Niemcy odrzuciły żądanie Aten. Grecja nie otrzyma 289 miliardów euro reparacji wojennych

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie odrzuciło wniosek władz Grecji dotyczące reparacji wojennych w wysokości 289 miliardów euro. Rząd w Atenach wnioskował o zapłatę za straty spowodowane podczas drugiej wojny światowej.

Jak podaje portal ekathimerini.com wniosek ten został przedstawiony Ministrostwu Spraw Zagranicznych Niemiec przez ambasadora Grecji w Berlinie już w czerwcu tego roku. Dyplomata Teodoros Daskarolis zaprosił niemiecki rząd do "negocjacji w sprawie praktycznego zaspokojenia żądań, które są w kwestiach moralnych i materialnych szczególnie ważne dla narodu greckiego".

MSZ Niemiec odrzuca żądanie Grecji dotyczące reparacji wojennych. Ateny domagają się 289 miliardów euro odszkodowania

We wniosku tym strona Grecka domagała się odszkodowania w wysokości 289 miliardów euro za straty wyrządzone przez Niemców podczas wojny. W kwietniu tego roku parlament w Atenach ratyfikował raport międzypartyjnej komisji parlamentarnej, który utorował drogę do podjęcia dyplomatycznych kroków w sprawie reparacji za straty wojenne. Roszczenia dotyczą naprawienia szkód poniesionych przez Grecję i jej obywateli podczas I i II wojny światowej oraz odszkodowania dla ofiar okupacji niemieckiej i ich potomków. Grecki parlament wezwał też do zwrotu skarbów archeologicznych, które zostały zrabowane przez nazistów.

MSZ Niemiec oficjalnie odrzuciło notę dyplomatyczną greckiego ambasadora powołując się na "Traktat o ostatecznej regulacji w odniesieniu do Niemiec" zwanym także "Traktatem dwa plus cztery" z 1990 roku. Według Berlina wszystkie roszczenia reparacyjne innych państw względem Niemiec zostały wtedy ostatecznie zamknięte. Traktat 2+4 podpisany był między RFN i NRD oraz Stanami Zjednoczonymi, ZSRR, Francją i Wielką Brytanią. Państwa, które obecnie domagają się reparacji wojennych od Niemiec - Grecja i Polska - nigdy nie brały udziału w negocjacjach traktatu.

Dodatkowo niemiecki rząd wskazał, że w 1960 roku władze RFN wypłaciły Grecji zadośćuczynienie w wysokości 115 milionów marek zachodnioniemieckich. W porozumieniu ma być zawarta klauzula zgodnie z którą w ten sposób mają zostać zaspokojone wszystkie roszczenia odszkodowawcze Grecji.

Więcej o:
Komentarze (171)
Niemcy odrzuciły żądanie Aten. Grecja nie otrzyma 289 miliardów euro reparacji wojennych
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 24 razy 10

  No przecież Grecja nigdy nie myślała że otrzymają od Niemiec te odszkodowania.
  To działania tylko pod swojego suwerena. Chcą mu pokazać jak zabiegają o swoją politykę godnosciową. To samo w Polsce.

 • hp77

  Oceniono 14 razy 8

  mularczyk , a jak tam twoja robota ??? :) :) :)

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 11 razy 7

  Z Niemcami nie wyszło, ale zawsze Grecy mogą jeszcze wystawić rachunek Turkom, za cierpienia doznane przez Imperium Osmańskie, oraz Włochom, za okupację i grabieże w czasach Imperium Rzymskiego.

 • westgreg

  Oceniono 12 razy 6

  Zaskakująca decyzja Niemiec...

 • mark6

  Oceniono 24 razy 6

  Do roboty greckie lenie i nie żądajcie aby inni was utrzymywali. To samo dotyczy Polski.
  Kwestia odszkodowań dla Polski została już dawno uregulowana. Zamiast obchodzić co tydzień " obchody" , do roboty !!
  Sprawa odszkodowań to kolejny konflikt wywołany przez PiS.
  Jak nie " smoleńsk" to reparacje. Te GADY bez rozróby nie mogą żyć a Mularczyk to " macierewicz" reparacji.

 • ja5569

  Oceniono 7 razy 5

  A czy ktos sie spodziewal, ze nie odrzuca?

 • demokratus

  Oceniono 9 razy 5

  Najpierw niech upomną o pieniądze u Rosji za wywołanie wojny domowej rękoma komunistów, a nie żebrzą u naszych niemieckich przyjaciół

 • byrcyn11

  Oceniono 4 razy 4

  A Arkadiusz Mularczyk siedzi i zawija sreberka, tylko ile kasy już poszło "w komin" ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX