Ocean Spokojny. Znaleziono wraki dwóch japońskich lotniskowców zatopionych w bitwie o Midway

Na dnie Pacyfiku odnaleziono wraki dwóch japońskich lotniskowców. Obie maszyny zatonęły w 1942 roku, podczas bitwy o Midway toczonej w czasie II wojny światowej.

Oba japońskie lotniskowce odnaleziono w ramach programu "Midway Project", prowadzonego przez firmę Vulcan Inc., stworzoną przez zmarłego współzałożyciela Microsoftu, Paula Allena. Przedsiębiorstwo to zbadało dno Oceanu Spokojnego, używając w tym celu statku badawczego Petrel oraz autonomicznego pojazdu podwodnego wyposażonego w sonar. W akcji brała udział także amerykańska marynarka wojenna. 

Ocean Spokojny: Naukowcy zidentyfikowali dwa japońskie lotniskowce - "Kaga" oraz "Akagi"

Historycy biorący udział w projekcie ogłosili, że odkryli szczątki dwóch z czterech japońskich lotniskowców zatopionych podczas bitwy o Midway. W środę 16 października odnaleziony został lotniskowiec "Kaga", a w niedzielę 20 października - lotniskowiec "Akagi" - relacjonuje "The Guardian". Oba wraki znaleziono na głębokości około 5500 metrów. Znajdują się one na terenie Papahanaumokuakea Marine National Monument - olbrzymiego pomnika narodowego USA, który obejmuje Północno-Zachodnie Wyspy Hawajskie. Obszar tego pomnika jest pięciokrotnie większy niż Polska. W 2010 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bitwa o Midway

Bitwa o Midway to bitwa lotniczo-morska, którą stoczono w dniach 4-7 czerwca 1942, w czasie II wojny światowej. Odbyła się ona w pobliżu atolu Midway na Oceanie Spokojnym. W bitwie o Midway brały udział siły amerykańskie i japońskie. Zakończyła się ona zwycięstwem Stanów Zjednoczonych. Bitwa o Midway uznawana jest za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku, ponieważ w jej wyniku inicjatywa działań militarnych na Oceanie Spokojnym przeszła na stronę amerykańską. W jej trakcie zginęło ok. 2000 Japończyków i 300 Amerykanów. 

Więcej o:
Komentarze (45)
Ocean Spokojny: Znaleziono wraki dwóch japońskich lotniskowców zatopionych w bitwie o Midway
Zaloguj się
 • jacekplacek59

  Oceniono 16 razy 12

  "okręty" nie "maszyny"...

 • silds

  Oceniono 13 razy 9

  Gdyby nie amerykański deszyfraż korespondencji między jednostkami japońskimi oraz sporo szczęścia, bitwa i cała wojna na Pacyfiku mogłaby potoczyć się inaczej.

 • the-only.charybdis

  Oceniono 6 razy 6

  Wraki 2 lotniskowców (japońskich) odnaleźli, pozostały jeszcze 3 - dwa japońskie ("Hiryu" i "Soryu") oraz amerykański ("Yorktown"). Wszystkie zostały zatopione w bitwie o Midway.

 • lechu_55

  Oceniono 18 razy 6

  odmalować i już mamy za grosze w naszej Marynarce Wojennej....

 • pollion1

  Oceniono 10 razy 6

  maszyny rolnicze ?Obie maszyny zatonęły w 1942 roku....Okręt wszedł do służby w 1928 roku, miał trzy pokłady lotnicze, wyporność 29 660 ton, osiągał prędkość 27 węzłów i mógł zabrać 60 samolotów.pokład lotniczy:

  długość: 248,58 m
  szerokość: 30,5 m

  zapas paliwa: 5 300 ton mazut

 • pedro.666

  Oceniono 10 razy 4

  Grunt, że nie są z plastiku. Odetchnąłem

 • niktalboktos

  Oceniono 2 razy 2

  Nie rozumiem dlaczego nie wpisano dotąd całej naszej planety zwanej Ziemią na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Może wówczas ludzie zaczęli by o nią lepiej dbać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX