: na początku zakulisowo wspiera polityków, aby coraz śmielej podejmować bezpośrednie działania, których celem jest wpłynięcie na to, jak zakończy się wojna domowa w Libii.

Zaangażowanie Moskwy w wojnę w Libii jest coraz większe

Obecność rosyjskich bojowników wcześniej potwierdzały agencja Bloomberga, brytyjski dziennik "The Telegraph" oraz Conflict Intelligencje Team.

"NYT" zauważa, że w porównaniu do Syrii, w Libii walka toczy się o wiele większą stawkę. Libia kontroluje ogromne rezerwy ropy naftowej, gromadząc 1,3 miliona baryłek dziennie i to pomimo trwającego konfliktu. Uzyskanie wpływów w tym regionie może być więc bardzo korzystne. 

Wojna domowa trwa w tym kraju od 2011 roku, kiedy obalona została dyktatura Muammara Kadafiego. W Libii działają obecnie rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża (akceptowany przez państwa zachodnie) oraz rząd samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej, której przewodzi popierany przez Rosję generał haftar.

Więcej o:
Komentarze (200)
"NYT": tajna formacja najemników z tzw. grupy Wagnera z Rosji wysłana na wojnę w Libii
Zaloguj się
 • oloros11

  Oceniono 23 razy 13

  gw tęskni za czasami kiedy Francuzi organizowali tzw bombardowania humanitarne
  czyli jak Kuba ukraść krowa jest ok ale jak Kubie ukraść krowa - to skrajne sku..stwo
  gorzej bo to jest jkolejny teatr wojenny który zachod przegrywa no i jakos trzeba wytlumaczyc

 • antropoid

  Oceniono 41 razy 13

  Rosja ma wszędzie formacje najemników - w Polsce, na Węgrzech, w Białym Domu...

 • qawsedrftg

  Oceniono 24 razy 12

  Blackwater - dobre, kochane
  Wagner - zły, wstrętny

 • anba66

  Oceniono 18 razy 8

  Rosjamie powoli odbudowuja swoja strefe wplywow. W Polsce jak widac tez. Stalismy sie zakladnikami . Energetyka odnawialna zablokowana. Do importu ropy i gazu doszedl import wegla z Rosji.

 • 3ion

  Oceniono 15 razy 7

  Ja bym powiedział, że to Amerykanie zaprosili Rosjan do Libii. Bo najpierw rozdawali broń na lewo i prawo, żeby obalić Kadafiego, a później ten kraj zostawili na pastwę losu.
  Dokładnie tak samo było w Syrii: najpierw dostawy broni wszystkim jak leci kto jest przeciwko Assadowi, a jak już wojna wybuchła na potęgę to pozostawili cały bałagan innym, dzięki czemu powstał terrorystyczny kalifat.
  No więc i w Syrii, i teraz w Libii pojawili się Rosjanie, bo natura nie znosi próżni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX