Janusz Waluś dalej walczy o powrót do Polski. Jego sytuację może zmienić nowy minister

Janusz Waluś chce wrócić do Polski - opisuje "Rzeczpospolita". Sytuację w sprawie mordercy zmienić może nowy minister sprawiedliwości RPA - poprzedni był przeciwnikiem wydania Walusia.

Janusz Waluś odbywa w RPA karę dożywocia za zamordowanie Chrisa Haniego, lidera partii komunistycznej. Polak, który jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego wyemigrował do RPA, zradykalizował się podczas pobytu w Afryce i za namową Clive'a Derby-Lewisa zastrzelił Haniego. Początkowo Walusia i Derby-Lewisa skazano na karę śmierci, później zmieniono je na dożywocie.

W ciągu ostatnich lat pojawiały się informacje, że Waluś starał bądź stara się o powrót do Polski. Zwłaszcza że w 2016 roku sąd zdecydował o zwolnieniu warunkowym dla mordercy, co oprotestował minister sprawiedliwości RPA Michael Masutha. Batalie trwały do tego roku, ministrowi udawało się utrzymywać Walusia w więzieniu. W maju tego roku doszło jednak do zmiany - nowym ministrem sprawiedliwości został Ronald Lamola.

Waluś wróci do Polski? "Powinno się go odesłać pierwszym samolotem"

Jak opisuje "Rzeczpospolita", to właśnie Lamola może sprawić, że Waluś wróci do Polski. 7 października tego roku odbyła się kolejna rozprawa z udziałem Roelofa du Plessisa, prawnika Walusia, który próbował uchylić decyzję Masuthy ws. odmowy zwolnienia warunkowego.

Michał Zichlarz, autor książki "Zabić Haniego", tłumaczył dziennikowi, że rozmawiał z Walusiem przed październikową rozprawą i ten "był ostrożny, jeśli chodzi o szacowanie swoich szans". Miał za to zaznaczać, że spotkał się z córką Haniego, Lindiwe oraz odbył kursy konieczne do zwolnienia warunkowego.

"Rz" podkreśla, że z więzień wyszła już znaczna część zbrodniarzy z czasów apartheidu w RPA, w tym wspomniany Derby-Lewis. Waluś jednak nadal pozostaje w więzieniu. Zichlarz ocenił, powołując się na doniesienia medialne, że Waluś jest za kratkami przez "nadmierny zabiegi wdowy po Hanim i Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej". - Tak naprawdę powinno się go odesłać pierwszym samolotem do Polski - relacjonował.

Więcej o:
Komentarze (215)
Janusz Waluś chce wrócić do Polski. W RPA zmienił się minister sprawiedliwości
Zaloguj się
 • rybka9915

  Oceniono 90 razy 76

  A po co ten zbrodniarz Polsce? By w pisbolszewicko-pazdzierzanej za "bohatera" robic?
  Niech gnije w pierdlu tam, gdzie dokonal zbrodni.

 • wolak007

  Oceniono 71 razy 61

  Ale jako Polak nie życzę sobie, żeby ten morderca wrócił do Polski! Niech zgnije w więzieniu, w RPA.

 • taroudant

  Oceniono 56 razy 48

  Waluś, jako heroiczny współczesny żołnierz wyklęty powinien wyjść na wolność i dostać medal od Dudy. I oczywiście santo subito.

 • uthark

  Oceniono 48 razy 44

  Skoro ten bandyta popełnil swój bandycki czyn w RPA, to niech go tam utrzymują. W Polsce z bandyty zrobią bohatera.

 • m.godwin

  Oceniono 44 razy 34

  Dawid Szydło, osądzony i skazany w Czarnogórze, zaraz po przekazaniu Polsce w celu odbycia kary, został ułaskawiony przez Dudę. Dobrze, żeby nowy pan minister RPA miał świadomość, co się tutaj w Polsce wyprawia. Wtedy zmieni zdanie.

 • arreis65

  Oceniono 31 razy 29

  ministrem go zrobić w pissoffskim rządzie - ma odpowiednie kwalifikacje - rządzi już kryminalista, sutener, oszust, złodziej, kłamca to i morderca się przyda !!!

 • realistas

  Oceniono 26 razy 26

  Po co nam koszty? Tam zamordował i niech tam siedzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX