Kanada: Justin Trudeau znów będzie premierem, jego partia wygrała wybory parlamentarne

Justin Trudeau pozostanie premierem Kanady. Jego Partia Liberalna wygrała wybory parlamentarne w tym kraju, zdobywając około 34 proc. głosów i ponad 150 mandatów. Konserwatyści poprawili wynik sprzed 4 lat, ale niewystarczająco, by sformować rząd.

Według kanadyjskiej telewizji CBC liberałowie uzyskali około 34 proc. głosów co przełoży się na 157 lub 158 mandatów. Konserwatyści z podobnym wynikiem procentowym uzyskali 120 miejsc w parlamencie. Różnica wynika z faktu, że w Kanadzie wybory odbywają się w okręgach jednomandatowych i uzyskane poparcie w skali kraju niekoniecznie przekłada się na taki sam odsetek miejsc w Izbie Gmin. Choć do zdobycia większości wynoszącej 170 mandatów Liberałom zabrakło kilkunastu, będą mogli utworzyć rząd mniejszościowy z poparciem partii lewicowych albo zawiązać z nimi koalicje. I choć pozycja premiera Justina Trudeau będzie słabsza niż w poprzedniej kadencji parlamentu, zwycięstwo w wyborach jest dla niego dużym sukcesem.

Premier Kanady określa się mianem feministy. Otworzył swój kraj dla 25 tysięcy uchodźców z Syrii i stawia jako priorytet walkę z globalnym ociepleniem.

Więcej o:
Komentarze (84)
Kanada: Justin Trudeau znów będzie premierem, jego partia wygrała wybory parlamentarne
Zaloguj się
 • ziggybam

  Oceniono 4 razy 2

  Chciałem napisać coś miłego do polskich prawaków, ale nie. Nie warto.

 • jack_flash

  Oceniono 18 razy 2

  Kanada w większości jest przeciwko Trudeau. Liberałowie wygrali głównie dzięli GTO. Toronto to dziwne miejsce. Głosowało na PiS tydzień temu, a teraz na liberałów.
  Jedyna pociecha, że nie mają większości i nie itopią kolejnych miliardów. Jest szansa na rozsądek fiskalny,odwrotnie niż w Polsce, gdzie rozdawnictwo ma się coraz lepiej,

 • hatteras

  Oceniono 28 razy 2

  Liberalizm swiadczy o bardzo wysokiej kulturze tego kraju.Serdecznie gratuluje,

 • wojcik-marek

  Oceniono 22 razy 2

  Brawo :)

 • kylax4

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo Kanada! Jeden z niewielu krajów, gdzie prawicowe bagno nie dostało się do władzy.

 • pomyslowygajowy

  Oceniono 31 razy 1

  Jako obywatel Kanady, który opuścił ten kraj, stwierdzam że jeszcze tam nie wracam.

 • cehaem

  Oceniono 10 razy 0

  Justin Trudeau jest przede wszystkim pseudo-progresywnym politykiem. Owych Syryjczykow starannie wyselekcjonowano. Na majaca tyle co Polska ludnosci Kanade jest to liczna wrecz smieszna. Sprzedana jako progresywna reforma podatkow federalnych w efekcie byla korzystna wylacznie dla milionerow, Kanada sprzedaje coraz wiecej broni na Bliski Wschod, osobiscie postaral sie o to, by SNC Lavalin nie musial tlumaczyc sie z niezaplaconych podatkow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX