Były premier Katalonii Carles Puigdemont dobrowolnie oddał się w ręce belgijskiej policji

Carles Puigdemont, były premier Katalonii, za którym Sąd Najwyższy Hiszpanii wydał Europejski Nakaz Aresztowania, dobrowolnie oddał się w ręce belgijskiego wymiaru sprawiedliwości. Zrobił to po tym, jak Hiszpania wydała nowy nakaz aresztowania.

W piątek biuro byłego szefa rządu Katalonii, który zbiegł z Hiszpanii, podało, że ten w związku z wydaniem kolejnego nakazu aresztowania i skazaniem jego 12 dawnych kolegów "w towarzystwie prawników dobrowolnie stawił się przez władzami belgijskimi". Poinformowało także, że polityk sprzeciwia się wszelkim próbom odesłania go do kraju oraz samemu nakazowi.

Jak podaje Al Jazeera, nie wiadomo, czy polityk jest wciąż przesłuchiwany, czy już zatrzymany.

Puigdemont zbiegł z Hiszpanii

Carles Puigdemont uciekł wraz ze swoimi współpracownikami do Belgii w październiku 2017 roku po przeprowadzonym referendum w sprawie niepodległości Katalonii, które władze Hiszpanii uznały za nielegalne. Wówczas wydały za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Burzliwa sytuacja w Katalonii

Od poniedziałku trwają starcia protestujących w Katalonii z hiszpańską policją. Są one wynikiem wyroku Sądu Najwyższego skazującego dziewięciu katalońskich polityków, którzy dwa lata temu organizowali referendum ws. niepodległości Katalonii.

W piątek w Katalonii rozpoczął się strajk generalny w ramach protestu przeciwko wyrokowi Sądu Najwyższego. Jego organizatorami są dwa związki zawodowe, które swoją decyzję o wszczęciu strajku argumentują brakiem wysłuchania ich żądań. Jednocześnie katalońscy separatyści zablokowali drogi na granicy z Francją, wskutek czego całkowicie uniemożliwili ruch na autostradzie AP7 w La Jonquera oraz drodze N-II.

W referendum z 2017 roku 90 proc. biorących w nim udział głosowało za niepodległością. Rząd Hiszpanii uznał je za nielegalne. Natomiast rząd Katalonii został rozwiązany, a jego członkowie aresztowani.

Więcej o:
Komentarze (151)
Belgia. Były premier Katalonii Carles Puigdemont dobrowolnie oddał się w ręce policji
Zaloguj się
 • sabaton128

  Oceniono 25 razy 9

  Skoro chcą mieć swoje państwo, to powinni je mieć. Czym to się różni teraz od ZSRR i trzymania kogoś na siłę?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 14 razy 6

  "Od poniedziałku trwają starcia protestujących w Katalonii z hiszpańską policją..."
  nie prawda w Katalonii, nie ma hiszpańskiej policji tylko katalońska, która nazywa się tam Mossos d'esquadra (to oni właśnie ścierają się z zamaskowanymi demonstrantami rzucającymi koktajle Mołotowa i butelki z kwasem w stronę policji)
  Po drugie co ma do rzeczy to czy Puigdemont swego czasu uciekł do Belgii? Urzędującym prezydentem Katalonii jest Quim Torra, który skądinąd potępił publicznie rozruchy i wezwał do natychmiastowego przerwania agresji, które nie maja nic wspólnego z wzmiankowanym strajkiem generalnym ogłoszonym w Katalonii przeciw niesprawiedliwemu wyrokowi sądu najwyższego.

 • komercyjny02

  Oceniono 5 razy 5

  PL Czy jest w Polsce powszechne przyzwolenie na oddzielenie się dowolnego województwa Rzeczypospolitej Polskiej i "pójście na swoje"?

  DE Czy jest w Niemczech powszechne przyzwolenie na oddzielenie się dowolnego Landu Republiki Federalnej Niemiec i "pójście na swoje"?
  FR Czy jest we Francji powszechne przyzwolenie na oddzielenie się dowolnego regionu Republiki Francuskiej i "pójście na swoje"?
  IT Czy jest w Italii powszechne przyzwolenie na oddzielenie się dowolnego regionu Republiki Włoskiej i "pójście na swoje"?
  NL Czy jest w Holandii powszechne przyzwolenie na oddzielenie się dowolnej prowincji Królestwa Niderlandów i "pójście na swoje"?
  Czy jest w Belgii powszechne przyzwolenie na oddzielenie się dowolnej wspólnoty językowej Królestwa Belgii i "pójście na swoje"?

  i tak dalej . . .

  Zatem jakim prawem żąda się od Hiszpanów zgody na rozwalenie ich państwa?
  Tym bardziej, że Katalończycy z pewnością nie żyją w niewoli. Mają swoje władze regionalne o bardzo szerokich uprawnieniach i szerokim zakresie samodzielności. Mogą we wszystkich sytuacjach używać języka katalońskiego. Korzystają ze swobód demokratycznych i wolności obywatelskich.

 • starsailor3

  Oceniono 7 razy 5

  Są przetrzymywani siłą w Hiszpani. Powinni mieć prawo do samostanowienia. Hiszpania ich trzyma, bo są silni ekonomicznie. Opłacają rachunek z biedne prowincje, które żyją ich kosztem.

 • racionalist

  Oceniono 7 razy 3

  Po pierwsze: Kastylijczycy (Hiszpanie) mieszkajacy w Katalonii to w drugim-trzecim pokoleniu potomkowie przesiedlencow, niekiedy przymusowych w ramach polityki Franco. To on wpadl na pomysl aby "rozwodnic" katalonskie spoleczenstwo (cos jak Rosjanie na Ukrainie).
  Po drugie: Chociaz to sqrvysynstwo, trudno sie Madrytowi dziwic. Dopiero co udalo sie ugasic ogien w kraju Baskow, na wiesc o wypuszczeniu Katalonii moze tam dojsc do reaktywacji ETA. Na podobny pomysl moga tez wpasc mieszkancy Galicji - i generalnie szlag trafi Hiszpanie jako taka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX