Rekordowa liczba turystów w Czarnobylu. To efekt serialu. Dużą część zwiedzających stanowią Polacy

Od początku roku rekordowa liczna turystów odwiedziła zonę czarnobylską, czyli zamkniętą strefę wokół elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie. Sporą część odwiedzających stanowią Polacy. Państwowa agencja zarządzająca strefą wzrost zainteresowania Czarnobylem wiąże z popularnością jednego z seriali telewizyjnych opowiadających o katastrofie atomowej sprzed ponad 30 lat.

Jak poinformowała ukraińska Państwowa Agencja Zarządzania Strefą Wykluczenia - tereny wokół czarnobylskiej elektrowni od początku roku odwiedziło 107 tysięcy turystów. To niemal dwa razy więcej niż rok temu.

Wzmożenie zainteresowania państwowa agencja wiąże z tegoroczną premierą popularnego serialu "Czarnobyl" w telewizji HBO. Ponadto w tym roku uproszczono procedurę wjazdu do strefy czarnobylskiej. 80 proc. odwiedzających Czarnobyl to turyści zagraniczni. Na pierwszym miejscu znajdują się Brytyjczycy, a na drugim Polacy. W ciągu ostatnich 10 miesięcy zonę czarnobylską odwiedziło ponad 9 tysięcy naszych rodaków.

Czarnobylską strefę wykluczenia można zwiedzać z przewodnikiem. Popularnym miejscem wycieczek jest m.in. położone przy elektrowni opuszczone miasto Prypeć, którego wszystkich mieszkańców ewakuowano po katastrofie w 1986 roku.

>>> Zobacz zwiastun serialu "Czarnobyl", który przyciągnął turystów do Zony:

Więcej o:
Komentarze (49)
Czarnobyl. Rekordowa liczba turystów. To efekt serialu. Dużą część zwiedzających stanowią Polacy
Zaloguj się
 • mistermadmat

  Oceniono 23 razy 11

  Byłem tam 2 razy ,ostatni raz 10 lat temu ,kiedy jeżdzili tam pasjonaci a nie dzesiki z brajanami ...

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 17 razy 9

  ciekawe komu zależy (wiem komu) zależy na podbijaniu - umacnianiu strachu przed elektrowniami atomowymi. czyżby likwidacja elektrowni atomowych w niemczech (i budowa kolejnych nordstreamów) były zagrożone? z drugiej strony, kiedyś były (bez rozgłosu) opublikowane dane, że efekt katastrofy w czernobylu na zdrowie ludności, był znacznie mniejszy niż trąbiły wtedy zachodnie media.

 • lubat

  Oceniono 14 razy 6

  W tej strefie żyję wiele ludzi, którzy mają w d*pie zakazy. Skoro tam żyje wiele zwierząt i są w doskonałej kondycji, to co może zaszkodzić ludziom?
  Nawiasem mówiąc, poziom naturalnego promieniowania skał w wielu miejscach na świecie jest wyższy, niż w strefie czarnobylskiej, a ludzie tam żyją i nie chorują częściej, niż gdzie indziej.

 • szabepio

  Oceniono 12 razy 4

  Może by tam wysłać kurdupla narodowego, tchórza i złodzieja 1000 lecia?

 • matts06

  Oceniono 13 razy 3

  Ludzie nieźle dają się na to łapać. Ale trudno się dziwić, jednak powszechna jest taka, a nie inna wersja o Czarnobylu, teraz jeszcze wzmocniona przez serial, który jednak koloryzuje fakty. Ogólnie wokół Czarnobyla jest masa mitów, w rzeczywistości katastrofa nie była tak poważa jak się powszechnie uważa, i nie miała takich konsekwencji jak to się do dziś powtarza. Tak naprawdę więcej szkód w dłuższej perspektywie wywołała ewakuacja ludności, która była niepotrzebna.

 • pm7303

  Oceniono 2 razy 2

  Serial HBO - serio? A ja się założę, że większość tych turystów to miłośnicy uniwersum serii gier "Stalker", a nie 'oglądaczy seriali'

 • zerozer52

  Oceniono 8 razy 2

  I stąd pełno grzybów na targowiskach.

 • 1944md

  Oceniono 3 razy 1

  Proponuje zeby Polacy tam zostali.
  Jako napromieniowani beda
  świecić w nocy i nie płacić za światło.
  To godne potępienia cwaniactwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX