Wielka Brytania. Zidentyfikowano narodowość 39 ofiar znalezionych w ciężarówce

Wczoraj w hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii ujawniono 39 ciał ukrytych w ciężarówce. Według informacji mediów ofiarami są obywatele Chin.

Jak podaje BBC 39 martwych osób znalezionych w przyczepie chłodniczej ciężarówki w Essex to obywatele Chin. Służby nadal przesłuchują 25-letniego Mo Robinsona, który był kierowcą pojazdu oraz jest podejrzany o morderstwo. W związku z tą sprawą policja przeszukała dwa mieszkania w Irlandii Północnej oraz pracuje nad identyfikacją "zorganizowanych grup przestępczych, które mogły odegrać pewną rolę w tej sprawie".

Wielka Brytania: 39 ofiar znalezionych w ciężarówce w Essex to obywatele Chin

Według dotychczasowych ustaleń policji, prom z ciężarówką na pokładzie przybił do angielskiego portu Purfleet w południowo-wschodniej Anglii w środę 23 października około 30 minut po północy. Prom płynął z Zeebrugge w Belgii. Po godzinie pierwszej w nocy ciężarówka opuściła Purfleet. Pół godziny później pojazd dotarł do parku przemysłowego Waterglade Industrial Estate, gdzie pracownicy dokonali odkrycia zwłok. Po przyjeździe policji ustalono, że wśród ofiar znajduje się 38 osób dorosłych oraz jeden nastolatek.

Władze Bułgarii potwierdziły, że ciężarówka miała numery rejestracyjne tego kraju. Pojazd zarejestrowano w czerwcu 2017 roku, jednak po dwóch dniach ciężarówka opuściła terytorium kraju i do tego czasu nie przekraczała bułgarskiej granicy. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych podał, że pojazd został zarejestrowany pod nazwą firmy należącej do obywatela Irlandii. 

Nielegalne wjazdy na teren Zjednoczonego Królestwa

Liczba migrantów, którzy umierają podczas przerzutu do innego kraju, jest od 2014 roku rejestrowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Według śledztwa BBC News od kwietnia 2016 roku aresztowano 27 860 osób, które organizowały nielegalne wjazdy na teren Zjednoczonego Królestwa. Liczba osób nielegalnie przebywających w Wielkiej Brytanii szacowana jest na 300 tysięcy do 900 tysięcy osób. National Crime Agency zwraca uwagę, że po podpisaniu umowy o kontrolach imigracyjnych na trasach przy kanale La Manche pomiędzy Wielką Brytania, Francją i Belgią, przemytnicy korzystają z mniej uczęszczanych portów w Purfleet, Hull czy Tilbury. Wśród najbardziej tragicznych przykładów śmierci migrantów, którzy umierają w tranzycie wymienia się przypadek z 2000 i 2015 roku. W 2000 roku w ciężarówce w Dover znaleziono 58 chińskich migrantów. W 2015 roku z kolei w opuszczonej na  austriackiej autostradzie odkryto ciężarówkę ze zwłokami 71 osób.

Więcej o:
Komentarze (134)
Wielka Brytania. Zidentyfikowano narodowość 39 ofiar znalezionych w ciężarówce
Zaloguj się
 • 1p.3.15

  Oceniono 24 razy 20

  Co za brednie. Gdyby kierowca świadomie przemycał chińskich imigrantów nie włączałby chłodni i nie jechałby na miejsce jakie miał wskazane w liście przewozowym. Kierowca (jak wynika z artykułu) miał kontakt z ciężarówką prze 30 min. Z innych źródeł wiadomo, że to sam kierowca zawiadomił policję i pogotowie po odkryciu zwłok.
  A kiedy nielegalni imigranci dostają się do samolotów i w nich zamarzają (np w lukach na koła) to kogo powinni aresztować - pilotów, samolot?

 • juliuszzz

  Oceniono 27 razy 19

  Masakra... Co za paskudna śmierć... Pokój ich duszy. A ludzie, którzy zajmują się tym procederem to bestie. Jak można traktować człowieka jak mięso, które "niechcący się popsuło"... :(

 • cerebral.palsy

  Oceniono 21 razy 17

  W Chinach nadal obowiązuje system HUOKU. Nie pozwala on ludziom z biednych rejonów na przeprowadzkę do bogatych miast. Oto fragmenty z Wikipedii:
  Hukou (hùkǒu: 户口) lub H...i (hùjí: 戶籍) – restrykcyjny system zameldowania wprowadzony w latach 50. XX wieku w Chinach kontynentalnych i na Tajwanie. Odnosi się do zezwoleń na pobyt stały opierających się na prawnie wymaganej rejestracji gospodarstwa domowego.

  Od lat 80. około 200 milionów Chińczyków żyje poza oficjalnym miejscem zameldowania. W miastach cierpią z powodu o wiele niższego dostępu do edukacji i usług rządowych. Pod pewnymi względami ich status społeczny i ekonomiczny jest podobny do statusu nielegalnych imigrantów. Miliony rolników, którzy opuścili swe ziemie, utknęło na marginesie miejskiego społeczeństwa. Oskarża się ich tam o bycie przyczyną rosnącej przestępczości i bezrobocia. Pod presją mieszkańców miast (posiadających miejski hukou), ich władze wprowadzają dyskryminujące prawa.

 • sztucznypolak

  Oceniono 23 razy 15

  Ogladalem kiedys reportarz o emigrantach z Afganistanu. Opowiadano im, ze w Paryzu helikoptery rozpylaja perfumy.
  I oni w to wierzyli.

 • siwywaldi

  Oceniono 26 razy 10

  Czyli można powiedzieć, że siedem mórz przepłynęli, ale przy brzegu ósmego utonęli...
  Szkoda ludzi, bo dziś w Chinach, już NIKT za miskę ryżu nie pracuje. [*]

 • dar61

  Oceniono 11 razy 5

  Wszyscyśmy w Europie - prócz Basków i Lapończyków - imigranci.
  Choć Chińczyk, ale szkoda człowieka...
  (') <'> {'}

  ****
  J-23 „NPK” znów swoje nadaje:
  '...Jak podaje BBC 39 martwych osób znalezionych [...] to obywatele Chin...'
  Piękny okaz anglicyzmu po tłumaczu-automacie.
  >>> ...Jak podaje BBC, [PRZECINEK] 39 CIAŁ/ZWŁOK znalezionych...

  '...Robinsona, który był kierowcą pojazdu oraz jest podejrzany...' [BRAK DOKOŃCZENIA ZDANIA WTRĄCONEGO]
  >>> ...pojazdu, [PRZECINEK] oraz...

  '...Według dotychczasowych ustaleń policji, prom...' [WEDŁUGOZA, faza PRZECINKOZY]
  >>> ...policji prom... [BEZ PRZECINKA]

  '... migrantów, którzy umierają w tranzycie wymienia się...' [BRAK DOKOŃCZENIA ZDANIA WTRĄCONEGO]
  >>> ...w tranzycie, [PRZECINEK] wymienia...

 • psi_zgryz

  Oceniono 14 razy 4

  "W 2015 roku z kolei w opuszczonej na austriackiej autostradzie odkryto ciężarówkę ze zwłokami 71 osób." Kto to pisze?

 • haerfog

  Oceniono 3 razy 3

  "Wśród najbardziej tragicznych przykładów śmierci migrantów, którzy umierają w tranzycie wymienia się przypadek z 2000 i 2015 roku"
  - jeden przypadek w dwóch latach? i ta "śmierć migrantów, którzy umierają" -coś kiepski ten wasz automat do tłumaczenia, może go naoliwić albo nakarmić czym?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX