Chile odwołuje organizację COP25. Tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ pod znakiem zapytania

Chile w związku z sytuacją wewnętrzną i trwającymi od dwóch tygodni protestami odwołało dwa ważne szczyty zaplanowane na listopad i grudzień. W stolicy kraju, Santiago, nie odbędzie się klimatyczny COP25, ale też szczyt APEC.

W Chile od połowy października jest niespokojnie, poza protestami wybuchają też zamieszki. W dwa tygodnie kraj postrzegany jako jeden z najbardziej stabilnych w Ameryce Łacińskiej zmienił się nie do poznania, a w trakcie różnego rodzaju zdarzeń zginęło już kilkanaście osób. Zniszczono m.in. metro, podpalano budynki.

Wraz z niespokojną sytuacją w kraju pod znakiem zapytania stanęła organizacja dwóch szczytów: Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) i klimatycznego COP25. Pierwszy zaplanowany był na 16-17 listopada, drugi - 2-13 grudnia, obydwa miały odbyć się w stolicy Chile - Santiago.

Chile odwołuje COP25

30 października na konferencji prasowej prezydent Chile Sebastian Pinera oznajmił, że jest zmuszony odwołać obydwa wydarzenia i skupić się na sytuacji wewnętrznej kraju. - To bardzo trudna decyzja, która przychodzi z trudem - oznajmił.

- Ale prezydent zawsze musi stawiać sprawy rodaków na pierwszym miejscu - mówił podczas wystąpienia. Angielskojęzyczne strony chilijskiego COP25 są już wyłączone, chcąc je odwiedzić można zobaczyć błąd 404. Hiszpańskie jeszcze działają, prezentują robocze hasło niedoszłego szczytu "#TiempoDeActuar", czyli "czas działać".

Szczyty klimatyczne COP (Conference of the Parties) są organizowane co roku przez ONZ, zainaugurowane w 1992 roku w ramach Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (UNFCCC) ws. zmian klimatu. Organizatorem COP24 w roku 2018 była Polska, a impreza odbyła się w Katowicach.

Co z COP25? UNFCCC sprawdza możliwe miejsca do organizacji

Siedziba UNFCCC mieści się w niemieckim Bonn, dlatego już zaczęto spekulować, czy skoro na organizację szczytu COP25 zostało niewiele czasu, mógłby odbyć się właśnie tam. To jednak spekulacje, UNFCCC na ten moment nie określiło jasno kolejnych kroków w tej sprawie.

Patricia Espinosa, sekretarz UNFCCC, w krótkim oświadczeniu na temat odwołania COP25 w Santiago stwierdziła jedynie:

Przekazano mi decyzję rządu Chile, by nie organizować COP25 w związku z trudną sytuacją, z jaką zmaga się państwo. Obecnie rozważamy alternatywne miejsca zorganizowania szczytu.

W trakcie szczytu COP25 przedstawiciele państw zrzeszonych w ONZ mieli dalej pracować nad wprowadzaniem zapisów tzw. Porozumienia paryskiego, w którym kraje członkowskie zobowiązały się m.in. do obniżenia wzrostu średniej temperatury na Ziemi poniżej dwóch stopni Celsjusza, czy "konieczności jak najszybszego osiągnięcia w skali świata punktu zwrotnego maksymalnego poziomu emisji".

Więcej o:
Komentarze (12)
COP25 w Chile odwołany przez sytuację w kraju. ONZ bada alternatywne miejsca do organizacji szczytu
Zaloguj się
 • jack_flash

  Oceniono 17 razy 9

  W sumie lepiej dla środowiska. Przelewanie z pustego w próżne kosztem setek darmozjadów na pokładzie samolotów i dodatkową emisją CO2.
  Nawiasem, dlaczego nie zrobič wideo-konferencji, technologia istnieje od kilkunastu lat.

 • mln79

  Oceniono 2 razy 2

  Były Katowice, to może teraz Bełchatów? ;-)

 • Przemysław Swat

  Oceniono 9 razy -1

  Duda zaraz wyskoczy,że on chce jescze raz zorganizować za kasę suwerena.
  Poprzedni szczyt to ponoć sukces pisu był.

 • jrb11

  Oceniono 4 razy -2

  Chile jak wiele innych krajow zaczyna opoedzac sie od system wprowadzonego przez globalistow/lewakow/trockistow/zydow. Ten system konczy sie w przyspieszonym tepie.
  Elity powinne odpowiedziec za upodlanie ludzi I wyciskanie z nich wszystkiego doprowadzajac do skranej biedy.

 • szczurzec1

  Oceniono 18 razy -2

  A to się Święta Greta od Klimatu zmartwi :(((
  Najpierw ukradli jej dzieciństwo i marzenia, a teraz ukradli jej szczyt buuuuuuuuuuuu...

 • 31.februarius

  Oceniono 7 razy -3

  Chilijczycy to mięczaki! Taka Francja miała stan wyjątkowy, a Euro 2016 zorganizowała jak się patrzy!

 • mamlas_p

  Oceniono 12 razy -6

  I chùj, że odwołuje. Najgorsza smuta to to, że Michnik nie może obciągnąć demonkrancie Pinoczetowi i wciąż zazdrości Kamińskiemu. To niezwykle destrukcyjne uczucie - taka zawiść. Może w takim razie zdecydować by się trzeba na zasys samemu Kamińskiemu? Jak nie - to kolega Wołek zapewne chętnie otworzy rozporek. Jurek nie gorszy. Też przecież lubi często wietrzyć brylanty... Faszystowskie menty...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX