Oddziały amerykańskie opuściły jedno z syryjskich miast. Kurdowie obrzucali je kamieniami i ziemniakami

"Ameryka ucieka jak szczury", "Wracaj do domu, Ameryko", "Trump nas zdradził" - takie m.in. hasła mogli usłyszeć amerykańscy żołnierze, którzy opuszczali jedno z miast w północno-wschodniej Syrii.

Amerykańskie oddziały w poniedziałek wycofały się do Iraku z syryjskiego miasta Al-Kamiszli na północnym wschodzie kraju, w którym większość mieszkańców to Kurdowie. Pożegnali oni wojsko USA, dając wyraz swojej złości i rozgoryczeniu po decyzji Donalda Trumpa, która doprowadziła do ataku sił tureckich na region.

"Wracaj do domu, Ameryko, po tym, jak sprawiłaś, że nasi synowie zginęli"

Jak informuje Associated Press, Kurdowie rzucali w amerykańskie pojazdy wojskowe kamieniami, ziemniakami i zgniłymi owocami. Krzyczeli również w stronę żołnierzy różnego rodzaju obelgi i hasła. "Ameryka ucieka jak szczury!"- można było usłyszeć w języku arabskim. Pojawiły się również okrzyki w języku angielskim: "No America!" (Ameryka - nie) czy "America liar" (Ameryka - kłamcy). 

Jeden z mężczyzn zablokował drogę amerykańskiemu vanowi, trzymając w dłoniach transparent "Dziękujemy ludziom z Ameryki, ale Trump nas zdradził". "Wracaj do domu, Ameryko, po tym, jak sprawiłaś, że nasi synowie zginęli" - krzyczała jedna z kobiet.

Amerykanie wycofują się z północnej Syrii. Kurdowie zamierzają zostać

Wojska tureckie zaatakowały północną Syrię zamieszkałą głównie przez Kurdów po tym, jak niecałe dwa tygodnie temu Donald Trump ogłosił, że oddziały amerykańskie wycofają się z turecko-syryjskiej granicy. Zarówno przez Kurdów, jak i społeczność międzynarodową, krok ten został uznany za zdradę - siły kurdyjskie były głównym sojusznikiem USA w walce z Państwem Islamskim w regionie. 

Po trwającym kilka dni ataku Turcji, w trakcie którego doszło do wielu zaciętych walk, w czwartek 17 października USA poinformowało o podpisaniu z Ankarą rozejmu. Na jego mocy Turcja zgodziła się zawiesić broń na 5 dni, a następnie zakończyć ofensywę, o ile Kurdowie wycofają się z graniczącego z nią obszaru. Amerykanie zobowiązali się tego przypilnować. Kurdowie do tej pory opuścili rejon miast Tal Abjad i Ras al-Ajn, o które toczyły się najbardziej krwawe walki. 

Więcej o:
Komentarze (193)
Oddziały amerykańskie opuściły jedno z syryjskich miast. Kurdowie obrzucali je kamieniami i ziemniakami
Zaloguj się
 • anna_pot

  Oceniono 52 razy 48

  Ku przestrodze miłośnikom robienia łaski Amerykanom w zamian za klepanie po plecach.

 • kichchi

  Oceniono 39 razy 35

  ford trump w praktyce

 • juma07

  Oceniono 35 razy 31

  Zaraz , zaraz, Amerykanie się wycofują, Turcy atakują Kurdów, Kurdowie giną, a rozejm podpisują Amerykanie z Turkami ??? Gdzie I USA i Turcja, to armia sojusznicze w NATO, to NATO i to NATO, ale to Turcy po cichu wspierali ISIS i kupowali od nich ropę, a Kurdowie pomagali USA i robili za mięso armatnie przeciw ISIS.... i o paradoksie Kurdowie są nazywani terrorystami. A na dodatek nie brali udziału w lądowaniu w Normandii. Ale Arabia Saudyjska też nie brała udziału w operacji OVERLORD, ale za to demokratyczny następca tronu kazał jak w średniowieczu zabić i poćwiartować dziennikarza, a w związku z tym pan Trump wycofał wojsko z Syrii z rejonu Kurdów i wysyła je w nagrodę Saudom w ilości 3600 żołnierzy. Jeszcze niedawno marines, armia USA miała motto: Honor, Courage, Commitment, ale od dwóch tygodni mają promocję marki:
  Monney & Trump..... Co.

 • jahodovy

  Oceniono 17 razy 15

  Taka wersja "Make America great again!"

 • 2uboot2

  Oceniono 15 razy 13

  Tylko po co kazali Kurdom demontować umocnienia w pasie granicznym, twierdząc ze to oni (wojsko amerykańskie) są gwarantem ich bezpieczeństwa w przypadku tureckiej inwazji. Jałta wiecznie żywa.

 • yaspiman

  Oceniono 16 razy 10

  to ci syryjczycy są mądrzejsi niż wolacy

 • Jerzy Zukrowski

  Oceniono 14 razy 10

  Kurdowie zdradzeni, a zdrajca powszechnie znany. Jest nim Trump, prezydent USA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX