Meksyk: kartel bazookami i wyrzutniami granatów walczy z policją. Ze strachu wypuścili syna "El Chapo"

W stolicy stanu Sinaloa, w mieście Culiacan, w czwartek wieczorem doszło do regularnej bitwy między oddziałami policji, a członkami kartelu Sinaloa. Funkcjonariuszom udało się zatrzymać syna barona narkotykowego "El Chapo" - Ovidio Guzmana Lopeza, jednak ze względów bezpieczeństwa przestępca został wypuszczony na wolność.

Jak podaje "The Guardian" meksykańskiej policji udało się w czwartek 17 października zatrzymać syna Joaquina "El Chapo" Guzmana - lidera kartelu Sinaloa. Minister Obrony Narodowej Meksyku Alfonso Durazo poinformował jednak, że skazany w lipcu w Stanach Zjednoczonych na dożywotnie więzienie mężczyzna został wypuszczony na wolność.

Meksyk. Regularne bitwy policji z członkami kartelu narkotykowego Sinaloa. Policja wypuściła syna "El Chapo" z obawy o bezpieczeństwo mieszkańców

Wojsko obawiało się powtórki z sytuacji, jaka miała miejsce w maju 2008 roku. Wtedy na parkingu w Culiacan został zamordowany 22-letni Edgar Guzman Lopez (również syn "El Chapo"): to z kolei wywołało wojnę między "El Chapo" a jego byłymi współpracownikami z kartelu Beltran Leyva.

Według resortu obrony decyzja o wypuszczeniu przestępcy wynika z troski o bezpieczeństwo ludności cywilnej. Na nagraniach udostępnionych na portalach społecznościowych widać korowody samochodów oraz uzbrojonych członków gangu, którzy wyposażeni są w karabiny maszynowe, bazooki a nawet wyrzutnie granatów. Strzelaniny, które maja miejsce na ulicach miasta, stanowią duże zagrożenie dla mieszkańców.

Walki między oddziałami policji a członkami kartelu narkotykowego były na tyle zacięte, że burmistrz miasta Culiacan zaapelował do mieszkańców o to, by nie wychodzili z domów i stosowali się do wszystkich poleceń wojska i policji. Obecna sytuacja w mieście jest na tyle poważna, że konieczne było zebranie gabinetu prezydenta Meksyku Manuela Lopeza Obradora.

28-letni Ovidio Guzman Lopez jest jednym z czworga dzieci z drugiego małżeństwa "El Chapo". Mężczyzna oraz jego starszy brat, Joaquin Gyzman Lopez zostali w tym roku zostali skazani za handel kokainą. W lipcu ich ojciec, "El Chapo", który uchodzi za jednego z najpotężniejszych baronów narkotykowych na świecie, został skazany przez amerykański sąd na dożywocie. Kartel do tej pory jednak kontynuuje przerzut kokainy na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Więcej o:
Komentarze (109)
Meksyk: kartel bazookami i wyrzutniami granatów walczy z policją. Ze strachu wypuścili syna "El Chapo"
Zaloguj się
 • marcinmarcin12

  Oceniono 40 razy 24

  poprosze o komentarz zwolennikow Korwina. Kazdy bieze sprawy w swoje rece. Ale jak kapitalista nie chce godnie placic, czy nie ma socjalu to wszedzie na swiecie w slamsach biora sie za bron i bandytyzm.

 • coelka

  Oceniono 15 razy 11

  A u nas alfons i sutener jest prezesem NIK jakos nie wyglada to lepiej, i tak samo sie kocha kosciół.

 • fafik.laciaty

  Oceniono 29 razy 11

  Co za żałosny kraj, który klęka przed bandytami... Nie dziwię się, że Trump chce się murem od tej dziczy odgrodzić.

 • championshipmanager0102

  Oceniono 13 razy 9

  Meksyk to jest prawdziwe państwo tylko teoretyczne. Rząd zamiast ściągnąć dodatkowe oddziały policji i wojska w sile choćby nawet i 2-3 tysięcy wraz ze zmianą prawa, że najpierw strzelasz do członków kartelu, a dopiero potem jak rzucą broń i wyraźnie okażą, że się poddają lub są ranni masz prawo ich aresztować wydaje zgodę na zwolnienie syna herszta (pewnie też jego następcy) kartelu.

 • critto

  Oceniono 12 razy 8

  W takiej sytuacji państwo powinno użyć WOJSKA, aby podjęło akcję LIKWIDACJI bandytów z granatnikami i bazookami, a nie policję, która podejmie akcję penitencjarną (zatrzymanie w celu doprowadzenia do sądu). Zresztą z tego co wiem, Meksyk tak robi, tylko mało skutecznie.

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 14 razy 8

  Uważajcie bo uwierzę, że armia uzbrojona w helikoptery, drony, wozy bojowe i strzelców wyborowych nie potrafi sobie poradzić z pickupami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX