Odważne żądania biskupów. Chcą zmian w Kościele i wyświęcania na księży żonatych

W Watykanie zakończył się synod poświęcony Amazonii. Poza wezwaniem do ochrony natury przed dewastacją przez człowieka, biskupi z regionu chcą także zmian w samym Kościele. Wystąpili z wnioskiem o zezwolenie na święcenia kapłańskie dla żonatych mężczyzn oraz rozważenie dopuszczenia kobiet to zostania diakonami.

Papież Franciszek po trzech tygodniach obrad zamknął synod biskupów z państw, na których terytorium znajduje się Amazonia. Spotkanie zwołano w związku z kryzysem środowiska naturalnego, jednak obradowano także o roli i funkcjonowaniu Kościoła. 

Nie obyło się bez kontrowersji. W jego trakcie z kościoła w okolicy Watykanu skradziono drewniane figury, które przywieźli rdzenni mieszkańcy Amazonii. Sprawcy wrzucili je to Tybru. Papież Franciszek przeprosił za to i zapewnił, że m.in. figura nagiej, ciężarnej kobiety nie jest "pogańskim bożkiem", jak zarzucali katoliccy konserwatyści - opisuje "The Guardian". Figury udało się odzyskać i wystawiono je w sali, w której odbyło się zakończenie synodu. 

Biskupi za wyświęcaniem żonatych mężczyzn

Konserwatystów oburzyły nie tylko figury, ale też propozycje zawarte w dokumencie przyjętym przez synod. Biskupi wzywają w nim papieża m.in. do zezwolenia na wyświęcenie na kapłanów żonatych mężczyzn oraz powrót do rozważań o tym, czy zezwolić na wyświęcanie kobiet na diakonki. Ma to być radą na brak duchownych w regionie. Brazylijski biskup Evaristo Pascoal Spengler podkreślał, że kobiety są liderkami 60 proc. społeczności w Amazonii i często służą one np. jako katechetki w miejscach, gdzie księża pojawiają się dwa razy do roku - opisuje vaticannews.va.

Biskupi poruszyli też temat zmian w obrządku tak, by brał on pod uwagę tradycje rdzennej ludności, która jest grupą najbardziej cierpiącą z powodu degradacji środowiska.  

Więcej o:
Komentarze (183)
Watykan. Odważne żądania biskupów. Chcą zmian w Kościele i wyświęcania na księży żonatych
Zaloguj się
 • nalesniku

  Oceniono 43 razy 29

  No ale wśród "duchownych" jest mało żonatych. To prawie sami geje. No i niestety sporo pedofilów.

 • Swat Przemysław

  Oceniono 34 razy 26

  Apropos topienia w Tybrze taka ciekawostka.....
  Istniał kiedyś taki papież w IX w,a zwał się Formozus,ale miał pecha czymś się narazić swemu następcy Stefanowi VI,który już po śmierci owego Formozusa w napadzie furii kazał go wykopać i rozpoczął się jedyny w swym rodzaju proces karny,z historii znany jako jedyny w swoim rodzaju, osobliwy synod trupi.
  Na rozkaz papieża posadzono na tronie trupa Formozusa,a następnie Stefan wykrzykiwał wobec zgromadzenia biskupów oskarżenia,a kat pastwił się nad trupem.
  Koniec końców truchło ciągnięte było ulicami Rzymu,by ostatecznie wylądować właśnie na dnie Tybru.
  Morał jest taki,że mimo fasadowych kosmetycznych zmian piarowych ciepłego i empatycznego zdaje się papieża Franciszka nadal ta hierarchiczna instytucja jest w rzeczywistości taka sama od czasów jej faktycznego założyciela Konstantyna wielkiego cesarza Rzymskiego.
  Zbrodnicza i zakłamana.
  Ktoś myślący nie powinien się na to nabierać.

 • bosman64

  Oceniono 33 razy 23

  Ten numer nie przejdzie. Te stare zboki preferują jędrne dudy wikarych a jak się uda to małoletnich ministrantów. Do nich nie dociera że z trzydziesto letnim Chrystusem żaden Żyd w Jerozolimie by nie rozmawiał gdyby nie miał własnej kobiety. Był by traktowany jak nie normalne dziwadło i stał by się pośmiewiskiem. Celibat ustanowiono ponad tysiąc lat po śmierci Chrystusa. Pierwsi Kapłani którzy wprowadzali wiarę katolicką na ziemiach Polskich przywieźli ze sobą swoje żony , celibat wprowadzono kilkadziesiąt lat później.

 • racionalist

  Oceniono 34 razy 20

  Czyli sypie sie im logistyka, braki chetnych sa coraz wieksze. To nie upadnie w wyniku jakiegos wielkiego przelomu, tylko po prostu umrze smiercia naturalna.

 • frajtak

  Oceniono 21 razy 19

  Zieeeeew... Rojenia z psychiatryka. Kościół katolicki to wygodne apartamenta szatana. Tu się nic nie zmieni... Homofobia, mizoginia, pedofilia to chlebuś powszedni tej instytucji.... Aha.. No i Tatry z pieniędzy..

 • lao.premis

  Oceniono 16 razy 16

  Wreszcie może nadejdzie koniec tej głupoty jaką jest celibat Krk musi iść z duchem czasu. Co prawda uważam każdą religie za źródło raczej złego niż dobrego, ale rozumiem że wielu ludziom jest potrzebna bo daje proste odpowiedzi. Skoro więc musi istnieć, to przynajmniej niech formę ma w miarę ludzką.

 • lao.premis

  Oceniono 18 razy 14

  Jak chłopak, jako jedyny we wsi, nie latał za dziewczynami, to matka stwierdzają że widno powołanie ma i na księdza pójdzie. Dopiero teraz wyszło o co chodzi z tym powołaniem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX