Belgia. "Potwór z Charleroi" wyjdzie na wolność? Seryjny gwałciciel, morderca i pedofil może opuścić więzienie

W poniedziałek belgijski seryjny gwałciciel, morderca i pedofil Marc Dutroux, który za swoje zbrodnie skazany został na dożywocie, uzyskał zgodę na poddanie się testom psychiatrycznym. Dzięki nim będzie on mógł wnioskować o przedterminowe zwolnienie.

Marc Dutroux znalazł się na ustach całego świata w latach dziewięćdziesiątych, kiedy porwał i zgwałcił sześć dziewczynek. Dwie z nich zamordował, dwie torturował i zagłodził na śmierć, dwie przeżyły jedynie dzięki policyjnej akcji. Z powodu tych zbrodni okrzyknięty został "potworem z Charleroi".

Dutroux zostanie ponownie przebadany

Profil psychologiczny Dutroux nie był poddawany ocenie od 2013 roku. Podczas procesu 15 lat temu eksperci opisali go jako "psychopatę", "perwersyjnego narcyza" i "manipulatora". Prawnicy mężczyzny chcą zaktualizować ocenę z nadzieją, że uda mu się uzyskać warunkowe zwolnienie w 2021 r. 

Zespół sędziów orzekł, że trzech ekspertów psychiatrycznych do 11 maja przyszłego roku ma przedstawić raport końcowy na temat zdrowia psychicznego Dutroux i niebezpieczeństw, jakie stwarza on dla społeczeństwa. Wyrok sądu w Brukseli wywołał kontrowersje i komentowany jest przez lokalne i światowe media.

Historia "potwora z Charleroi" w latach 90. wstrząsnęła Belgami i wymusiła reformę wymiaru sprawiedliwości. Wcześniej, w latach 80. Dutroux został skazany za porwania i gwałty na nieletnich. Swoich zbrodni dopuścił się po tym, jak został zwolniony z więzienia za dobre sprawowanie.

Belgowie obawiają się, że znów wyjdzie na wolność. Ponad miesiąc temu w ramach zwolnienia warunkowego więzienie opuścił jego wspólnik Michel Lelievre.

Więcej o:
Komentarze (97)
Belgia. Marc Dutroux wyjdzie na wolność? Seryjny gwałciciel, morderca i pedofil może opuścić więzienie
Zaloguj się
 • super_benek

  Oceniono 34 razy 28

  Ja prd...le, czapę powinien dostać, a nie skierowanie na badania.

 • krysia20000

  Oceniono 19 razy 17

  'Ponad miesiąc temu w ramach zwolnienia warunkowego więzienie opuścił jego współpracownik Michel Lelievre.'

  'Accomplice' przełożyliście na 'współpracownik'? Ten portal najwyraźniej jest bezzałogowy, szkoda tylko, że oprogramowanie szwankuje.

 • tk

  Oceniono 15 razy 13

  Dutroux jest tak popieprzony, że kiedyś złożył skargę, że siedzi w więzieniu w izolatce, a nie z innymi więźniami. Koledzy z kryminału w Leuven poparli entuzjastycznie jego wniosek o wspólną odsiadkę, prezentując zestaw atrakcji jakie dla niego przygotowali. Koniec końców, niestety Dutroux pozostał w izolatce, a szkoda, bo jego problem rozwiązałby się szybko i wyjątkowo boleśnie. Zresztą przenoszono go z więzienia do więzienia dość regularnie, bo współwięźniowie próbowali się do niego dostać i zakończyć jego nędzne życie.

 • janbar22

  Oceniono 14 razy 12

  Historia kryminalna tego...hm, człowieka jest bogatsza niż sugeruje artykulik. Między innymi miał specjalne, profesjonalnie zbudowane, idealnie zamaskowane pomieszczenie w piwnicy gdzie przetrzymywał miesiącami porwane dzieci znęcał sie nad nimi i gwałcił. Zanim zaczął najgorszą częśc swojej "kariery" przestępczej praktycznie zawsze miał problemy z prawem.

  Najprawdopodobniej jest skrajnie zdemoralizowanym psychopatą i nigdy nie powinien ujrzeć wolności, chyba, że na chwilę, do czasu gdy przejedzie go ciężarówka (przypadkiem oczywiście).

 • lelontm2

  Oceniono 18 razy 12

  To powinno być bezwzględne dożywocie czy nie? Wielokrotnemu mordercy i pedofilowi powinno się dać jeszcze jedną szansę? A może skazanie na dożywocie jest karą niewspółmiernie wysoką za cztery morderstwa i wielokrotne gwałty?

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 17 razy 11

  Gratulacje dla sądowniczego lewactwa belgijskiego i posiadającej równie porypane berety klasy politycznej.
  Ta banda chorych ideologicznie ludzi to by Pol Pota z więzienia za dobre sprawowanie wypuściła.

 • wolverine_14

  Oceniono 41 razy 11

  Typowa lewicowa patologia. Dobro zwyrodnialca ważniejsze niż dobro dotychczasowych ofiar i przyszłych, potencjalnych ofiar. A orzekać będą następcy szamanów - psychiatrzy, którzy w większości sami są zdrowo stuknięci.

 • mietekkowalski

  Oceniono 16 razy 10

  Cały ten sznureczek osobowy, który mu to umożliwił powinien teraz stanąć przed rodzicami zabitych dziewczynek i w cztery oczy wyjaśnić dlaczego to jest sprawiedliwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX