Premier Bułgarii: Ciężarówki, w której znaleziono 39 ciał, od 2017 roku nie było w naszym kraju

Premier Bułgarii Bojko Borysow zdementował informację, jakoby przebywająca w Anglii ciężarówka, w której znaleziono 39 ciał, przyjechała z Bułgarii. - Miała bułgarskie tablice rejestracyjne, ale od dwóch lat nie było jej w kraju - przekazał polityk.

Po odnalezieniu ciężarówki, w której znajdowało się 39 ciał, w tym jedno należące do nastoletniej osoby, na podstawie tablic rejestracyjnych wysnuto wniosek, że miała ona przyjechać z Bułgarii. Zaprzeczył temu w rozmowie z prywatną bułgarską telewizją bTV premier Bułgarii Bojko Borysow - informuje Reuters.

- Ciężarówka była zarejestrowana w Bułgarii w 2017 roku przez kobietę z irlandzkim obywatelstwem. Wtedy też samochód wyjechał z kraju i nigdy do niego nie powrócił. Nie ma więc możliwości, aby Bułgaria była połączona ze śmiercią 39 osób, pomijając fakt, że ciężarówka miała bułgarskie tablice rejestracyjne - powiedział polityk.

Anglia. W ciężarówce znaleziono ciała 39 osób

W środę około 1:40 czasu lokalnego policja otrzymała zgłoszenie od służb medycznych, że w naczepie ciężarówki w parku przemysłowym Waterglade w Grays w hrabstwie Essex (południowo-wschodnia Anglia) odnaleziono ciała 39 osób - wynika z komunikatu policji w Essex. Ich tożsamość i pochodzenie są na razie nieznane. Wiadomo jedynie, że wśród ofiar jest jedna osoba nastoletnia. 

Z początkowych ustaleń policji wynikało, że ciężarówka przekroczyła granice Wielkiej Brytanii 19 października. Podejrzewano, że przyjechała z Bułgarii. Aktualna wersja policji zakłada, że samochód przypłynął promem w nocy z wtorku na środę około 00:30 z portu Zeebrugge w Belgii do miejscowości Purfleet, w pobliży Grays. Uważa się, że port opuścił krótko po godz. 1:05.

W sprawie aresztowano 25-letniego kierowcę ciężarówki z Irlandii Północnej. Jest on podejrzany o morderstwo. 

Naczepa ciężarówki to mogła być chłodnia

Portal itv.com dotarł do nagrań z monitoringu, na których widać przejeżdżającą ciężarówkę, w której niedługo później odkryto ciała 39 osób.

Według Richarda Burnetta, dyrektora brytyjskiego stowarzyszenia transportu drogowego Road Haulage Association, cytowanego przez dziennik "Daily Mirror", naczepa ciężarówki wygląda na chłodnię, a warunki w niej panujące musiały być "absolutnie straszne".

- Temperatury w takich miejscach mogą spadać nawet do -25 stopni, jeśli przewozi się zamrożone produkty. W takich warunkach człowiek nie przetrwałby długo - stwierdził ekspert.

Belgijska prokuratura wszczyna śledztwo

Jak przekazał Eric Van Duyse, belgijska prokuratura wszczęła śledztwo, które ma potwierdzić, czy ciężarówka, w której znaleziono 39 ciał, jechała przez Belgię. - Wszystko wskazuje na to, że na pokład wjechała w porcie w Zeebrugge - cytuje rzecznika prasowego belgijskiej prokuratury federalnej BBC.

- W tym momencie nie wiemy, ile czasu ciężarówka spędziła w Belgii. To mogły być godziny lub dni - podkreślił Eric Van Duyse.

Więcej o:
Komentarze (99)
Premier Bułgarii: Ciężarówki, w której znaleziono 39 ciał, od 2017 roku nie było w Bułgarii
Zaloguj się
 • tygrysio_misio

  Oceniono 39 razy 35

  OJP. To, że coś jest lodówką nie znaczy, że musi tam być zimno. Ci ludzie byli przewożeni mrożoni?

  Z faktu bycia chłodnią wynika szczelność i możliwość łatwiejszego uduszenia, a nie zimno.

 • poppers68

  Oceniono 21 razy 19

  " ....to mogła być chłodnia - powiedział ekspert"...... Matko, co za ekspert!!!!!
  OCZYWIŚCIE - GDY NACZEPA MA AGREGAT ZAMONTOWANY NA SWOJEJ PRZEDNIEJ CZĘŚCI TO JEST TO NACZEPA - CHŁODNIA.
  Myślę, że chłopak ( kierowca ) miał po prostu odebrać cały zestaw na kontynencie i przejechać na wyspy - tak się zaciera ślady. Chłopak mógł kompletnie nie mieć wiedzy co wiezie, w papierach przewozowych mieć wpis o półtuszach wieprzowych, zorientować się, że temperatura mroźni jest zbyt niska, ustawić szybkie mrożenie do -25 stopni i załatwić całą grupę na amen bez grama wiedzy, że odsyła ludzi do Allaha błyskawicznie.
  Zauważył otwarte wywietrzniki ( coś takie tego typu naczepy mają), pozamykał je, imigranci siedzili cicho, wsiadł do kabiny, ustawił wspomniane -25 stopni i wyruszył w np. 9 godzinną ( bo tyle może bez przerwy) podróż. To wystarczyło.
  To wszystko.

 • supermarjan

  Oceniono 26 razy 18

  zapewne kasa za przemyt. byc moze sie udawalo dotychczas, az tu nagle przyczepa sie zepsula, lub byla potrzebna gdzie indziej i szofer dostal chlodnie.
  tytan intelektu nie pomyslal ze choc nie chlodzi to jest szczelna a >40 amatorow tlenu zapewne szybko go wyczerpie.... nawet w takiej kubaturze....
  religia w szkole zamiast fizy? to w pl sie uczył?

 • dziadwawelski

  Oceniono 47 razy 15

  Kogo obchodzi czyja i skąd była ciężarówka ??? Niech ktoś napiszę kim i skąd wzięły się ofiary ??? To "Bułgarzy" czy Irlandczycy znajdowali się w naczepie ??? Przypominam, że w pewnym mieście u frau Merkel "polska ciężarówka" rozjechała gości świątecznego jarmarku !!! Ci którzy szmuglują ludzi ( czyli przemytnicy z Afryki, Erdogan, mafie bałkańskie, włoskie oraz komuniści niemieccy pływający po Morzu Śródziemnym ) powinni być już dawno namierzeni ale nie wszyscy są zainteresowani zastopowaniem tego biznesu......

 • tuathla

  Oceniono 24 razy 14

  tak tak, kazdy kto mieszkal troche w Sofii (rok w moim przypadku) doskonale wie kto tym krajem rzadzi. Mafie wyczuwa sie w powietrzu, Sycylia czy Neapol przy Sofii tym to pikus.

 • jesiotr99

  Oceniono 14 razy 12

  przecież wystarczy sprawdzić logowania transpondera ciężarówki do systemu opłat drogowych i wszystko będzie wiadomo

 • 111slavo

  Oceniono 32 razy 12

  Co trza miec w pustym łbie by śmiać sie ze smierci 39 osob? Czy te rzace polaczki zapomnialy jak wygladala komuna? Nie ogladali 300 mil do nieba? Nie wiedza, ze 10 mln polakow dyma po calym Swiecie na zmywakach i w burdelach jak te "araby"? Nie wiemy jeszcze jakiej narodowosci byly ofiary, moze to dumni glosujacy na pis polacy pracujacy po dzis dzien na farmach w Holandii czy GB za 2 euro dziennie...

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 14 razy 8

  Zdawkowe te informacje. Czytelnicy są ciekawi jaka była przyczyna śmierci niedoszłych imigrantów, uduszenie czy zamrożenie oraz czy kierowca był świadomy, że wiezie ludzi. Może włamali się do naczepy.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 7

  przyjechała z Bułgarii. I przejechała całą Europę? Przejechała przez Węgry i wjechała do Austrii gdzie granice ponownie strzegą. Korki na autostradzie do Niemiec sięgają 10 km. No i nie wspomnimy o kontrolach we Francji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX