Ekspert Thomas Renard dla "Rz": Niech dżihadyści wrócą do Europy

"Repatriacja europejskich islamistów z Syrii to najlepsze wyjście" - przekonuje Thomas Renard z belgijskiego Egmont Institute w rozmowie z Anną Słojewską w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Ekspert w zakresie przeciwdziałania radykalizacji przestrzega, że pozostawienie obywateli UE, którzy dołączyli do tzw. Państwa Islamskiego w Syrii stwarza więcej zagrożeń, niż ściągnięcie ich z powrotem do Europy.

W syryjskich więzieniach przebywa około 5,5 tys. "zagranicznych bojówkarzy" - obywateli państw europejskich, którzy dołączyli do islamistycznych organizacji terrorystycznych. Po wycofaniu przez Donalda Trumpa amerykańskich wojsk z północno-wschodniej Syrii, rozpoczęła się turecka ofensywa przeciwko Kurdom. Doprowadziło to do sytuacji patowej: znajdujący się w syryjskich więzieniach dżihadyści będący obywatelami UE znaleźli się poza jakąkolwiek jurysdykcją.

Repatriacja najlepszym wyjściem

W opublikowanym w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wywiadzie, Thomas Renard z belgijskiego Egmont Institute przekonuje, że jedynym realistycznym rozwiązaniem jest repatriacja "zagranicznych bojówkarzy" do Europy. Jak twierdzi, sprowadzenie dżihadystów z powrotem do Europy tworzy zagrożenia, ale jeszcze groźniejsze jest pozostawianie ich bez żadnej kontroli. W tym drugim przypadku mogą oni po prostu szybko wrócić na wolność.

W trakcie wojny w Syrii około 5 - 5,5 tys. obywateli UE opuściło stary kontynent, by dołączyć do islamistów. 80 proc. z nich pochodzi z czterech krajów: 1300 z Francji, około 1000 z Niemiec, około 1000 z Wielkiej Brytanii, 420 z Belgii. 80 proc. z nich stanowią mężczyźni. UE musi zająć się również 1500 dziećmi urodzonymi w kalifacie. Większość "zagranicznych bojówkarzy" to muzułmańscy imigranci, często w trzecim lub czwartym pokoleniu. Konwertyci stanowią około 10 - 20 proc.

Resocjalizacja jest możliwa

Renard podkreśla, że "stosunek do zagranicznych bojówkarzy zmienił się całkowicie po zamachach w Europie", m.in. zamachach na "Charlie Hebdo" i krwawych atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku. Od tego czas powracający z Syrii czy Iraku "od razu umieszczani są w więzieniu, prewencyjnie, nawet przed wyrokiem skazującym".

Najbardziej problematyczną kwestią jest to jak zapobiec radykalizacji więźniów. Renard przekonuje, że "stopień recydywy wśród terrorystów jest znacznie niższy niż u pospolitych przestępców", dla przestępców wynosi 50 proc., dla terrorystów – od 1 do 10 proc. Według eksperta państwa zachodnie wytworzyły mechanizmy resocjalizacji dżihadystów, jednak "musimy mieć świadomość, że nie na wszystko mamy wpływ". Jak podkreśla upadek kalifatu stwarza nadzieje, że islamistyczna propaganda stanie się mniej atrakcyjna.

Więcej o:
Komentarze (155)
Ekspert Thomas Renard dla "Rz": Niech dżihadyści wrócą do Europy
Zaloguj się
 • raoul_duke

  Oceniono 39 razy 37

  "Stopień recydywy wśród terrorystów jest znacznie niższy niż u pospolitych przestępców, dla przestępców wynosi 50 proc., dla terrorystów – od 1 do 10 proc." Dodam tylko, że wśród zamachowców samobójców stopień recydywy wynosi 0 procent.

 • anitenanita

  Oceniono 30 razy 28

  Może po prostu dojsć z Syryjczykami po cichu do porozumienia w sprawie ich likwidacji?

 • fafik.laciaty

  Oceniono 24 razy 22

  A nie można ich po prostu potraktować tak, jak się powinno traktować zbrodniarzy wojennych, terrorystów i innych piratów? Czyli przed sąd polowy i pod ścianę.

 • nadszyszkownik_szechter

  Oceniono 24 razy 20

  "Niech dżihadyści wrócą do Europy"

  Owszem. W workach.

 • supertiumacz

  Oceniono 19 razy 17

  Sprowadzić?! A po co? Żeby poczuli się bezkarnie i za jakiś czas zaczęli znowu mieszać?
  Lepiej pozwolić sądom syryjskim lub irackim wypierzyć sprawiedliwość. Mają ciekawe zapisy prawa i potrafią skutecznie rozwiązać problem.

  Mającym jakieś wątki dżihadystom przypomnę, że na podbitych terenach bardzo szybko i ochoczo wymierzali "sprawiedliwość" cywilom: mężczyźni i męska młodzież - kula w głowę (lub nóż pod gardło), kobiety - gwałty i potem kula w głowę, chłopcy - indoktrynacja i pod broń, dziewczynki - na sprzedaż na żony lub do burdelu. Oczywiście czasem błysnęli wyobraźnią i potrafili być o kilka rzędów wielkości bardziej okrutni. Serwisy typu theYNC czy Kaotic są pełne ich wyczynów (tylko dla ludzi o mocnych nerwach!).

  Żadne sprowadzanie, resocjalizacja itp. Należy pozwolić wymierzyć im sprawiedliwość tam, gdzie dokonali zbrodni. Potem zakopać i zapomnieć.

 • guramdam3

  Oceniono 23 razy 17

  > Większość "zagranicznych bojówkarzy" to muzułmańscy imigranci,
  > często w trzecim lub czwartym pokoleniu. Konwertyci stanowią około 10 - 20 proc.
  > Resocjalizacja jest możliwa

  Trzeba być propagandystą, idiotą, lub skończonym łotrem by pisac o trzecim i czwartym pokoleniu i jednym tchem wymieniać możliwość resocjalizacji.
  A na czyj koszt ma być ta "resocjalizacja" następnych trzech pokoleń?
  I dlaczego w Europie?

 • sirius_philips

  Oceniono 18 razy 14

  I dlatego jak czytam lub słyszę słowo 'ekspert' w mediach głównego nurtu to na mdłości mi się zbiera. Opinia 'eksperta' z kraju gdzie mają ogromny problem z muzułmanami, terroryzmem i strefami no-go dla policji? Zero instynktu samozachowawczego. Naiwność lewoskrętnych jest tak dziecinna, że to cud, jak wielu z nich jest u władzy... Sprowadzili, osiedlili, zasponsorowali, oddali całe dystrykty miast, pozwolili na zaprowadzenie szariatu i de facto stworzenie odrębnych, samorządzących się społeczeństw prawie bez żadnej kontroli władz, doprowadzając do szerzącej się radykalizacji - i to nie tych, którzy się przeprowadzili z arabskich krajów ale tych którzy już się urodzili i wychowali na Zachodzie. FUNDAMENTALNIE COŚ, URWAŁ, NIE DZIAŁA CO? Ale nauczać innych o 'zaletach' mulitkulturalizmu to są pierwsi... Eksperci... w wypinaniu dvpska w celu bycia ostro wyciupcianym.

 • hakatumba

  Oceniono 15 razy 13

  Przecież zrobili już tę uprzejmość że sami się wyselekcjonowali jako niewątpliwi terroryści chętni do zabijania innych. I trzeba to wykorzystać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX