Aleksandra Dulkiewicz odebrała "hiszpańskiego Nobla". Gdańsk laureatem Nagrody Księżnej Asturii

Gdańsk został wyróżniony prestiżową Nagrodą Księżnej Asturii. W piątek wieczorem król Hiszpanii Filip VI wręczył statuetkę Aleksandrze Dulkiewicz. To bardzo prestiżowa nagroda nazywana czasem "hiszpańskim Noblem".

Gdańsk otrzymał nagrodę w kategorii Zgoda. Prezydent Gdańska odebrała ją z rąk króla Hiszpanii Filipa VI w Teatrze Campoamor w Oviedo. - Dzisiaj (Gdańsk) jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia. Być może dlatego, że w najgroźniejszych momentach wzrasta potrzeba bezpieczeństwa, mieszkańcom Gdańska udało się przekształcić wszystkie cierpienia w walkę i odwagę. To cierpienie stało się siłą, odwagą i umiejętnością do pokojowego współistnienia i zgody - cytuje przemówienie monarchy TVN24.

O kandydaturę Gdańska do nagrody zabiegał przed śmiercią Paweł Adamowicz. Aleksandra Dulkiewicz w czwartek podkreślała, że to "nagroda dla wszystkich gdańszczanek i gdańszczan". - To w Gdańsku pokazaliśmy światu, że rewolucję można przeprowadzić w sposób pokojowy, na drodze niełatwego, długiego dialogu - mówiła.

Nagroda przyznawana jest w ośmiu kategoriach. Inni tegoroczni laureaci to: Siri Hustvedt (literatura), Peter Brook(sztuka), Muzeum Prado (komunikacja i działania na rzecz ludzkości), Lindsey Vonn (sport), Joanne Chory i Sandra Myrna Díaz (badania techniczne i naukowe) Salman Khan i the Khan Academy (współpraca międzynarodowa) oraz Alejandro Portes (nauki społeczne).

Nagroda wyniosła 50 tys. euro. Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że o celu, na jaki przeznaczona zostanie ta kwota, zdecydują mieszkańcy Gdańska w głosowaniu internetowym. "Hiszpańskiego nobla" otrzymali w ubiegłych latach m.in. Krzysztof Penderecki, Ryszard Kapuściński, Adam Zagajewski i Krzysztof Wielicki.

Więcej o:
Komentarze (219)
Gdańsk laureatem Nagrody Księżnej Asturii. Dulkiewicz odebrała "hiszpańskiego Nobla"
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 58 razy 40

  Jaką prestiżową nagrodę odebrał Jarosław lub ktokolwiek z podłej zmiany ?

 • kondziu70

  Oceniono 47 razy 33

  No i teraz będzie kwik Gowina czy temu podobnych...."opcja zakamuflowana niemiecka" to będzie łagodnie...TVPiss oczywiście wyróżnienia nawet nie zauważy...

 • magda_breslau

  Oceniono 48 razy 30

  Nie badzcie zazdrosni Bracia i Siostry z PiS. My mamy swoje oazy wolnosci w Gdansku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

  Wy macie swoj Kobylin, Tarnobrzeg i Pławy.

 • hastatrespasos

  Oceniono 35 razy 29

  Nagroda Księżnej Asturii w kategorii Zgoda – Premio de la Concordia – dla miasta Gdańsk, wręczona pani prezydent Aleksandrze Dulkiewicz przez króla Hiszpanii Felipe II, to typowa płachta na byka w corridzie, w oczach mnóstwa hejterów. Którzy już zatruwają sieć niewybrednymi, wulgarnymi docinkami pod jej adresem. Wszyscy oni zasługują na Nagrodę Niezgody, po hiszpańsku Premio de la Discordia. Hiszpanie takiej nie przyznają. To my Polacy taką symboliczną Nagrodę Niezgody powinniśmy ustanowić. Jej laureat nr 1 to dziobousty primus inter pares sPISkowych nienawistników. Mordercy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza należy się dyplom nr 2 tej nagrody. Na kolejne numery zapisują się wszyscy, którzy obrzucając błotem panią Dulkiewicz, zarazem potępiają i hiszpańskiego monarchę. Pamiętajcie hurrapatryjotyczni nienawistnicy nie tylko z tego forum: ZGODA BUDUJE, NIEZGODA RUJNUJE!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 39 razy 27

  Brawo Gdańsk, brawo Polacy... i piszę to przebywając ledwie kilkadziesiąt kilometrów od Oviedo, w Galicji :-)

 • polakadam

  Oceniono 43 razy 23

  To miłe że Europa docenia prodemokratyczne działania polskiej opozycji. Bo dla pisiorów są zarezerwowane tylko dziwaczne nagrody serwowane przez prawicowe media sakiewicza . Macior został kiedyś patriotą roku, duduś człowiekiem wolności.

 • bardzozimnylk

  Oceniono 43 razy 23

  BRAWO GDAŃSK !!! BRAWO WY !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX