Hiszpania. Ekshumowano gen. Franco. Szczątki przewieźli helikopterem. "Zbezczeszczenie zwłok"

Szczątki generała Francisco Franco zostały przetransportowane za pomocą helikoptera z mauzoleum pod Madrytem do rodzinnej krypty znajdującej się na północ od stolicy. Dyktator spoczął na państwowym cmentarzu Mingorrubio, gdzie pochowana jest jego żona.

Jak podała agencja AP, aby zagwarantować prywatności i zapobiec publikowaniu materiałów wideo w mediach społecznościowych, rząd Hiszpanii zakazał używania kamer i telefonów komórkowych wśród 22 członków rodziny generała Franco, reprezentantów władzy i pracowników mauzoleum, którzy brali udział w ekshumacji.

W obawie przed zamieszkami, rząd zakazał demonstracji na cmentarzu Mingorrubio. Mimo tego około 500 osób z flagami i symbolami z okresu dyktatury zebrało się niedaleko cmentarza i krzyczało "Viva Franco!". Kiedy po szczątki przyleciał helikopter, wykrzykiwali obelgi pod adresem socjalistycznego premiera Pedro Sancheza. Wszystkiemu przyglądała się policja.

Według doniesień AP, Macarena Martínez Bordiu, daleka krewna Franco, powiedziała, że jest "oburzona" tym, co się dzieje i oskarżyła rząd o "zbezczeszczenie zwłok". Natomiast były premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero stwierdził podczas wystąpienia w telewizji, że ta ekshumacja ma "ogromne znaczenie dla demokracji". - Dziś nasza demokracja jest bardziej perfekcyjna - powiedział.

Jak podaje dziennik "El Pais", to ważny moment dla kraju. Nagłówek w czwartkowym wydaniu głosił: "Hiszpania kończy z ostatnim wielkim symbolem dyktatury".

Spór o pochówek gen. Franco

Przeniesienie trumny ze szczątkami Franco to jedna z obietnic socjalistycznego rządu Pedro Sancheza. Były premier jest bardzo krytyczny wobec spuścizny generała. Według niego Dolina Poległych (Valle de los Caidos), gdzie do tej pory spoczywał dyktator, ma być "miejscem upamiętnienia, pamięci i hołdu ofiarom wojny", a obecność jego szczątków jest "obrazą dojrzałej demokracji".

We wrześniu Sąd Najwyższy przyznał rządowi prawo do przeniesienia jego prochów, jednak nie wyraził zgody na pochowanie go w rodzinnej krypcie w madryckiej katedrze Almudena. Rodzina kilkakrotnie próbowała odwołać się od tego postanowienia. Krytycy decyzji dotyczącej ekshumacji uważają, że jest ona częścią kampanii wyborczej rządzących.

Więcej o:
Komentarze (113)
Hiszpania. Ekshumowano gen. Franco. Szczątki przewieźli helikopterem. "Zbezczeszczenie zwłok"
Zaloguj się
 • wanderer1911

  Oceniono 32 razy 26

  nie ma co życiorysów porównywać ale LK też kiedyś wyprowadzimy na cmentarz rodzinny, kwestia czasu

 • cozano

  Oceniono 24 razy 16

  Można od biedy powiedzieć, że w czasie wojny domowej w Hiszpani każda ze stron była odpowiedzialna za jej okrucieństwa, choć też nie można zapominać że to Franco tą wojnę zaczął. Natomiast bezdyskusyjny jest terror Franco po zakończeniu tej wojny, gdzie w wyniku egzekucji, tortur, zamykania w więzieniach zginęło około 200 tysięcy ludzi. Nie dla wszystkich Hiszpanów ten dyktator jest bohaterem.

 • kuba161048

  Oceniono 13 razy 13

  Czas na tego z Wawelu , taczki już gotowe.

 • zakrzyczny

  Oceniono 13 razy 9

  Czy oficjalna delegacja łaskawie panujących już spakowała się do wyjazdu na powtórny pochówek?!

 • Swat Przemysław

  Oceniono 16 razy 8

  Tyle złego zrobił w Hiszpanii ten dyktator i zbrodniarz,że nikt poza nie zbyt licznymi skrajnymi oszołomami widocznymi na zdjęciach przytoczonych do tegoż artykułu,nie protestował przeciwko tej decyzji rządu.
  Nikt poza oczywiście tamtejszym klerem rzymskim,którego Franco był dobrodziejem.
  Do tej pory w Hiszpanii żyje jeszcze wiele ofiar tego reżimu.
  Co i rusz tam ujawnianie są tam skandale związane z współpracą tamtejszego kościoła z frankistowską dyktaturą,które wywołuje oburzenie wszystkich Hiszpanów.
  Dlatego jest to oczekiwane przez nie tylko zwolenników rządzących obecnie.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 7 razy 7

  Kiedy porządki na Wawelu? Bo taki Piłsudski też na Wawel jest za wąski. I nie tylko on z resztą.

 • m.godwin

  Oceniono 7 razy 7

  Zapamiętajmy i weźmy przykład kiedy przyjdzie czas.

 • system-09

  Oceniono 17 razy 7

  Kleszy dyktator. Gdyby dożył czasów JP II to też by pewnie miał zdjęcie z Karolem w serdecznym uścisku. Jak na razie to jedyna dobra rzecz, którą zrobił ich lewicowy rząd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX