W Irlandii Północnej liberalizują przepisy aborcyjne. Zalegalizują małżeństwa jednopłciowe

W nocy z 21 na 22 października weszła w życie przegłosowana przez brytyjską Izbę Gmin ustawa o rządzie północnoirlandzkim. Zakładała ona, że jeśli do 21 października Irlandczykom nie uda się powołać rządu koalicyjnego, na terenie prowincji zaczną obowiązywać te same przepisy aborcyjne, które działają w całej reszcie Zjednoczonego Królestwa. Do tej pory Irlandia Płn. miała w tym zakresie własne, bardzo restrykcyjne prawo.

Od stycznia 2017 Irlandia Północna nie ma własnych autonomicznych władz. Nie udało się powołać rządu według obowiązujących na terenie prowincji zasad (rząd maja wspólnie tworzyć dwie największe partie: unionistyczna i republikańska). W związku z tym od wtorku w Irlandii Północnej zaczyna obowiązywać brytyjskie prawo w kwestii dostępu do aborcji oraz zawierania małżeństw jednopłciowych. Dla Irlandczyków oznacza to odwilż obyczajową. 

Aborcja dostępna pod pewnymi warunkami, małżeństwa jednopłciowe od lutego

W Anglii, Szkocji i Walii obowiązuje ustawa aborcyjna z 1967 r. Kobieta może przerwać ciążę do 24. tygodnia, a także w przypadkach, jeśli zagrożone jest jej życie i zdrowie, płód jest chory bądź zdeformowany, ciąża pochodzi z gwałtu lub kazirodztwa. W ustawie jest też zapis o tym, że ciąża może zostać przerwana, jeśli urodzenie dziecka spowoduje uszczerbek na zdrowiu psychicznym kobiety.

Takie przepisy od wtorku zostały rozciągnięte na Irlandię Północną, która do tej pory zezwalała na dokonanie aborcji jedynie w przypadku, gdy wykazano poważne bądź długotrwałe zagrożenie zdrowia lub życia kobiety.

Przepisy, które weszły w życie, wkrótce umożliwią zawieranie małżeństw jednopłciowych. Brytyjski rząd zobowiązał się do przygotowania odpowiednich regulacji do 13 stycznia przyszłego roku. Realnym terminem, kiedy będzie można zawierać małżeństwa jednopłciowe jest więc luty 2020 r.

Obyczajowa odwilż wśród Irlandczyków

Do niedawna większość społeczeństwa Irlandii Północnej - zarówno katolicy jak i protestanci - broniła się przed liberalizacja prawa. Zmienił to kryzys kościoła katolickiego, odczuwalny za południową granicą, w Dublinie.

Więcej o:
Komentarze (92)
Irlandia Północna liberalizuje przepisy aborcyjne i legalizuje małżeństwa jednopłciowe
Zaloguj się
 • Sie Masz

  Oceniono 15 razy 15

  W Ulsterze znane jest powiedzonko-co oznacza slowo PRIEST?Paedophile Ring In Every Small Town.Cheers

 • tksiazek

  Oceniono 15 razy 13

  Nie wiem kto pisał ten artykuł ale wykazał się potężna ignorancja. Aborcja w Wielkiej Brytanii jest dostępna szeroko i na prośbę kobiety. W Polsce jest zakazana poza rzadkimi przypadkami. Być może zresztą to nie brak wiedzy ale chęć przypodobania się tak lubianej tu PO, która ten aborcyjny skandal chce kontynuować i nazywa "kompromisem". To właśnie poprzednio prawo w Irlandii Północnej było podobne do polskiego nawet nieco bardziej liberalne zezwalajac na aborcję w przypadku problemów psychicznych czego polskie nie przewiduje. Bardzo proszę o poprawienie tego akapitu i nie wprowadzanie w błąd czytelników.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 24 razy 10

  Brawo dla Irlandii Północnej! W polskim średniowiecznym zaścianku jeszcze poczekamy, ale na szczęście fala młodych jest nie do zatrzymania. Gdy dzisiejsi licealiści będą w parlamencie i rządzie Polska stanie się zupełnie innym krajem. Na razie musimy czekać, aż kostucha wreszcie zabierze wszystkich PiSowskich katolickich terrorystów obecnie u władzy. Niedawny pogrzeb szyszki napawa optymizmem.

 • antypisiormax

  Oceniono 13 razy 9

  A ten diabelski wysłannik w krakowie, chce jeszcze jeden kościół budować za moje , k.....wa pieniadze a ja jestem przeciw a kościołów tam pełno i niedługo bedą już puste , i dla takiej jak ich wiary to dobrze.
  Nawet się odszczepieńbcy Franciszka nie słuchają a to już schizma i piekło.
  Dość

 • runfree

  Oceniono 9 razy 9

  "W Anglii, Szkocji i Walii obowiązuje ustawa aborcyjna z 1967 r. Jest podobna do polskiej: kobieta może przerwać ciążę, jeśli zagrożone jest jej życie i zdrowie, płód jest chory bądź zdeformowany, ciąża pochodzi z gwałtu lub kazirodztwa. " a także na życzenie. Do 9 tygodnia farmakologicznie, potem (do 22/24 tyg) w zależności od decyzji lekarzy farmakologicznie lub zabiegowo.

 • wujekdolf

  Oceniono 14 razy 8

  ciekawe kiedy ten powiew świeżości dotrze do nas :) pisiory muszą się do końca skompromitować potem będzie lewicowy rząd i ten ciemnogród się rozwali :))) cierpliwości

 • syriusz.wila

  Oceniono 14 razy 6

  Sex z dwunastoletnim dzieckiem to nie pedofilia, przewodniczący komisji praw człowieka bronił pedofila, partonem środowiska z którego wywodzi się pis pedofil, brak wali z księżmi pedofilami, ochraniający pedofilów cieszą się względami władzy, syn byłej prmier podobno ma dziecko z nieletnią, marszałek sejmu podobno jest na teśmach z nieletnimi, a na czele tej grupy stoi człowiek o którym politycy mówią że jest gejem. Tak, to polska partia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX