"NYT": prezydent Turcji Recep Erdogan chce uzyskać dostęp do broni atomowej

Prezydent Turcji Recep Erdogan podczas spotkania członków swojej partii przyznał, że chce uzyskać broń atomową, choć spodziewa się, że będzie to skutkować "ogromnymi kosztami ekonomicznymi i dyplomatycznymi dla Turcji". Według niego "każdy rozwinięty kraj posiada broń nuklearną" i nie widzi powodu, dla którego międzynarodowe traktaty miałyby utrudniać działanie w tym zakresie.

W ostatnich wypowiedziach prezydent Turcji po raz kolejny sugeruje chęć wyłamania się z postanowień układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Tym samym dołączyłby do państw, które nie podpisały lub wycofały się z układu: są nimi Izrael, Indie, Pakistan oraz Sudan Południowy. W 2003 roku z układu wycofała się także Korea Północna.  

Prezydent Turcji Recep Erdogan coraz częściej mówi o dostępie do broni jądrowej

Raport "The New York Times" wskazuje na ambicje Recepa Erdogana, który podczas wrześniowego spotkania Partii Sprawiedliwości i Rozwoju podkreślał brak akceptacji tego, że Turcja nie może mieć dostępu do broni atomowej. Wynika to z podpisanych przez Turcję międzynarodowych traktatów dotyczących zakazu produkowania broni jądrowej i przeprowadzania jej testów.

Podczas wrześniowego wystąpienia polityk powiedział, że każdy rozwinięty kraj na świecie jest w posiadaniu głowic nuklearnych. Według doniesień amerykańskiego dziennika Turcja chce, tak jak Iran, rozwijać swoją własną technologię, która przyczyni się w przyszłości do stworzenia broni jądrowej. - Możliwe, że tak jak Iran, Turcja będzie chciała pokazać Stanom Zjednoczonym, że może stworzyć broń atomową. Erdogan często mówi o broni nuklearnej, ale szanse na to, że stworzą technologię do jej produkcji są mało prawdopodobne. Takie działanie przyniosłoby ogromne starty ekonomiczne dla tego kraju, a to bezpośrednio uderza w wyborców Erdogana - powiedziała Jessica C. Vernum z Middlebury Institute w rozmowie z "NYT".

Wyłamanie się z traktatów będzie dla Turcji ryzykowne 

Z drugiej strony rozpoczęcie ofensywy wojskowej w Syrii pokazuje, że prezydent Turcji jest zdolny do ataku, który na dodatek "uchodzi mu na sucho". Autorzy raportu "NYT" wskazują, że brak reakcji Stanów Zjednoczonych w sprawie swoich kurdyjskich sojuszników może być znakiem dla Erdogana, że podjęcie kolejnych kroków (np. gromadzenie technologii potrzebnej do budowy atomowej) nie spotka się z żadnymi konsekwencjami. Zdaniem ekspertów Turcja potrzebowałaby kilku lat, by samodzielnie skonstruować broń jądrową - chyba, że znajdzie sojusznika.

Tym partnerem dla Turcji może być Rosja. W 2018 roku Władimir Putin odwiedził Turcję, by oficjalnie rozpocząć budowę elektrowni jądrowej, która jest dotychczas jedyną technologią związaną z energią jądrową, która zlokalizowana jest na terenie tego kraju. Jak podaje ahvalnews.com mało prawdopodobne jest jednak, by Moskwa zdecydowała się wspierać Turcję w rozwoju broni nuklearnej. Świadczyć może o tym także to, że Rosja nie wypowiada się w sprawie tureckiej operacji wojskowej w Syrii. Ten temat ma być jednym z głównych punktów rozmowy Recepa Erdogana i Władimira Putina podczas wtorkowego spotkania w Soczi. Jest to już ósme w tym roku spotkanie prezydentów Turcji i Rosji.

Więcej o:
Komentarze (91)
"NYT": prezydent Turcji Recep Erdogan chce uzyskać dostęp do broni atomowej
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 25 razy 21

  widzę ze jak jakiś polityk zaczyna "wstawać z kolan" to mu rozum odbiera kompletnie (vide. nasi stawiacze z kolan i ich niezgoda na wynik wyborczy) kraj który ma PKB na mieszkańca na poziomie Kazachstanu czy Rumunii, powinien się raczej zając tym żeby wszyscy mieszkańcy mieli dostęp do kanalizacji, edukacji czy opieki zdrowotnej zanim się zacznie zgrywać mocarstwo i budować własną bron nuklearna

 • stefaniszyn

  Oceniono 16 razy 14

  "Każdy rozwinięty kraj"? Widocznie Japonia, Niemcy i in. nie są rozwinięte.

 • zueoko

  Oceniono 13 razy 11

  Takie są skutki ustępstw niezrównoważonego władcy wielkiego, malejącego mocarstwa wobec okrutnego, i cynicznego wodza niebezpiecznego państwa. Turecki przywódca i jego klika sondują właśnie na ile mogą sobie pozwolić. Na razie na wiele.

 • oloros11

  Oceniono 7 razy 7

  dac malpie brzytwę

 • szela81

  Oceniono 9 razy 5

  Wstali z kolan...

 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 7 razy 5

  Nie wiem czy Rosja chce wspierać Turcję w posiadaniu broni atomowej. To jest jednak kraj NATO a sama znalazłaby się w zasięgu tych rakiet. Nawet jeśli dziś Erdogan jest w konflikcie z zachodem to łatwo wyobrazić sobie, że kiedyś straci władze i na jego miejsce wróci ktoś bardziej pro zachodni.

 • polakadam

  Oceniono 19 razy 5

  Tylko patrzeć jak nasz naczelnik zechce mieć broń atomową.
  Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo - powiedział Kaczyński w 2014 roku. Według prezesa "ten rodzaj wielkości jest do zdobycia", ale wymaga to "najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX