Państwo Islamskie potwierdziło śmierć al-Baghdadiego. Wskazało następcę. "Amerykanie, nie cieszcie się"

Tzw. Państwo Islamskie potwierdziło śmierć dotychczasowego przywódcy Abu Bakr al-Baghdadiego i ogłosiło, kto został jego następcą: Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi.

27 października Stany Zjednoczone poinformowały, że dzień wcześniej wyniku operacji amerykańskiego wojska zginął przywódca tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadi. Od tamtego czasu - na co wskazywali eksperci w tej tematyce - standardowe kanały komunikacyjne dżihadystów w żaden sposób nie potwierdzały informacji o śmierci lidera.

Nie było też reakcji islamistów po tym, jak 29 października prezydent USA Donald Trump podał, że Amerykanie zlikwidowali najbardziej prawdopodobnego następcę al-Baghdadiego. Nie ujawnił jednak, o którego z terrorystów chodzi.

Państwo Islamskie potwierdza śmierć lidera i wskazuje następcę. "Nie cieszcie się USA"

31 października tzw. Państwo Islamskie poprzez al-Furqan Media Foundation (jeden z kanałów propagandowych dżihadystów) udostępniło nagranie audio, w którym potwierdzono śmierć Abu Bakr al-Baghdadiego. Wskazano też, kto zostanie jego następcą - nowego lidera przedstawiono jako Abu Ibrahima al-Hashimi al-Qurayshi.

Na nagraniu poinformowano również o śmierci Abu Hassan al-Muhajira, bliskiego współpracownika al-Baghdadiego i dotychczasowego "rzecznika" dżihadystów, który - o czym informowali Amerykanie - zginął dzień po operacji wymierzonej w lidera Daesh.

Nowy "rzecznik" - przynajmniej tak się przedstawił - to Abu Hamza al-Qurayshi. Mężczyzna apelował do zwolenników Daesh, by złożyli przysięgę wierności nowemu kalifowi i zwrócił się do Amerykanów słowami: - Nie cieszcie się.

Nowego przywódcę, tytułowanego kalifem, al-Qurayshiego, opisano jako "uczonego, znanego wojownika, emira wojny, który walczył z Amerykanami".

Niech USA nie cieszą się ze śmierci al-Baghdadiego. Amerykanie, nie wiecie że Państwo Islamskie dzisiaj jest u progu Europy i centralnej Afryki? Rozrasta się i trwa ze wschodu na zachód

- padło w komunikacie Daesh, cytowanym przez agencję AP.

Więcej o:
Komentarze (81)
Państwo Islamskie ma nowego lidera, potwierdziło śmierć al-Baghdadiego. "Amerykanie, nie cieszcie się"
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 15 razy 13

  Ten "emir wojny" nauczony doświadczeniem poprzednika chodzi bez gaci.... :-)))))))

 • gj61

  Oceniono 11 razy 11

  Emir wojny, zdobywca tysiąca kóz... taaaa....

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 13 razy 9

  Dlugo nie pozyje. Znowu Kurdowie podwedza mu gacie, zeby sprawdzic DNA i helikoptery wymita to z dzialek a sily specjalne rozwala gnoja. Juz byl nastepca, ale go rozalaili zaraz po al-Baghdaim. Wiadomosci w Polsce tego nie podaly? No to spore przeoczenie.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy 9

  Problem z prezesami jest taki, że zaraz po abdykacji prezesa, inni chcą być prezesami...Kto nie chce korzystać z darmowych łaźni, aut, służby i wciąż klękających podwładnych...

 • robert_abc3

  Oceniono 7 razy 7

  Nominacji osobiście udzielił Erdogan.
  Turcja jest u progu Europy i będzie współpracować z ISIS przemycając ich kolejnych bojowników do Europy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX