Amerykanie pokazali nagrania z operacji zabicia Bagdadiego. Jego szczątki wrzucono do morza

Szczątki przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego zostały pochowane w morzu. Tę informację potwierdziło dwóch wysokich rangą urzędników amerykańskiego resortu obrony. Na konferencji prasowej pokazano także odtajnione fragmenty nagrań z operacji w północnej Syrii.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szczątki Abu Bakra al-Bagdadiego zostały pochowane w taki sam sposób jak ciało Osamy bin Ladena.

Przywódcy Al-Kaidy, który zginął w wyniku operacji amerykańskich sił specjalnych w Pakistanie w 2011 roku, zostały pochowane właśnie w morzu. Tak samo postąpiono w przypadków założyciela ISIS. Pochówku dokonano w ciągu doby od jego śmierci. Amerykanie zapewnili, że dopuszczono do odprawienia obrządku religijnego zgodnego z zasadami islamu, a pozbycie się w taki sposób szczątków było zgodne z prawem konfliktów zbrojnych. Pochówek na morzu ma m.in. nie dopuścić do sytuacji, w której grób terrorysty stałby się uświęconym miejscem dla innych ekstremistów. 

Tak wyglądał atak na Bagdadiego 

Na specjalnej konferencji prasowej przedstawiciele amerykańskiej armii pokazali fragmenty nagrań, wykonanych w trakcie operacji, która zakończyła się śmiercią przywódcy ISIS. Generał Frank McKenzie opisywał, że misja opierała się na ataku jednostki specjalnej ze śmigłowców. - Mogę was zapewnić, że planowanie było dużo bardziej złożone i opracowane w taki sposób, by uniknąć wykrycia przez ISIS oraz uniknąć ofiar cywilnych - powiedział wojskowy. 

- Chcę podkreślić, że pomimo wysokiej presji i dużego znaczenia operacji, dokonano wszelkich starań, by uniknąć strat wśród cywilów i ochronić dzieci i kobiety, które - jak sądziliśmy - będą w kompleksie budynków - stwierdził. Sprecyzował, że dwoje dzieci - a nie troje, jak wcześniej informowano - zginęło po tym, jak Bagdadi zdetonował swoją kamizelkę z ładunkami wybuchowymi. Zginęło też czterech mężczyzn i jedna kobieta, którzy nie chcieli się poddać. Dwóch mężczyzn schwytano. 

Na nagraniach widać m.in., jak żołnierze zbliżają się do budynku, w którym ukrywał się Bagdadi, a także zniszczenie kompleksu z powietrza po zakończeniu operacji. 

 
Więcej o:
Komentarze (83)
Amerykanie pokazali nagrania z operacji zabicia Bagdadiego
Zaloguj się
 • manekin1

  Oceniono 17 razy 11

  Te dwa filmy dedykuję specjalistom od WOT przekonującym nas, że lekka, nieosłonięta piechota z kałachami ma sens na dzisiejszym polu walki. Dron + kamera termowizyjna + trzy kasetowe ładunki przeciwpiechotne robią z kompanii piechoty dżem.

 • wesslingharald

  Oceniono 11 razy 5

  Kim jest grupa ludzi którzy podchodzą pod mur a potem nagle znajdują się w samym środku ferii wybuchów?

 • oloros11

  Oceniono 5 razy 3

  przecież oba te filmy dotyczą zupełnie innej akcji to nachalna lipa po prostu

 • wenge1

  Oceniono 2 razy 2

  Zadaję sobie pytanie dlaczego komandosi są widoczni na jednym filmiku z w chwili wybuchu a na drugim ich nie widać? To dokładnie ten sam czas! Technologia stealth?

 • sigerpfagus11

  Oceniono 8 razy 2

  Czas aby pokazali, jak kradną należącą do Syryjczyków a właściwie Kurdów ropę ze złóż na płn.kraju. Pod ochrona wojska amerykańska firma wydobywa a nastepnie wywozi cysternami rope poza granicę kraju, oczywiście nielegalnie, warto tu przypomnieć,że wywóz ropy jest obłożony embargiem o które sami zabiegali, miało to rzekomo uniemożliwić isis jej sprzedaż.Dziwne, że pisali o tym na amerykański yahoo a w polskich ediach cisza

 • russkij_troll

  Oceniono 4 razy 2

  przeciez Wladymir Wladymirowicz oglosil, ze nie zaobserwowano helikopterow a wiec nie bylo zadnej akcij... jak zatem z tego wynika al-Baghdadi wciaz jest zywy jak Lenin...

 • Krzysztof Rzeczewski

  Oceniono 1 raz 1

  Sranie po scianie. Kto tu kit wciska?
  Posiadlosc na filmie nie moze ulec tak w gruzach po detonacji pasa. A ci co sie kreca to nie wybawcy ale obstawa.
  Tylko dron mogl obrocic to wszystko w takie w gruzowisko .
  Dlaczego tak klamia i jeszcze psa nagradzaja.
  Oficjalna wersja dla idiotow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX