Turcja: Aresztowano siostrę Abu Bakra al-Baghdadiego. "To wywiadowcza kopalnia złota"

Tureccy urzędnicy poinformowali, że schwytano siostrę lidera tzw. Państwa Islamskiego, Abu Bakra al-Baghdadiego. Kobieta została zatrzymana w pobliżu miasta Azaz położonego na północy Syrii.

Do zatrzymania siostry al-Baghdadiego doszło w poniedziałek 4 listopada. Jak podaje BBC, 65-letnia Rasmija Awad została zatrzymana w przyczepie, w której mieszkała wraz z mężem, synową i pięciorgiem dzieci. Kobieta została przesłuchana w związku z podejrzeniem o udział w grupie ekstremistycznej. Jej dorośli krewni również złożyli wyjaśnienia.

Turcja: Aresztowanie siostry al-Baghdadiego "dowodem determinacji Turcji w walce z IS"

Turcja ma nadzieję, że aresztowanie starszej siostry Abu Bakra al-Baghdadiego umożliwi zdobycie informacji o wewnętrznych działaniach Państwa Islamskiego. Jeden z tureckich urzędników, który skomentował sprawę w rozmowie z agencją AP, określił Awad "wywiadowczą kopalnią złota". Eksperci są nieco bardziej sceptyczni.

- Nie sądzę, by była wtajemniczona w najbliższe plany ataków, ale może znać szlaki przemytu. Może znać ludzi, którym al-Baghdadi ufał oraz sieci w Iraku, które pomogły zorganizować podróż jej i jej rodziny - powiedział w rozmowie z BBC Mike Pregent, ekspert ds. walki z terroryzmem z Hudson Institute.

Miasto Azaz, niedaleko którego zatrzymano Rasmiję Awad, znajduje się w prowincji Aleppo. Jest ona kontrolowana przez Turcję od czasu, gdy na północy Syrii przeprowadzono operację wojskową przeciwko Kurdom po wycofaniu się wojsk USA z tego regionu - pisze serwis internetowy aljazeera.com

>>> Dlaczego Turcja wkroczyła do Syrii?

Fahrettin Altun, dyrektor komunikacji prezydenta Turcji Recepa Erdogana, stwierdził, że schwytanie siostry Abu Bakra al-Baghdadiego jest dowodem determinacji Turcji w walce z tzw. Państwem Islamskim.

"Krąży wiele mrocznej propagandy przeciwko Turcji, aby wzbudzić wątpliwości co do naszej determinacji wobec Daisz. Prowadziliśmy walkę z terroryzmem we wszystkich jego postaciach. Nasza silna współpraca antyterrorystyczna z podobnie myślącymi partnerami nigdy nie może być kwestionowana" - napisał na Twitterze Altun.

Śmierć Abu Bakra al-Baghdadiego

Przypomnijmy, że przywódca grupy dżihadystycznej Abu Bakr al-Baghdadi zginął w nocy z sobotę na niedzielę z 26 na 27 października, w operacji amerykańskich sił specjalnych w północnej Syrii. Kiedy został osaczony, wysadził się w powietrze przy pomocy kamizelki z materiałami wybuchowymi. W wystąpieniu po śmierci terrorysty, Donald Trump podziękował za współpracę Rosji, Turcji, Syrii i Irakowi, a także syryjskim Kurdom. Szczątki al-Baghdadiego wrzucono do morza

Więcej o:
Komentarze (30)
Turcja: Aresztowano siostrę Abu Bakra al-Baghdadiego. "To wywiadowcza kopalnia złota"
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 15 razy 3

  Siostra "wywiadowczą kopalnią złota" w państwie islamskim? To tylko opowieści jak to Turcja walczy z IS. Przecież to Turcja i amerykańscy przyjaciele pomagali IS w sprzedaży ropy, która była jego głównym źródłem dochodu.

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 2

  Rodziny Romów to też mafie. Hoss przykładem.

 • ri-pi

  Oceniono 6 razy 0

  Może jeszcze trzeba , w imię sprawiedliwości , aresztować i zabić braci , rodziców, dziadków , córki , synów , sąsiadów i całą rodzinę po mieczu i kądzieli.

 • jozbieszczad

  Oceniono 13 razy -1

  Na tej samej podstawie można aresztować rodzeństwo innych bandytów. Np w Polsce?

 • wydarzenia-sierpniowe-o16

  Oceniono 4 razy -2

  Nereszcie się dowiemy kto kazał wieże 2 POprzewaracać na 9/11 2001?

 • osobaniepozadana

  Oceniono 8 razy -2

  aresztowana "w związku z podejrzeniem"? przez kogo, na mocy prawa jakiego państwa, kto wydał nakaz? to wszystko śmierdzi... ale co to kogo obchodzi

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy -2

  No to teraz będą ją przesłuchiwać.

 • romikus

  Oceniono 6 razy -2

  Allah mu da 72 hurysy do bzykania za to że zginął w walce z niewiernymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX