Brexit. Donald Tusk już po rozmowie z Borisem Johnsonem. "Czekam na list"

Donald Tusk poinformował, że czeka na list ze strony Wielkiej Brytanii ws. brexitu. - Czekam na list. Właśnie rozmawiałem z premierem Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin - napisał szef Rady Europejskiej na Twitterze.

Jak poinformował urzędnik Sekretariatu Rady Europejskiej, Donald Tusk po otrzymaniu listu rozpocznie konsultacje z krajami członkowskimi. 

Telewizja Sky News podaje, powołując się na informacje od unijnego urzędnika, że Boris Johnson potwierdził Donaldowi Tuskowi, że jeszcze w sobotę zostanie wysłany list z prośbą o przedłużenie czasu na wyjście ze Wspólnoty. 

Czytaj więcej: Brexit. Porozumienie Johnsona z Unią to pestka. W Izbie Gmin czeka go diabelsko trudne zadanie

Brexit. Izba Gmin zagłosowała za opóźnieniem przyjęcia porozumienia z UE

Boris Johnson nie uzyskał dziś zgody parlamentu na brexit. Brytyjscy posłowie przyjęli poprawkę niezależnego posła Olivera Letwina, która odkłada głosowanie nad porozumieniem z Unią Europejską ws. brexitu. Za poprawką zagłosowało 322 posłów, przeciw było 306. 

Poprawka Letwina zakłada wstrzymanie przyjęcia przez posłów umowy ws. brexitu do czasu aż parlament nie przegłosuje odpowiednich ustaw dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Ma to zapobiec sytuacji, w której po poparciu przez deputowanych porozumienia, poszczególne ustawy potrzebne do jego wprowadzenia nie weszłaby w życie przed 31 października. Przy takim scenariuszu mogłoby to doprowadzić do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, mimo faktycznego porozumienia ze Wspólnotą na poziomie politycznym. 

Tymczasem po sobotnim głosowaniu, zgodnie z tzw. ustawą Benna uchwaloną na początku września, Boris Johnson powinien jeszcze dziś poprosić o przesunięcie terminu brexitu. Zapisano w niej bowiem, że jeżeli do 19 października nie zostanie przyjęta nowa umowa z Unią Europejską (a właśnie tak się stało), premier Wielkiej Brytanii będzie musiał poprosić Brukselę o przedłużenie czasu na wyjście ze Wspólnoty przynajmniej do 31 stycznia 2020 r. - obecnie jest to 31 października 2019 r.

Więcej o:
Komentarze (156)
Brexit. Donald Tusk po rozmowie z Borisem Johnsonem. "Czekam na list"
Zaloguj się
 • zsm-5

  Oceniono 58 razy 46

  Znów angielska flegma dała znać o sobie. Przez kilka lat nie zdążyli przygotować ustaw.
  Takie ustawy kaczory załatwiają w jedną noc w ciągu technologicznym : Nowogrodzka, Sejm, Senat, Dupek.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 43 razy 33

  A Matwiej Moradziecki już po kapuśniaczku :-)
  Czeka na list od Jarosława :-)
  Licząc że to będzie list miłosny :-)

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 44 razy 30

  nigdy nie myślałem że doczekam czasów kiedy to polski prezydent UE będzie wywalał z unii Wielka Brytanie!!!

 • andrew1507

  Oceniono 35 razy 25

  Pomnik Ofiarom Reżimu PiS : Proponuje nazwać plac, gdzie Pan Piotr Szczęsny. dokonał tragicznego aktu przeciwko PiS, nazwać Placem Ofiar PiS i postawić tam
  pomnik Ofiarom Reżimu PiS z wygrawerowanym w kamieniu Listem Pana Piotra.
  Ku przestrodze dla nas i dla potomnych.

 • ercu

  Oceniono 29 razy 23

  Jak to? Donald czeka na list? Nie Mateusz nadpremier europy wielbiciel kapuśniaku? Co za potwarz.

 • andrew1507

  Oceniono 37 razy 21

  Oto treść listu Piotra Szczęsnego.:
  1. Protestuję przeciwko ograniczaniu przez władze wolności obywatelskich.
  2. Protestuję przeciwko łamaniu przez rządzących zasad demokracji w szczególności przeciwko zniszczeniu (w praktyce) Trybunału Konstytucyjnego i niszczeniu systemu niezależnych sądów.
  3. Protestuję przeciwko łamaniu przez władzę prawa, w szczególności Konstytucji RP. Protestuję przeciwko temu, aby ci, którzy są za to odpowiedzialni (m.in. Prezydent) podejmowali jakikolwiek działania w kierunku zmian w obecnej konstytucji - najpierw niech przestrzegają tej, która obecnie obowiązuje.
  4. Protestuję przeciwko takiemu sprawowaniu władzy, że osoby na najwyższych stanowiskach w państwie realizują polecenia wydawane przez bliżej nieokreślone centrum decyzyjne związane z prezesem PiS, nieponoszące za swoje decyzje odpowiedzialności. Protestuję przeciwko takiej pracy w Sejmie, kiedy ustawy tworzone są w pośpiechu, bez dyskusji i odpowiednich konsultacji, często po nocach, a potem muszą być prawie od razu poprawiane.
  5. Protestuje przeciwko marginalizowaniu roli Polski na arenie międzynarodowej i ośmieszaniu naszego kraju.
  6. Protestuję przeciwko niszczeniu przyrody, szczególnie przez tych, którzy mają ją bronić (wycinka Puszczy Białowieskiej i innych obszarów cennych przyrodniczo, forowanie lobby łowieckiego, promowanie energetyki opartej na węglu).
  7. Protestuję przeciwko dzieleniu umacnianiu i pogłębianiu tych podziałów. W szczególności protestuję przeciwko budowaniu „religii smoleńskiej” i na tym tle dzieleniu ludzi. Protestuję przeciwko seansom nienawiści, jakimi stały się „miesięcznice smoleńskie”, przeciwko językowi ksenofobii i nienawiści wprowadzanemu przez władze do debaty publicznej.
  8. Protestuję przeciwko obsadzaniu wszystkich możliwych do obsadzenia stanowisk swoimi ludźmi, którzy w większości nie mają odpowiednich kwalifikacji.
  9. Protestuję przeciwko pomniejszaniu dokonań, obrzucaniu błotem i niszczeniu autorytetów, takich jak Lech Wałęsa, czy byli prezesi TK.
  10. Protestuję przeciwko nadmiernej centralizacji państwa i zmianom prawa dotyczącego samorządów i organizacji pozarządowych zgodnie z doraźnymi potrzebami politycznymi rządzącej partii.
  11. Protestuję przeciwko wrogiemu stosunkowi władzy do imigrantów oraz przeciw dyskryminacji różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych i innych LGBT, muzułmanów i innych.
  12. Protestuję przeciwko całkowitemu ubezwłasnowolnieniu telewizji publicznej i niemal całego radia i robieniu z nich tub propagandowych władzy. Szczególnie boli mnie niszczenie (na szczęście jeszcze nie całkowite) Trójki - radia, którego słucham od czasów młodości.
  13. Protestuję przeciwko wykorzystywaniu służb specjalnych, policji i prokuratury do realizacji swoich własnych (partyjnych bądź prywatnych) celów.
  14. Protestuję przeciwko nieprzemyślanej, niekonsultowanej i nieprzygotowanej reformie oświaty.
  15. Protestuję przeciwko ignorowaniu ogromnych protestów służby zdrowia.
  Protestów pod adresom obecnych władz mógłbym sformułować dużo więcej, ale skoncentrowałem się na tych. które są najbardziej istotne, godzące w istnienie i funkcjonowanie całego państwa i społeczeństwa.
  Nie kieruję żadnych wezwań pod adresom obecnych władz, gdyż uważam, że nic by to nie dało. Wiele osób mądrzejszych i bardziej znanych ode mnie, podobnie jak wiele instytucji polskich i europejskich wzywało już tę władzę do różnych działań i niezmiennie te apele były ignorowane, a wzywający obrzucani błotom. Najpewniej i ja za to, co zrobiłem też takim błotem zostanę obrzucony. Ale przynajmniej będę w dobrym towarzystwie.
  Natomiast chciałbym, aby prezes PiS i PiS-owska nomenklatura przyjęła do wiadomości, że moja śmierć bezpośrednio ich obciąża, i że mają moją krew na swoich rękach.
  Wezwanie swoje kieruję do wszystkich Polek i Polaków, tych którzy decydują o tym kto rządzi w

 • kacper2004

  Oceniono 22 razy 18

  K u r w a jaka to farsa jest. Dlaczego na list nie lepiej wysłać posłańca na wielbłądzie ? Będzie więcej czasu. A wcześniej wysłać emisariusza w celu sprowadzenia wielbłąda.

 • andrew1507

  Oceniono 19 razy 17

  Co tam Brexit, a ja się pytam co z Pancerno-Żelaznym Marianem, krowa+, świnia+, mieszkanie+, powietrze+,..... tyle pracy Sejmu potrzebne by spełnić obiecanki tysiąca i jednej nocy a tu im się nie chce zebrać dopiero 12 listopada?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX