Erdogan i Putin zawarli porozumienie ws. Kurdów w Syrii. "Utworzymy strefę buforową"

Rosja i Turcja wspólnie stworzą w północnej Syrii strefę buforową. Poinformowali o tym po rozmowach w Soczi prezydenci obu krajów Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan. Od północy czasu miejscowego rosyjscy i tureccy żołnierze mają rozpocząć wspólne patrole na tym terenie i w konsekwencji usunąć pozostałych tam jeszcze kurdyjskich bojowników.

Rozmowy prezydentów Rosji i Turcji w Soczi przedłużyły się do sześciu godzin i zakończyły się podpisaniem porozumienia. Jak poinformował Recep Tayyip Erdogan, politycy uzgodnili, że armie obu krajów o północy rozpoczną wspólną operację w północnej Syrii. - Nasze porozumienie będzie działać od jutra. Utworzymy w Syrii strefę buforową o szerokości 32 kilometrów. Rozpoczniemy wspólne patrole tureckich i rosyjskich żołnierzy na obszarze 10 kilometrów. Przez następne 150 godzin nasi żołnierze będą usuwać stamtąd terrorystów z YPG - powiedział Recep Tayyip Erdogan.

Porozumienie Putina i Erdogana ws. Syrii. Powstanie strefa buforowa

Tym samym, kontrolowana dotychczas przez Kurdów północna część Syrii przejdzie we władanie Turków, Rosjan i syryjskiej rządowej armii. Kurdyjscy bojownicy mają znaleźć się poza tym terenem najpóźniej za tydzień, choć przedstawiciele Syryjskich Sił Demokratycznych kilka godzin wcześniej informowali, że bojownicy już wycofali się ze strefy. Turcja ma w miejsce Kurdów przesiedlić ponad 3,5 miliona syryjskich uchodźców, których dotąd gościła u siebie. Rosyjski prezydent Władimir Putin zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc w tej operacji. - Wzywamy międzynarodowe organizacje, w szczególności ONZ, by pomogły wszystkim Syryjczykom w powrocie do domów, bez dyskryminacji i robienia z tego polityki - powiedział w Soczi Władimir Putin.

Turecka ofensywa. Setki zabitych

Północna część Syrii była dotąd zdominowana przez Kurdów, których Turcja uważa za terrorystów. Po wycofaniu się stamtąd amerykańskich żołnierzy Turcja rozpoczęła ofensywę lądową, wymierzoną w Kurdów. Ocenia się, że zginęło w niej prawie 600 osób, z czego jedna czwarta to cywile. Niemal 200 tysięcy osób musiało uciekać z domów.

Dzisiejsza umowa przypieczętowuje dotychczasowe wpływy Rosji i Turcji w Syrii i de facto poszerza kontrolę obu krajów. Moskwa i Ankara od miesięcy prowadzą też negocjacje pokojowe, które mają zakończyć syryjską wojnę domową. Trwa ona od ponad ośmiu lat i kosztowała życie co najmniej pół miliona osób.

Więcej o:
Komentarze (210)
Erdogan i Putin zawarli porozumienie ws. Kurdów w Syrii. "Utworzymy strefę buforową"
Zaloguj się
 • el.pistolero

  Oceniono 14 razy 10

  Amerykański Dyzma udający prezydenta, podał Rosji na na tacy sojusznika dysponującego przepotężną armią. Po prostu "miszcz" dyplomacji i politycznej strategii.

 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 10

  Przykro mi, ale to EU przyczyniła się do ‘stworzenia’ Erdogana tym, kim jest dzisiaj. Tym, który już oficjalnie straszy Unię nową falą migrantów. Unię, która władowała w niego miliardy, na jego rozgrywki z Kurdami. I lada moment na zakup broni atomowej.

 • paseo

  Oceniono 7 razy 7

  i czyz Trump nie jest kretynem ???Zabronil sprzedawac Turcji Patrioty,wiec kupila od Rosjan S400.Nie chcial sprzedac F35,wiec kupuje mysliwce od Rosjan.Zdradzil Kurdow i wycofal wojska,wiec Turcja zawarla przymierze z Rosja.Jak dlugo jeszcze i jakie jeszcze idiotyzmy wymysli Trump??

 • agnrodis

  Oceniono 19 razy 7

  Trump jest tylko chorym psychicznie dupkiem, wykorzystywanym w bezwzgledny sposob przez Putina!!!!!!!!!!!!!

 • swietyszczur

  Oceniono 8 razy 6

  Kretyna Trumpa powaznie traktuje tylko prezydent Bolandy niejaki Endriu Du..pa .

 • agnrodis

  Oceniono 20 razy 6

  Niech teraz ktos sprobuje mi powiedziec, ze Trump nie jest agentem Kremla!!!! USA na jego rozkaz wycofaly swoje wojska dajac miejsce Rosji i Turcji.

 • wo151

  Oceniono 7 razy 5

  Na 149 komentarzy 36 mazzini890g. Gdzie tu sens, gdzie logika? Skoro tyle miejsca mu dajecie, zatrudnijcie go na etat! A może on już ma?

 • niko8472

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe jakiej dźwigni Putin użył... zamrożenia kont rodzinki Erdogana handlującej ropą z IS(IL)?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX