Iran uruchamia nowe wirówki do wzbogacania uranu. Były zakazane na mocy umowy z 2015 roku

Iran wycofuje się z przestrzegania kolejnych postanowień tzw. porozumienia nuklearnego z 2015 r. Uruchomiono dwa razy więcej wirówek do wzbogacania uranu, a naukowcy pracują nad bardziej wydajnym prototypem. Strony porozumienia chciały utrzymać je pomimo wycofania się z niego USA, jednak to się nie udaje.

Iran dziesięciokrotnie zwiększył produkcję wzbogaconego uranu, uruchomił dwa razy więcej wirówek, a ponadto pracuje nad prototypem urządzenia, które ma być 50 razy szybsze. Te działania, które stanowią naruszenie tzw. porozumienia nuklearnego, ogłoszono w 40. rocznicę zajęcia amerykańskiej ambasady w Teheranie przez irańskich bojowników.

Wg ekspertów w tym tempie Teheran - jeśli się na to zdecyduje - będzie potrzebował mniej niż rok na wyprodukowanie broni atomowej. Władze kraju jak dotąd zapewniają, że ich program nuklearny ma charakter cywilny, a nie wojskowy. 

Trump wycofał się z porozumienia

Porozumienie z 2015 roku, zawarte między Iranem a USA, Unia Europejską i kilkoma jej krajami osobno, a także Chinami i Rosją zakładało zniesienie części sankcji na Iran. W zamian kraj zobowiązał się, że nie znacznie ograniczy prace związane z swoim programem atomowym, a międzynarodowi eksperci uzyskali możliwość oceniania, czy rzeczywiście się z tego wywiązuje. Wg ich oceny Teheran nie naruszał porozumienia. Pomimo tego prezydent Donald Trump w ubiegłym roku postanowił jednostronnie wycofać się z umowy i nałożył nowe sankcje. 

Pozostałe strony deklarowały, że chcą utrzymania umowy, a Europa zaczęła pracować nad możliwością obejścia sankcji Waszyngtonu i zrównoważenia ich efektów. Jednak władze Iranu są niezadowolone z postępów i - w ramach presji - stopniowo podejmują działania, które stanowią naruszenie umowy. Na razie nie doszło do jej formalnego zerwania, ale porozumienie jest coraz bardziej zagrożone. 

USA nakładają nowe sankcje

Departament Skarbu także wydał komunikat dot. Iranu w dniu rocznicy ataku na ambasadę. Ogłoszono w nim, że Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dziewięciu współpracowników duchowego przywódcy Iranu, ajatollaha Aliego Chameniego.  

- To ogranicza zdolność najwyższego przywódcy do realizacji planu terroru i ucisku - przekazał w oświadczeniu sekretarz skarbu Steven Mnuchin. Wśród osób, na które nałożono sankcje są, między innymi, szef irańskiego sądownictwa i jeden z dowódców wojskowych.

Dokładnie 40 lat temu irańscy bojownicy i studenci - zwolennicy rewolucji islamskiej - opanowali amerykańską ambasadę w Teheranie i wzięli 52 zakładników, których przetrzymywali przez 444 dni. W zakończonej fiaskiem operacji ich odbicia zginęło ośmiu żołnierzy amerykańskich.

Więcej o:
Komentarze (77)
Iran uruchamia nowe wirówki do wzbogacania uranu. Były zakazane na mocy umowy z 2015 roku
Zaloguj się
 • polsilver100

  Oceniono 28 razy 14

  Działanie Iranu niczego nie narusza bo Usa zniszczyło tę umowę i jej de facto nie ma, jednocześnie straszą inne kraje sankcjami za handel z Iranem. Taka to tam demokracja

 • tenare

  Oceniono 22 razy 12

  To USA zerwały porozumienie nuklearne, więc Iran nie musi jednostronnie niczego przestrzegać. Umowy nie ma.

  Umowy z USA nie są warte nawet papieru, na którym są spisywane.
  Ostatnio przekonali się o tym Kurdowie.

 • podpisdzie

  Oceniono 14 razy 8

  Eskimosi pustynni zaczynają się bać 😱 i bardzo dobrze 👍

 • kazek100

  Oceniono 10 razy 6

  To zdaje się kolejny "sukces" pomarańczowego głupka?

 • jozbieszczad

  Oceniono 21 razy 5

  Energi atomowej używa ok 40 krajów .
  Iran jako poważne państwo ma prawo do nich dołączyć.
  A jeśli chodzi o broń atomową to dołączy do elitarnego klubu .

 • marwel

  Oceniono 16 razy 4

  rzydom z Iranem nie pójdzie tak łatwo. Rękami USA zniszczyli wszystkie kraje poza Iranem. Natanjahu przebiera nóżkami , żeby kowboje znowu ruszyli do walki ale tym razem USA nie może robić czego chce na świecie.

 • jrb11

  Oceniono 7 razy 3

  Ciulasy-sami wycofali sie z ukladu a chca by Iran dopelnial warunki. Szczyt arogancji.
  A to niby z jakich powodow Iran nie moze miec broni nuklearnej. Co na zyczeni ekcepcjonalistow ich pieskow NATO I zydow ?
  Wariaci.

 • peterjk

  Oceniono 11 razy 3

  Dlaczego tak wielki kraj jak Iran nie może mieć broni atomowej? Czuy USA ma o tym decydować? USA to gwarancja permanentnych wojen, musza jakoś uzasadnić wilomiardowe wydatki na zbrojenia, sa jak kiedyś Szwecja, która musiała wciaź walczyć aby móc wypłacać źołd wielotysięcznej armi, Tylko źe oni nie zagraźali całemu Światu, tak jak US.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX