Węgry. Awaria w elektrowni atomowej. Mechanizm zabezpieczający wyłączył jeden z reaktorów

W elektrowni atomowej w Paks na Węgrzech automatycznie wyłączył się jeden z czterech reaktorów. Jak poinformowała dyrekcja siłowni, nie ma zagrożenia bezpieczeństwa.

Reaktor został wyłączony przez mechanizm zabezpieczający. Eksperci badają przyczyny incydentu - podano w oświadczeniu. 

Do podobnego zdarzenia doszło w 2016 roku. Mechanizm zabezpieczający wyłączył jeden z reaktorów w związku z pomniejszą usterką. Następnego dnia reaktor został włączony.

>>> W Polsce powstanie elektrownia jądrowa? "Warto zastanowić się, dlaczego takie decyzje są podejmowane":

Radziecka konstrukcja elektrowni Paks

Elektrownia atomowa Paks w centralnych Węgrzech odpowiada za produkcję ok. 40 proc. energii w kraju. Została zbudowana przez Rosjan i otwarta w 1982 roku. NPP Paks ma cztery reaktory VVER o mocy 500 megawatów każdy, konstrukcji radzieckiej.

W czerwcu rosyjski Rosatom rozpoczęli budowę elektrowni Paks II. Mają w niej pracować dwa reaktory VVER-1200.

Więcej o:
Komentarze (35)
Węgry. Awaria w elektrowni atomowej. Mechanizm zabezpieczający wyłączył jeden z reaktorów
Zaloguj się
 • bartgda

  Oceniono 18 razy 12

  Po pierwsze nie VVER, tylko WWER, po drugie, akurat te reaktory należą do najlepszych i najbezpieczniejszych na świecie.

 • eva_bramborova

  Oceniono 12 razy 4

  Mój świętej pamięci ojciec budował tę elektrownię w połowie lat 80tych.Pierwsza podróż za granice z matką do Ojca na kontrakcie.Pociągiem na Keleti i dalej autobusem do Paks.W drodze powrotnej przyszło mi taszczyć zakupiony na Wegrzech dywan.

 • wiejski.empedokles

  Oceniono 17 razy 1

  "Jak poinformowała dyrekcja siłowni, nie ma zagrożenia bezpieczeństwa." XDD

  Czy KIEDYKOLWIEK poinformowano, że jest zagrożenie w przypadku awarii elektrowni atomowej???
  Nawet w Fukushimie ukrywano przed obywatelami faktyczny rozmiar awarii.

  Taka jest po prostu polityka państw- informacja o zagrożeniu wywołałaby ogromną panikę wśród obywateli i kolaps funkcjonowania kraju a władający, czy tam czy tu, są w pełni świadomi, że nie będą w stanie łagodnie przywrócić wszystkiego do normy i stracą frukta.
  W USA, dwa lata temu. za ogromne pieniądze, przeprowadzono symulację ataku hakerskiego na systemy bezpieczeństwa. I co wyszło? Najwyższej klasy specjaliści potrzebowaliby ok. 2 tygodni, żeby usunąć linie kodu i odzyskać dostęp do systemów. W tym czasie państwo w zasadzie przestałoby istnieć- oświetlenie, woda, samoloty, ścieki, nie mówiąc już o tysiącach ludzi, które zginęłyby w windach, bo nie miałby kto ich wyciągać. Lekarz, policjant i żołnierz to też ludzie, którzy, kiedy przestałoby działać wszystko, ratowaliby siebie i bliskich, także służby działałyby góra kilka dni.
  Podniesienie się z dwutygodniowej przerwy miałoby zająć dziesięciolecia.
  .
  Żyjemy w bardzo kruchej równowadze, z czego zdaje sobie sprawę władza a nie zdaje obywatel.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 19 razy 1

  Węgrzy od Rosjan niewiele się różnią, no może poza tym, że w wojnie byli po stronie nazistów.

 • kisssmyass

  0

  no, 40% dostaw energii z jednej elektrowni to trochę ryzykowne przedsięwzięcie, zważywszy że globalne ocieplenie i zaburzenia klimatyczne mogę mieć znaczący wpływ. W każdym razie sygnały ostrzegawcze natura już wysyła. Dla tych którzy mają mózg i wyobraźnię nie od parady. Ale jako że wciąż panuje tam mentalność post-sowiecka, rozwiązań mega, uniwersalnoych i prostych jak drut, to pewnie dlatego budują Trupiarnię nr 2. Do zakutych łbów niewiele dociera. Ale gdyby faktycznie taka elektrownia padła na jakiś czas, przed dajmy na to jakimiś wyborami to ciemny ludek natychmiast obwiniłby Orbanka i wiatry polityczne zmieniłyby się, więc poniekąd może to i dobrze że prawicowa konserwa rządzi teraz.

 • tete.a.tete

  Oceniono 3 razy -1

  Jak wywala bezpiecznik, to go trzeba zmostkować drucikiem. Tylko nie wiadomo jaki ten drucik musi mieć przekrój min.

 • runfree

  Oceniono 2 razy -2

  "nie ma zagrożenia bezpieczeństwa" o awarii w Czarnobylu też tak mówili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX